آیا لیزر موهای زائد موثر است؟

آیا شما از اصلاح، استفاده از تیغ و یا اپیلاسیون خسته شده و در هنگام رفع موهای زائد با این روش ها دچار حساسیت و یا آکنه های پوستی شده اید؟ روش لیزر موهای زائد می تواند روش مناسب و پایداری برای رفع موهای زائد شما باشد. متخصصین پوست از روش لیزر برای رفع موثر موهای صورت و بدن استفاده می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، اکثر مردم می توانند با خیال راحت از روش لیزر استفاده کنند.

موفقیت در لیزر موهای زائد معمولا با حذف دائمی مو و یا تاخیر در رشد آن حاصل می آید. اغلب محققان، انواع پوست ها را در افراد مختلف ارزیابی کرده اند.اساس  روش لیزر  استفاده از طول موج و طول پالس نوری است.

روش  لیزر اولین درمان برای حذف موهای زائد و ناخواسته بوده و دوام و پایداری آن بالا است و به نظرمی رسد که رشد مجدد موها را به مدت 3 ماه به تاخیر می اندازد. سیستم های لیزر اولیه به صورت نانومتر، سیستم نوری نرم افزاری؛ Thermolase Corp، San Diego، از روغن معدنی کربن برای نفوذ در فولیکول مو استفاده کرده و به عنوان یک کروموفور جذب انرژی عمل می کند واجازه می دهد نور در بالای این طول موج روی مو تاثیر گذارد.

لیزر موی ترمولیز انتخابی هم ملانین ها را به عنوان کروموفور هدف  قرار می دهد. لیزر الکساندریت هم با پالس نوری  طولانی برای از بین بردن موهای زائد در فولیکول موتاثیر می گذارد. به این ترتیب، دراپیدرم ، فولیکول مو گرم شده و حذف مو صورت می گیرد. لیزر دیود هم که در 800 نانومترعمل کرده  و طول مدت پالس آن تا 30 میلی ثانیه است .این تکنولوژی، با جایگزینی لوله لیزر با مدار دیود در  حالت جامد، اندازه لیزر را کاهش می دهد. بیشتر پیشرفت های فنی در دستگاه های لیزر از لحاظ بهبود اثربخشی و کاهش عوارض جانبی در حال  افزایش است .برخی از مدل های جدید هم با استفاده از روش رادیو فرکانس (RF) روش های نور و حرارت را ترکیب می کنند. با این روش ها از طریق گرم کردن نواحی مختلف بدن و بدون ایجاد آسیب به پوست ، موهای زائد برطرف می شود. با تولید دستگاه های جدید مدل های قدیمی ممکن است دیگر کاربرد نداشته باشد

لیزر موهای صورت

لیزر های خانگی و دستگاه های IPL

دستگاه های IPL در اصل روش موثری برای رفع موهای زائد نبوده و دستگاه FDA   می تواند یکی از دستگاه های سودمند برای حذف موهای زائد در منزل باشد. البته باید گفت که عملکرد و دقت این دستگاه ها باید تحت نظر متخصصین تایید شود تا از هر گونه عوارض احتمالی در پوست جلوگیری شود.با استفاده از این دستگاه لیزر تقریبا از 2 تا 6  جلسه می توان به نتیجه مطلوب رسید.پس از این مدت ، نتایج بلند مدت و پایدارتر حاصل می شود. در صورت رشد مجدد مو، موها تمیزتر  ، سبک تر و نازک تر از قبل خواهند بود.

لیزر IPL

تکرار لیزر موهای زائد

لیزرهایی که برای حذف موهای زائد طراحی شده اند، در اکثر موارد برای تمام نقاط بدن قابل استفاده هستند و می توان بدون هیچ نگرانی از این روش درمانی استفاده کرد. طی تحقیقی در مورد بازگشت مجدد مو  و یا بروز مشکلات احتمالی مشخص شد که حدود 4٪ از زنان جوان در استفاده از لیزر موهای زائد دچار اختلال شده اند. این درصد در افراد رنگین پوست و سنین بالاتر افزایش یافت.البته این درصد تقریبا نسبی بوده و تمام افراد دچار این مشکلات احتمالی نمی شوند.

نتایج لیزر موهای زائد دائمی نیست. حذف مو و عدم رشد آن معمولا از چندین هفته تا چند ماه متغیر است و لازم است تا جلسات منظمی برای دریافت نتایج بهتر صورت گرفته و لیزر مو مجددا صورت گیرد. هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام موها برای همیشه از بین برود  زیرا نتایج کار در هر فردی متفاوت خواهد بود. البته  دستیابی به نتایج بهتر ارتباط مستقیمی با مهارت و روش متخصص واجد شرایط  و محیط تمیز، امن و مناسب دارد. پیش از شروع کار بهتر است در مورد این روش مشاوره شده و مناطق مورد نظر را تمیز و اصلاح کنید. همچنین بهتر است برای محافظت از چشمانتان در طول عمل، از عینک های ویژه طراحی شده استفاده کنید. برای انجام روش لیزر بی حسی موضعی ضروری نیست. پزشک معمولا یک ژل خنک کننده یا اسپری خنک کننده  را به محل پوست اعمال می کند. سپس  با یک وسیله دستی مخصوص به پوست  فشار آورده و لیزر اعمال می شود.

هر جلسه ممکن است بین 15 تا  یک ساعت طول بکشد. تعداد جلسات  مورد نیاز هم بستگی به محل  مورد نظرو سیستم مورد استفاده دارد.تا 24 ساعت پس از لیزر ممکن است کمی بثورات جلدی یا قرمزی در ناحیه مورد نظر ایجاد شود  که می توانید از طریق کمپرس یخ این قرمزی را برطرف کنید. همچنین می توانید چند تکه یخ در حوله ای قرار داده و روی پوست بگذارید.پس از لیزر ممکن است پوست شما  در آن ناحیه نظر کمی حساس تر شود. بهتر است پس از لیزر مو حداقل تا یک هفته  از قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه شدن اجتناب کرده و برای محافظت از پوست  از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید .

منطقه بیکینی ، صورت، پاها ، پشت لب ها و کلا تمام نواحی  پوست را می توان با حذف لیزر موها درمان کرد و پس از مشاوره ، متخصص با توجه به پوست و محل مورد نظر ، روش لیزر را به کار می گیرد.برای پوست های تیره تر از لیزری با طول موج های طولانی تر استفاده می شود، زیرا طول موج  عمیق تر لیزر، بدون ایجاد سوختگی در پوست،  ملانین های رنگی را رفع کرده و موهای زائد را هم از بین می برد. حذف موی لیزر در کسانی که دارای موهای تیره هستند بهتر عمل می کند. پیش از لیزر و در طی مشاوره ، تست کوتاهی بر روی پوست شما انجام می شود تا به این وسیله  لیزر مناسب برای نوع پوست انتخاب شده و همچنین  شیوه به کارگیری در مناطق مخصوص در نظر گرفته شود. در عین حال این کار برای  اطمینان از بالاترین  سطح ایمنی صورت می گیرد. تست قبل از انجام لیزر بسیار مهم است زیرا در صورتی که واکنش و حساسیت پوستی داشته و یا مشکلی در پوست باشد از این طریق می توان بهترین گزینه را انتخاب کرده و توانایی بهتر در ارائه نتایج بهتر به دست می آید.

عوارض لیزر موهای زائد

در موارد نادر، لیزر موهای زائد می تواند منجر به:

براقشدن پوست، قرمزی ، حساسیت و نازک شدن پوست که ممکن است بهبودی آن  تا 10 روز طول بکشد ، روشن شدن یا تیره شدن پوست به مدت چند ماه پس از لیزر ، بروز اسکارهای پوستی، تورم بیش از حد، که ممکن است تا هفت روز طول بکشد ، کبودی، که ممکن است تا 15 روز ادامه یابد ، بروزیک بیماری نادر به نام livedo reticularis، whereskin  که بر اثر آن پوست حالت خراشیدگی پیدا می کند، بروز نوعی واکنش پوستی به نام erythema ab urn که ناشی از تماس طولانی یا مکرر با لیزر یا IPL است .

در صورتی که پس از لیزر مو از نتایج راضی نبوده و یا مشکلی دارید، با پزشک و یا متخصص مشورت کنید. در صورت بروز عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی  بوده  و بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر سید محمد لاجوردی

جراح پلاستیک صورت و متخصص گوش، حلق، بینی

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »