بعد از عمل زیبایی بینی چه غذاهایی بخوریم؟

بعد از عمل جراحی بینی پزشک به منظور کاهش خطرات و عوارض ناشی از عمل زیبایی بینی، رژیم غذایی خاصی را به شما توصیه می‌ کند. بعد از عمل زیبایی بینی چه غذاهایی بخوریم؟

در حالی که نباید قبل و بعد از عمل جراحی بینی تغییرات زیادی در رژیم غذایی خود به وجود آورد، پرهیز از مصرف بعضی مواد غذایی و اطمینان از جذب مواد مغذی موجود در رژیم غذایی برای فرایند ریکاوری بسیار مفید است.

استفاده از غذاهای نرم بعد از عمل جراحی

پس از عمل جراحی و بازگشت به منزل یا حتی بلافاصله بعد از به اتمام رسیدن تأثیر داروهای بی حسی و مسکن ممکن است شخص دچار احساس گرسنگی شود.

لذا مصرف غذا های نرم و فاقد نمک و ادویه جات مانند ماست و سوپ جو که گرم نباشد پس از عمل جراحی گزینه بسیار مناسبی برای بیمار است. استفاده از غذاهای نرم را تا چند روز پس از عمل جراحی و تا زمانی که حالتان بهتر می‌ شود ادامه دهید.

از فیبر ها غافل نشوید.

اگرچه در چند روز نخست پس از عمل جراحی، رژیم غذایی شما باید شامل غذاهای نرم باشد اما از وجود فیبر کافی در غذا در طول این مدت نباید غافل شد. یبوست پس از عمل به دلیل مصرف برخی داروها، بی تحرکی و رژیم غذایی محدود، عادی است.

لذا در طول مدتی که دارو مصرف می‌ کنید از انجام فعالیت فیزیکی و مواد غذایی فیبر دار غافل نشوید. میوه های نرم مانند هلو و انواع توت و همچنین جو و نان گندم و سبزیجاتی مانند هویج که به خوبی پخته شده اند از بهترین منابع فیبر دار هستند.

حواستان به گرمای غذا باشد.

بعد از عمل جراحی فرد باید در مورد دمای غذا نیز دقت لازم را به خرج دهد. غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد می‌ تواند باعث ایجاد ناراحتی در فرد شود. لذا در طول مدت ریکاوری باید از مصرف سوپ و غذاهای بسیار داغی که باعث سوختن دهان می‌ شود خودداری کرد.

علاوه بر این تا چند روز پس از عمل نیز باید از مصرف بستنی و مواد غذایی بسیار سردی که موجب تیر کشیدن سر می‌ شود پرهیز گردد.

غذاهای جویدنی

قبل از عمل جراحی زمانی که در حال جویدن آدامس هستید، دستان خود را روی بینی بگذارید. بینی در هنگام جویدن حرکت آرامی دارد. در شرایط عادی حرکت اندک بینی مشکل چندانی ندارد اما به منظور کاهش عوارض ناشی از عمل بینی توصیه می‌ شود از مصرف غذاهای جویدنی مانند استیک و همچنین جویدن آدامس خودداری کنید.

به خاطر داشته باشید بعد از عمل جراحی به جای غذاهای جویدنی از غذاهای نرم و حریره مانند استفاده نمایید.

از مصرف الکل و کافئین پرهیز نمایید!

از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار تا چند روز پس از عمل جراحی باید به شدت خودداری کرد. الکل باعث رقیق شدن خون و افزایش خطر خونریزی های بعد از عمل می‌ شود. الکل همچنین سبب افزایش خطر هماتوما یا تجمع خون در زیر پوست و ورم شدید می‌ شود.

کافئین نیز به دلیل بالا بردن فشار خون در برخی بیماران با بروز مشکلاتی همراه است. پزشک راجع به مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار و عدم استفاده از آن‌ ها پس از عمل توضیحاتی به بیمار خواهد داد.

غذاهای شور و نمکی

غذاهای آماده و بسته بندی حاوی مقدار زیادی نمک هستند که مصرف آن بعد از عمل باعث افزایش ورم می‌ شود. مصرف نمک مانع خروج آب از بدن و افزایش ورم می‌ شود.

چنانچه قادر به کاهش مصرف نمک در وعده های غذایی خود نیستید توصیه می‌ شود قبل از عمل برای دریافت راه حل مناسب با پزشک خود مشورت نمایید.

همان طور که پیش تر گفته شد در دوران ریکاوری بیشتر باید از مواد غذایی مغذی مانند میوه و سبزیجات پخته که منبع پروتئین و فیبر هستند استفاده کرد، زیرا این مواد غذایی روند بهبودی را افزایش می دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »