آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس در طول سال ها به طور کامل تکامل یافته است. در روش های اولیه جراحی سینوس ، برش های خارجی انجام می شد که نیاز به پانسمان گسترده بینی ( استفاده از گاز یا سایر مواد در بینی برای کنترل خونریزی پس از جراحی )، بود و باعث درد و ناراحتی شدید شده و دوره بهبودی آن طولانی بود.

با پیشرفت های اخیردرتکنولوژی ، از جمله آندوسکوپ بینی ، بدون برش صورت یا دهان ، عمل جراحی سینوس به طور کامل از طریق بینی انجام می شود.

آندوسکوپی بینی با استفاده ازیک تلسکوپ فلزی با نور کم صورت می گیرد که در سوراخ بینی اعمال می شود. آندوسکوپ اجازه می دهد تا جراح در داخل بینی و سینوس ها را با یک دوربین ویدئویی ویژه متصل به آندوسکوپ ، ببینید. امروزه ، عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی معمولا با کمترین پانسمان بینی ، درد خفیف و زمان بهبودی کوتاه انجام می شود.

جراحی سینوس ، بر خلاف سایر انواع جراحی که در آن یک بخش یا ارگان بیمار برداشته می شود، از مسیرهای موجود سینوسی علاوه بر حذف بافت آسیب دیده بیمار استفاده می کند ومراقبت بعد ازعمل به شکل جراحی بستگی دارد.

یکی از شایع ترین مشکلات این روش ، مراقبت پس ازعمل و پیگیری آن است.

مراقبت پس از عمل معمولا با نظارت پزشک انجام می شود. دستورالعمل های ارائه شده برای کمک به بیماران در جراحی سینوس به راحتی ممکن بوده و برای جلوگیری از ایجاد عوارض به کار می رود. توصیه می شود که بیماران این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنند.

آندوسکوپی سینوس

چه زمانی به جراحی سینوزیت احتیاج پیدا می کنیم ؟

شایع ترین علت انجام عمل جراحی آندوسکوپیک سینوس معمولا «سینوزیت مزمن» است. سینوزیت مزمن یک اصطلاح عمومی برای التهاب، تورم بینی و سینوس ها است که با درمان های معمول پزشکی بهبود نمی یابد.

اصطلاح مزمن به این معنی است که التهاب در بینی و سینوس ها باقی می ماند و با گذشت زمان (معمولا حداقل 3 ماه) از بین نمی رود. عفونت، پولیپ بینی (تورم غیر سرطانی بینی / سینوس)، آلرژی و سایر موارد ممکن است باعث التهاب بینی و سینوس ها شود.

دلایل ابتلا به سینوزیت

دلیل اصلی ابتلا به رینوسینوزیت مزمن یا سینوزیت مزمن ،کاملا شناخته شده نیست.اطلاعات ارائه شده برای کمک به آماده سازی افراد برای عمل جراحی سینوس و کمک به درک واضح روش ، خطرات ، وعوارض جراحی سینوس است.

دلایل متفاوتی برای جراحی سینوسی وجود دارد که شامل: عفونت های مکرر (به این معنی که عفونت ها از بین می روند اما مجددا عود می کنند)، عفونت های سینوسی در ناحیه چشم، صورت یا مغز، پولیپ بینی ، تومور حفره های بینی و سینوسی (رشد سرطانی و غیر سرطانی)، نشت مایع مغزی در بینی، انسداد مجرای اشکی و غیره است.

علاوه بر این، پیشرفت های اخیر درعمل جراحی آندوسکوپی سینوس اجازه می دهد تا جراح سینوس، مناطق مغز وغده هیپوفیز را هم بررسی کند.

روش جراحی یا درمان در هر مورد فردی متفاوت است. جراح سینوس شما تعیین خواهد کرد که آیا جراحی آندوسکوپی سینوسی بهترین گزینه برای مشکل بینی یا سینوسی شما است یا خیر.

کاندیدای مناسب جراحی آندوسکوپی سینوس

 1. افرادی که با انسداد سینوس مواجه هستند به دلیل آناتومی سینوسی که دارند ، گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشند.
 2. بیمارانی که دچار التهاب و تورم و اختلال در غشای مخاطی سینوس هستند نیز کاندید مناسبی برای این جراحی خواهند بود.

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس

چنانچه هیچ یک از روش های دارویی سبب بهبود علائم سینوسی و سینوزیت نشوند ؛ آخرین گزینه درمانی ، جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد.

انجام جراحی آندوسکوپی سینوس از مزایای زیر برخوردار است :

 • بهبود مسیر زهکشی سینوس ها از طریق گسترش مسیر تخلیه طبیعی
 • کاهش سینوس های ناسالم و عفونت های سینوسی
 • از مهم ترین مزایای جراحی آندوسکوپ سینوس می توان به این مسئله اشاره کرد که پس از باز شدن سینوس ها ، امکان استفاده مجدد از داروها ، اسپری ها و شستشو دهنده ها وجود دارد.

لازم به ذکر است که جراحی سینوس در همه موارد نمی تواند موثر واقع شود و به درمان قطعی سینوزیت بیانجامد.

در حقیقت هیچ نوع روش جراحی ای قادر به درمان و رفع کامل اختلالات و مشکلات مربوط به غشای مخاطی و پولیپ بینی نمی باشد.

البته باید خاطر نشان نمود که عمل جراحی آندوسکوپی سینوس در بسیاری از موارد ، مثمر ثمر واقع شده و به عنوان یکی از مهم ترین مراحل در مدیریت مشکلات سینوسی از آن یاد می شود.

آندوسکوپی سینوس

فرآیند انجام جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس ، جهت درمان سینوزیت مزمن استفاده می شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس می تواند تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام گردد.

مقصود از بیهوشی موضعی ، بی حسی حفره بینی و سینوس است.

بیهوشی عمومی نیز بدین معنا است که بیمار باید طی عمل ، به وسیله داروهای مخصوص بیهوشی به طور کامل بیهوش شود.

در جراحی آندوسکوپی سینوسی از یک تلسکوپ کوچک موسوم به آندوسکوپ استفاده می شود که مجهز به یک دوربین است و از طریق آن می توان داخل بینی و سینوس ها را دید.

این ابزار از طریق حفره بینی ، وارد بینی و سینوس های بیمار می شود.

از این رو در این جراحی به دلیل استفاده از آندوسکوپ نیازی به برش جراحی وجود نخواهد داشت ، بنابراین از بروز صدمه به بافت سالم بینی پیشگیری می شود و تنها نواحی ای از بینی و سینوس كه دچار عارضه هستند تحت جراحی قرار می گیرند.

آیا جراحی آندوسکوپی سینوس ، عوارض دارد ؟

در جراحی آندوسکوپی سینوس نیز همانند هر جراحی دیگری احتمال بروز عوارض وجود دارد.

البته ریسک بروز این عوارض بسیار نادر است.

بهبودی پس از عمل جراحی آندوسکوپی

پس از عمل جراحی ، ممکن است بینی بیمار پانسمان شود ، اگرچه این نوع پانسمان نسبت به جراحی های گذشته، کمتر و مناسب تر است ونیاز به پانسمان بستگی به نظر جراح دارد. می توان گفت که دوره بهبودی بسته به عمل جراحی و بیمار متفاوت خواهد بود.

بسیاری از افراد پس از جراحی سینوس درد زیادی ندارند، اما هر بیمار شرایط ویژه خود را داشته و آستانه درد در افراد مختلف ، متفاوت است. بسته به میزان و نوع جراحی شما ، ممکن است داروهای ضد درد تجویز شود.

به طورکلی ، ناراحتی پس از عمل، احتقان و زهکشی بعد از چند روز اول باید بهبود یابد و علائم خفیف گاهی چند هفته پس از عمل جراحی ادامه می یابد.

از آنجایی که جراحی سینوسی تنها یک گام در درمان بیماری سینوسی شما است ، جراح ممکن است پس از جراحی داروهایی شامل سرم شستشوی شور ، اسپری های استروئیدی بینی و احتمالا آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

عوارض احتمالی جراحی آندوسکوپی سینوس :

سینوس ها در مجاورت مدار چشم و مستقیما در زیر مغز قرار دارند ؛ بنابراین عدم مهارت جراح در وارد کردن آندوسکوپ و استفاده نادرست از آن می تواند سبب بروز برخی عوارض برای بیمار بخصوص در نواحی مغز و چشم شود.

برخی از این عوارض احتمالی ، عبارتند از :

 • خونریزی
 • آسیب چشم یا بینایی
 • بی حسی دائمی دندان
 • ناتوانی در بهبود و یا بدتر شدن حس بویایی و چشایی
 • انسداد بینی به علت عدم کنترل عفونت یا پولیپ عوارض مربوط به بیهوشی
 • عوارض داخل جمجمه به دلیل آسیب مغزی ،  نشت مایع مغزی و عفونت مغزی

باید توجه داشت که در صورت انتخاب صحیح ، پزشک متخصص قطعا هیچ یک از عوارض فوق رخ نخواهند داد.

 

 

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
2
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
5
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
7
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
8
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
9
سوهان بینی

سلام آیا بینی هایی که انحراف دارن میتوان با سوهان انحراف آن را برداشت با تشکر. مشاهده پاسخ دکتر
10
جراحی بینی

سلام. وقت بخیر. ببخشید دماغ من یه قوز کوچیک داره و مشکل من همینه. در صورت عمل میخوام قوزش برداشته شه و نوک بینیم حالت بگیره و کمی سربالا بشه. هزینه این عمل چقدر میشه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.پاینده باشید
مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه