آنچه که باید درباره عمل جراحی انحراف بینی بدانید.

جهت صاف کردن بینی، یک عمل انحراف بینی اصلاحی به نام سپتوپلاستی انجام می گیرد، این جراحی زمانی انجام می گیرد که دارو و درمان‌ های دیگر پاسخگو نباشند و نتوان با استفاده از آن ها این عارضه را برطرف کرد. هدف از انجام این جراحی تنفس بهتر، کم شدن خروپف، بهبود عملکرد سینوس می باشد. 

چطور انحراف بینی را تشخیص دهیم؟

اگر از زیر به بینی که دچار انحراف است نگاه کنید مشاهده می کنید که یکی از سوراخ های آن کاملا باز و دیگری کمی بسته تر به چشم می آید و علت آن وجود همان تیغه ی بینی می باشد که از محل اصلی خود خارج شده است .

این عارضه معمولا موجب اختلال جریان هوا در بینی می شود که ممکن است باعث خشک شدن تیغه بینی و حتی در برخی مواقع ترک خوردن آن شود که در پی آن فرد دچار آبریزش بینی مکرر می شود.

تشخیص انحراف بینی

چرا می بایست عمل انحراف بینی  یا سپتوپلاستی انجام دهم؟

 قبل از این که فرد برای جراحی بخواهد که اقدام کند ابتدا از روش دارو درمانی برای او استفاده می شود، دارو هایی مانند ضد احتقان بینی، آنتی‌هیستامین‌ ها، اسپری ‌های بینی. انحراف بینی امری شایع است، به عبارت دیگر در بسیاری از افراد این عارضه وجود دارد. انحراف بینی به تنهایی لازم به جراحی نیست اما اگر فرد دچار گرفتگی بینی یا خلط پشت حلق شود و با دارو نیز نتوان آن را درمان کرد نیاز است که فرد برای جراحی آماده شود.

اگر بینی مسدود شده دارید یا پزشک متخصص شما با بررسی هایی به این نتیجه رسیده باشد که این انسداد به واسطه انحراف بینی ایجاد شده است، عمل جراحی احتمالا کمک کننده خواهد بود. گاهی صاف کردن انحراف ایجاد شده در بینی برای ایجاد فضای بیشتری در بینی به جهت انجام سایر اعمال جراحی، نیاز می باشد. رایج ترین نوع این عمل ها، عمل جراحی اندوسکوپی سینوس می باشد.

 آیا انحراف بینی باعث سینوزیت می شود؟

گاهی مشکلات ساختاری درون حفره بینی می تواند منجر به باریک شدن حفره شود، برای مثال انحراف در سپتوم (دیواره یا جدار) بینی، تورم بیش از اندازه دیواره داخلی بینی یا پلیپ بینی. گاهی باریک شدن ساختاری بینی خیلی شدید بوده و موکوس ساخته شده پشت این نواحی، مسدود شده و باعث رشد عفونت های سینوسی می شود.

ممکن است انحراف بینی در فرد باعث ایجاد مشکلات تنفسی، آپنه خواب، خرناس کشیدن شود، به همین دلیل ممکن است پزشک معالج برای وی انجام جراحی توصیه کند تا تیغه بینی اصلاح شود. عمل جراحی که در آن تیغه بینی اصلاح و ترمیم می شود، سپتوپلاستی می گویند.

سینوزیت

کجی بینی چست؟

در برخی شرایط، احراف بینی ممکن است با زاویه یا پیچ خوردگی در شکل خارجی بینی نیز همراه باشد. در این شرایط، جراحی سپتوم ممکن است همراه با جراحی ظاهری قالب خارجی بینی (سپتورینوپلاستی)، باشد که می تواند به طور همزمان هم به انجام برسد.

جایگزین های عملا سپتوپلاستی چه چیزهایی می باشد؟

عمل جراحی مورد نیاز برای صاف کردن انحراف بینی حقیقتا زمانی پیشنهاد می شود که پیچ خوردگی منجر به مسدود شدن بینی شده و این انسداد مشکلات اساسی در زندگی روزانه شما ایجاد کرده باشد. بنابراین، اگر سپتوم منحرف دارید اما احساس می کنید می توانید با بینی مسدود شده خود تنفس کرده و به زندگی ادامه دهید، شاید ترجیح بدهید بدون انجام جراحی آن را رها کنید. ابتلا به انحراف بینی به خودی خود یک شرایط پزشکی جدی نبوده و اگر درمان نشده رها شود مشکلات شدیدی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

گاهی تورم دیواره بینی (رینیت) رخ داده و این می تواند با مصرف داروها شامل اسپری های استروئیدی بینی درمان می شود. مشورت با متخصصتان در این مورد ضروری است زیرا گاهی درمان رینیت بینی منجر به پیشرفت چشمگیری در تنفس شما می شود که در نتیجه نیازی به جراحی انحراف بینی نیز نمی باشد.

فارغ از اینکه تصمیم به سپتوپلاستی گرفته یا نه، ممکن است ذهنیت خود را در مورد عمل جراحی در هر زمانی تغییر دهید. همچنین، علائم می تواند در طول زمان متغیر باشند، که اغلب بدتر شدن شرایط التهاب دیواره بینی را به دنبال داشته تا اینکه شکل سپتوم دچار تغییراتی شود. این تغییرات میتواند و بدتر شدن علائم می تواند تصمیم شما برای جراحی را تغییر دهد.

گرفتگی بینی

سپتوپلاستی- عمل جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

عمل زیبایی بینی معمولا با بیهوشی عمومی همراه بوده حدود 35-45 دقیقه به طول می انجامد. جراحی به طور نرمال کاملا درون بینی شما انجام شده و هیچ خراش یا پارگی خارجی در صورت شما ایجاد نمی شود.

یک بریدگی کوچک در داخل بینی شما ایجاد شده که از طریق آن میتوان به سپتوم دسترس یافته و انحراف آن را از بین برده و آن را صاف کرد. این کار معمولا به همراه خارج کردن بخشی از عضروف و استخوان پیچ و تاب خورده و برگرداندن باقی سپتوم به مرکز است. در انتهای جراحی، برای نگه داشتن تمام اجزا در کنار هم، بخیه زده می شود. گاهی یک برش کوچک عرضی در پوست در جلوی بینی و بین دو سوراخ بینی نیاز می باشد.

چه انتظاری می توان از عمل داشت؟

شما در همان روز انجام عمل جراحی به منزل می روید مگر در شرایطی که بستری شبانه در کلینیک مورد نیاز باشد. نیاز است که حتما حداقل به مدت یک هفته در منزل استراحت کنید. اگر وسایل سنگین جا به جا کرده و یا کارهای دشوار انجام می دهید، استراحت دو هفته ای می بایست حتما انجام شود. در صورت نیاز از پرستار یا پزشک خود درخواست نامه مرخصی استعلاجی کنید.

  • چند روز پس از عمل جراحی انحراف بینی ممکن است کمی خون ریزی از بینی را مشاهده کنید. این مایع خارج شده ممکن است خون، موکوس یا ترشح شفافی باشد که به رنگ خون است. این شرایط به خودی خود شدید نبوده و می بایست حجم آن با گذشت زمان کاهش یابد. افزایش خون ریزی در روزهای آخر ممکن است نشان دهنده عفونت بعد از عمل بوده و مراجعه به پزشک و استفاده از پیشنهادات پزشکی نیاز می باشد.
  • ناحیه جلویی بینی شما احتمالا برای یک هفته حساس خواهد بود.
  • از این به بعد تقریبا همیشه بینی پیش از تمیز شدن کامل بیشتر مسدود می شود. این اتفاق در 7 تا 10 روز اول به مروز بدتر شده و به نظر می رسد که در دو هفته اول سرتان سنگین شده است. محلولهای آب نمک و اسپری ها ممکن است روشهای منطقی برای تمیز کردن باشند.
  • شما ممکن است بخیه هایی را در جلوی بینی خود مشاهده کنید – این بخیه ها خود به خود حل شده و ناپدید می شوند. این اتفاق می تواند چندین هفته و گاهی بیشتر به طول انجامیده تا بخیه ها به طور کامل حل شده و بتوانید مجددا به سادگی تنفس کنید.

سپتوپلاستی

بعد از عمل سپتوپلاستی چه مدت نیاز به مرخصی دارم؟

شما در همان روز انجام عمل جراحی به منزل می روید مگر در شرایطی که بستری شبانه در کلینیک مورد نیاز باشد. نیاز است که حتما حداقل به مدت یک هفته در منزل استراحت کنید. اگر وسایل سنگین جا به جا کرده و یا کارهای دشوار انجام می دهید، استراحت دو هفته ای می بایست حتما انجام شود. در صورت نیاز از پرستار یا پزشک خود درخواست نامه مرخصی استعلاجی کنید.

بایدها و نبایدهای بعد از عمل سپتوپلاستی

تا یک هفته مراقب باشید ضربه ای به بینی تان وارد نشده تا خون ریزی آغاز نشود. اگر در حال عطسه کردن بودید، با دهان باز عطسه کرده تا از بینی خود محافظت کنید. بینی تان احتمالا چند هفته حساس می باشند بنابراین سعی کنید از ضربات جلوگیری کرده و به دقت و احتیاط کار سایر افراد خصوصا کودکان تردد کنید. از گرد و غبار و دود دوری کنید. حدودا یک ماه می بایست از انجام ورزشهایی که امکان ضربه زدن به بینی تان را دارد خودداری کنید.

مشکلات بعد از سینوپلاستی چیست؟

جراحی انحراف بینی عموما کاملا ایمن می باشد اما گاهی خطرات و عوارض جانبی وجود دارد که می تواند بعد از عمل رخ دهد. گاهی، خون ریزی پیش بینی شده از بینی می تواند شدیدتر از حد معمول بوده و ممکن است مجبور به وارد کردن پانسمان اضافه در داخل بینی خود بوده یا حتی جراحی کوچک دیگری نیز برای متوقف کردن خون ریزی نیاز باشد. این اتفاق ساعتهای نخست پس از عمل یا 10 روز بعد از آن می تواند رخ دهد.

عفونت های بینی بعد از این نوع جراحی نادر می باشند. اگر ترشح غیر شفاف و بودار حاوی ذرات سبز چرک، دمای بالا، افزایش سردرد، خون ریزی جدید از بینی چندین روز بعد یا زخم و درد فزاینده بر روی بینی خود مشاهده کردید، ممکن است بینی شما عفونی شده باشد. پیشنهاد می شود در صورت مشاهده این رخدادها به پزشک مشورت کنید و به احتمال بسیار زیاد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید.

در مواقع نادرتر جراحی می تواند حفره ای درون سپتوم شما ایجاد کرده که از یک سمت به سمت دیگر بینی شما امتداد داشته باشد. عمده افراد از این نکته آگاهی ندارد که این رخداد در بیشتر مواقع هیچ مشکلی ایجاد نکرده و نیاز به درمان ندارد. در مواقعی این رخداد میتواند منجر به ایجاد صدای سوت مانندی از بینی در هنگام تنفس شده، بینی را مسدود کرده یا ایجاد خونریزی کند. در این صورت جراحی کوچکی می تواند برای ترمیم حفره ایجاد شده استفاده شود.

اگرچه سپتوپلاستی به هدف تغییر شکل بینی شما طراحی و انجام نمی شود، در موارد نادری ممکن است متوجه شوید که نوک بینی شما نسبت به لمس نرم تر شده و ممکن است حتی شیب دار نیز شده باشد. اغلب افراد هیچ تغییری را احساس نکرده اما اگر از این تغییر احساس رضایت ندارید، ظاهر بینی را با عمل جراحی می توانید اصلاح کنید.

بعلاوه ممکن است از ضعف محدودی در دندانهای جلویی یا لب بالایی نیز رنج ببرید؛ این اتفاق معمولا در طول زمان از بین می رود.

آیا درمان جایگزینی برای سپتوپلاستی وجود دارد؟

تنها راهی که می توان از طریق آن انحراف سپتوم را از بین برده و آن را صاف کرد، عمل جراحی است. اگر نمیخواهید تحت عمل قرار گیرید، شاید بتوانید تا حدودی از مزایای اسپری ها یا قطراتی که به درمان التهاب بینی کمک می کنند بهره مند شوید. با اینحال، اگر پزشک متخصص شما شما را معاینه کرده و تشخیص داد که انسداد بینی شما به واسطه انحراف سپتوم می باشد، بهبودی که از طریق اسپری بینی حاصل می شود احتمالا تا زمانی که انحراف بینی مدیریت نشده و از بین نرود، محدود خواهد بود.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function hamyar_faq_clean() in /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher-child/views/general/post/_next_prev_post.php:54 Stack trace: #0 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include() #1 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/views/general/post/content.php(281): publisher_get_view('post', '_next_prev_post') #2 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include('/home3/drlajeva...') #3 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/views/general/post/style-1.php(63): publisher_get_view('post', 'content') #4 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include('/home3/drlajeva...') #5 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/single.php(19): publisher_get_view('post', 'style-1') #6 /home3/drlajeva/public_html/wp-in in /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher-child/views/general/post/_next_prev_post.php on line 54
وردپرس › خطا

یک خطای مهم در وب سایت شما رخ داده است.

دربارهٔ اشکال‌زدایی در وردپرس بیشتر بدانید.