راهنمای جامع مراقبت های پس از جراحی بینی

این راهنما به این دلیل نوشته شده تا شما را در مراقبت پس از جراحی بینی راهنمایی کند. این راهنما درحالیکه بینی تان در حال بهبود است به سوالات شما پاسخ خواهد داد. از این نوشته برای پاسخ به سوالاتی که در طول ماه آینده خواهید داشت استفاده کنید. اگر سوالات بیشتری دارید در تماس گرفتن با پزشک تردید نکنید.

پس از جراحی زیبایی بینی برش هایی در داخل بینی شما وجود دارد. در برخی موارد، برشی کوچک نیز در بافت بین دو سوراخ بینی وجود دارد. تمامی برش های بینی چه آنهایی که در داخل و چه آنهایی که در بیرون هستند به وسیله ی بخیه های جذب شونده بسته شده اند. ممکن است یک پانسمان تجزیه شونده نیز در داخل بینی تان داشته باشید. تراشه ی پلاستیکی قالب گرفته ای نیز به قسمت بیرونی بینی شما چسب شده است. هدف از قرار دادن تراشه این است که غضروف و استخوان بینی شما را در حین بهبود یافتن، در موقعیت جدیدشان ثابت نگه دارد. این تراشه تورمی را که بینی خواهد داشت، کاهش میدهد. تراشه از بینی جدید شما محافظت میکند.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

مراقبت از زخم 

 • استفاده از گاز پانسمان

بینی شما در روز های اول یا دوم پس از جراحی مقداری آبریزش به همراه کمی خونریزی خواهد داشت. این عادی است. به شما یک پد از گاز پانسمان برای جذب این ترشحات بینی داده خواهد شد. این گاز را بسته به نیاز تعویض کنید. پد های گازی را از داروخانه تهیه نمایید. بینی شما در اولین ویزیت پزشک پس از جراحی تمیز خواهد شد. خودتان بینی تان را تخلیه یا تمیز نکنید.

تعویض پانسمان بینی

 • شستشوی بینی بعد از عمل

. دو روز پس از جراحی درصورتی که فتیله ها خارج شده باشند شروع به استفاده از یک اسپری سالین یا شستشو با سرم نرمال سالین خواهید کرد. می توانید این اسپری سالین را بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. نام های تجاری آن ممکن است متفاوت باشند. یک نام تجاری معروف این اسپری دکوسالین نام دارد.. حداقل 4 بار در روز هر بار دو پاف در هر سوراخ بینی اعمال کنید.

البته شستشو با سرم ارجح است و توسط سرنگ ده سی سی بدون سوزن روزانه سه بار این کارروانجام دهید.می توانید به هر تعداد که مایلید از این اسپری استفاده کنید. این محلول به رفع خشکی لایه داخلی بینی، که در اثر جراحی به وجود آمده است کمک می کند و باید حداقل برای سه ماه آینده استفاده شود. از هیچ اسپر دیگری برای بینی تان استفاده نکنید مگر اینکه توسط کارکنان ما راهنمای استفاده از آن به شما داده شده باشد. اگر در مورد سرم یا اسپری بینی تان سوالی دارید با ما تماس بگیرید.

 • پماد برای جذب بخیه جذبی

 اگر برشی کوچک در بافت بین دو سوراخ بینی خود دارید به شما پمادی برای اعمال کردن در آن قسمت داده خواهد شد. این پماد را با گوش پاک کن 3 بار در روز استفاده کنید. از بخیه های جذبی برای بستن برش در آن ناحیه استفاده شده است. بخیه ها در صورتی جذب می شوند که به صورت مداوم توسط پماد مرطوب نگه داشته شوند.البته در کشور ما اکثرا بخیه هایی استفاده می شود که باید بعد ۵ تا ۷ روز کشیده شوند.

به استفاده کردن از پماد تا زمانیکه بخیه ها جذب شوند، ادامه دهید. این فرایند حدودا یک هفته به طول خواهد انجامید. ممکن است چند غضروف از گوش شما جهت قرار دادن در بینی تان برداشته شده باشد. در اینصورت، برش های گوشتان با همان بخیه هایی که در بینی تان استفاده شده، بسته شده اند. پماد را 3 بار در روز با استفاده از یک گوش پاک کن به گوشتان اعمال کنید. به اینکار ادامه دهید تا بخیه ها جذب شوند. این کار حدودا یک هفته طول می کشد.

ممکن است یک پانسمان در جلو و یکی در پشت گوشتان داشته باشید. این پانسمان ها به گوشتان دوخته شده اند و پس از اولین ویزیت در کلینیک برداشته خواهند شد. این پانسمان ها را برنداشته و تعویض نکنید. اگر ایمپلنتی در چانه ی شما قرار داده شده است تمام چانه ی شما پانسمان خواهد شد. هنگامی که پانسمان برداشته می شود، باید به خط بخیه 3 بار در روز پماد اعمال کنید. بخیه ها حدودا پس از یک هفته جذب خواهند شد

 • آتل یا گج بینی

تراشه ی پلاستیکی قسمت خارجی بینی تان حدودا یک هفته پس از جراحی برداشته خواهد شد. شما می توانید یک روز پس از جراحی صورتتان را شسته و موهایتان را با شامپو بشویید. پانسمان آتل بینی در صورتی که کمی خیس شود آسیب نمی بیند. جریان آب را به صورت مستقیم بر روی تراشه قرار ندهید. شما می توانید نواحی اطراف تمام برش های صورتتان را همان روز بشویید. در صورت خیس شدن این برش ها اتفاقی نخواهد افتاد.

خیس شدن اسپیلنت بینی

 

 • کمپرس یخ برای عمل بینی

بسته های یخ را بر روی سرتاسر آتل خارجی و هر دو چشمتان قرار دهید تا شب به خواب بروید. از بسته های یخ در تمام طول روز فردا استفاده کنید. این کار از کبود شدن چشم ها جلوگیری کرده، تورم بینی و صورتتان را کاهش داده و به شما احساس راحتی بیشتری می دهد.

محدودیت های پس از جراحی در هفته ی اول

✅ به هر اندازه که مایلید پیاده روی کنید.

✅ فین نکنید. ممکن است هوا را از طریق بینی تان به داخل بکشید.

✅ دویدن یا هرگونه ورزش هوازی (مانند رقص) انجام ندهید.

✅ هیچ چیزی (حتی یک کودک) را که سنگین تر از 4.5 کیلو  باشد بلند نکنید.

✅ درحالیکه سرتان پایین است به سمت جلو خم نشوید.

✅ تحت هیچ شرایطی زور نزنید.

✅ رابطه های زناشویی و جنسی باید محدود شوند.

✅ از لباس هایی مانند لباس های دکمه دار استفاده کنید تا هنگام تعویض به مشکل نخورید.

✅ برای مسواک زدن سعی کنید از مسواکک نرم استفاده کنید.

✅ در روز های ابتدایی هنگامی که قصد بیدار شدن و بلند شدن از تخت را دارید از فردی کمک بگیرید، زیرا ممکن است دچار سر گیجه شوید

✅ تا زمان شکل گیری بینی تان، در محل هایی مانند: اتوبوس و مترو و … که جمعیت زیادی در آن جا هستند قرار نگیرید.

✅ سعی کنید در هفته های ابتدایی از خندیدن های بیش از حد و صحبت های بسیار پرهیز کنید.

✅ ۱ ماه ابتدایی را به خوبی از بینی خود مراقبت کنید تا ضربه ای به آن وارد نشود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

برای چند شب آینده به پشت خوابیده و سرتان را توسط دو بالش بالا نگه دارید. خوابیدن بر روی مبل راحتی (recliner) ایده آل است. اگر به پهلو بخوابید، بینی تان در سمتی که رو به پایین است متورم می شود. بهترین حالت، خوابیدن به پشت به همراه بالاتر قرار گرفتن سر برای مدت یک هفته است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

گذاشتن عینک بعد جراحی بینی

در صورتی که عینک به آرامی بر روی آتل بینی تان قرار گیرد و یا به پیشانیتان چسب شده باشد، می توانید از عینک استفاده کنید. کارکنان ما طریقه ی انجام آن را به شما یاد خواهند داد. از سبکترین عینکی که دارید استفاده کنید. شما می توانید دو روز پس از جراحی از لنز های چشمی استفاده کنید. پس از برداشتن تراشه ی بینی تان، باید مدت زمانی را که از عینک استفاده می کنید، محدود سازید. از عینک هایی با فریم پلاستیکی که وزنشان را تماما بر روی بالای بینی تان قرار می دهند استفاده نکنید.

اگر عینک شما پایک بینی بسیار کوچکی دارد می توانید از عینک سازتان بخواهید تا پایک های بزرگتر و نرم تری بر روی عینکتان نصب کند. هنگامی که از عینکتان برای مدتی استفاده می کنید می توانید انتظار مقداری درد در دو سمت بینی تان داشته باشید. این عادی بوده و می تواند 3 تا 4 ماه به طول بیانجامد. هنگامی که بینی تان حساس می شود، برای یک یا دو ساعت عینکتان را بردارید. راه کار بهتر آنست که با چسب کوچکی وسط عینکتان را به میان دو ابرو بچسبانید.در صورتی که هرگونه سوالی در مورد عینک یا لنز چشمیتان داشتید با ما تماس بگیرید.

تغذیه بعد از عمل بینی

شما می توانید یک رژیم غذایی عادی را پس از جراحی داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که بلع غذاهای جامد درحالیکه بینی تان پر است مقداری دشوار است. حس بویایی شما ممکن است در هفته ی اول به خوبی کار نکند اما به زودی به عملکرد حتی بهتر از قبل خود می رسد. مقدار زیادی مایعات جهت کمک به بهبودی بدن از بیهوشی و جراحی بنوشید.

 • پس از جراحی بینی از خوردن غذا هایی که تا کنون آن ها را امتحان نکرده اید پرهیز کنید.
 • از نی جهت نوشیدن نوشیدنی ها استفاده نکنید.
 • از این زمان برای کم کردن وزن خود استفاده نکنید.
 • غذا هایی که سفت هستند را مصرف نکنید.
 • از غذا های نرمی مانند سوپ و سیب زمینی آب پز و … استفاده کنید.
 • از غذا های تند و تیز استفاده نکنید.

دارو ها

– به شما داروهای مسکن داده می شود تا به صورتی که توصیه شده، مصرف کنید.

– ممکن است به شما آنتی بیوتیک داده شود. اگر این قرص ها به شما داده شد، به نحوی که به شما توصیه شده آنها را مصرف کنید. این قرص ها جهت بهبودی مناسب ضروری اند. قرص ها را به طور کامل مصرف کنید.

– ممکن است در هفته ی اول برایتان دگزامتازون تجویز شود. این دارو به کاهش ناراحتی و تورم کمک می کند. دگزامتازون را دقیقا به گونه ای که به شما توصیه شده مصرف کنید.

– ممکن است بسته ای از قرص های آرنیکا مونتانا جهت جلوگیری از کبودی داده شود. این قرص ها را دقیقا به گونه ای که به شما توصیه شده مصرف کنید. به مصرف کردن قرص های عادی خود که از قبل مصرف می کردید یک روز پس از جراحی ادامه دهید.

تا 24 ساعت پس از جراحی یا مصرف هرگونه مسکنی که منشا مخدر دارد از رانندگی خودداری کنید.

ویزیت های کلینیکی

اگر پانسمانی بالش مانند دارید که به گوشتان بخیه شده است ممکن است اولین ویزیت شما دو روز پس از جراحی باشد. 7 تا 10 روز پس از جراحی، در مطب توسط جراح بینی معاینه خواهید شد. در این دیدار، آتل خارجی بینی شما برداشته خواهد شد و بینی شما به آرامی تمیز و تخلیه خواهد شد.
ویزیت بعدی شما یک ماه پس از جراحی بینی خواهد بود اگر لازم باشد ممکن است در ماه اول هفتگی ویزیت شوید. طبق یک قانون، ملاقات های بعدی شما 3، 6 و12و24 ماه پس از جراحی خواهند بود. در این ملاقات ها ممکن است از شما عکس هایی تحت عنوان پس از عمل جراحی گرفته شود.
معاینه جراح

مراقبت طولانی مدت

 • ورم بعد از عمل بینی

تورم بینی، ناحیه ی اطراف گونه و لب بالاییتان عادی است. تورم به آرامی در طول زمان رفع خواهد شد. هنگامی که آتل پلاستیکی برداشته شد، شاهد مقداری تورم خواهید بود. این تورم در قسمت بالای بینی و بین دو چشم، در پایان هفته ی دوم رفع خواهد شد. تورم جزیی ناحیه ی گونه ها و در دو طرف بینی نیز به همین منوال خواهد بود. ممکن است مقداری تورم در ناحیه ی لب بالایی و حتی در لثه بالای دندان هایتان داشته باشید. تورم و حساسیت خفیف در این ناحیه و مقداری تورم و سفتی در نوک بینی ظرف مدت دو هفته رفع خواهند شد. در بسیاری از موارد، نوک بینی ممکن است تا 6 ماه پس از جراحی به گونه ای که انتظار می رود نباشد. در برخی موارد، ممکن است مقدار کمی کورتیزون جهت رفع تورم به نوک بینی تزریق شود.

کبودی اطراف بینی در گونه ها و پلک های پایینی پس از این نوع جراحی بسیار شایع است. این وضعیت پس از دو هفته بر طرف خواهد شد. اگر این کبودی مشکلی در ارتباط با بازگشت شما بر سر کار به وجود می آورد می توانیم به شما مقداری آراش پوشش دهنده ارائه دهیم. بی حسی بینی نیز تقریبا عادی است. احساس لمس روی بینی تان به آرامی باز خواهد گشت اما می توانید انتظار داشته باشید که تا سه ماه پس از جراحی، نوک بینی به مقدار کمی بی حس بوده و احساس سفتی داشته باشد.

 • نفس کشیدن با بینی بعد از عمل

نفس کشیدن از طریق بینی پس از اینکه بینی در اولین ملاقات در کلینیک تمیز و پاکسازی شد به آرامی بهبود می یابد. پس از یک هفته، تنفس شما به مقدار زیادی بهبود خواهد یافت. واجب است که اغلب از اسپری سالین برای داخل بینی تان استفاده کنید. ممکن است به شما درباره ی تمرینات بینی راهنمایی داده شود. این تمرینات که معمولا ماساژ ملایم است درحالیکه استخوان های بینی تان در حال ترمیم و وصل شدن به استخوان های صورتتان هستند بینی شما را صاف و باریک نگه می دارد. اگر به شما گفته شده که این تمرینات را انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که برای یک ماه پس از جراحی این تمرینات را انجام دهید. پس از یک ماه نیازی به انجام آنها نیست.

باید از بینی تان در برابر نور خورشید به مدت 3 ماه محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید سبب ایجاد تورم در بینی و آهسته شدن روند بهبودی می شود. پوست بینی به احتمال زیاد از نور خورشید خواهد سوخت. محافظت خوب در این بازه ی 3 ماهه به معنای استفاده از یک کلاه لبه دار و یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 می باشد.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه