سوالات شما بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی دچار ورم بینی می شوید و قطعا می خواهید این مشکل برطرف شود. شب می شود و می خواهید بخوابید اما نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را نمی دانید. یا می مانید که برای ناهار و شام بعد از عمل بینی چه بخورید؟! ما به تمام سوالات شما در زمینه مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی پاسخ خواهیم داد.

پکینگ بینی را چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می توان باز کرد؟

پکینگ بینی که معمولاً در داخل بینی قرار داده می ‌شود را می‌ توان از زمانی که بیمار در اتاق ریکاوری قرار دارد تا چند روز بعد، در هر زمانی که خواست باز کند. استفاده از پَکینگ بینی بسته به شرایط بیمار تجویز می‌ گردد و لذا در برخی بیماران هرگز استفاده نمی شود.

به طور کلی استفاده از پَکینگ بینی در مورد عمل جراحی تیغه بینی به کار می ‌رود که با توجه شرایط عمل، پس از یک الی دو روز بعد از عمل زیبایی بینی می‌ توان آن را باز کرد.

خونریزی شدید چه زمانی اتفاق می افتد؟

برخی از بیماران پس از عمل جراحی پلاستیک بینی دچار خونریزی می‌ شوند. خونریزی از جلو و پشت اتفاق می افتد و باعث بروز حالت تهوع در بیمار می ‌شود. به همین دلیل استفاده از قرص های ضد تهوع در چنین شرایطی بهترین گزینه است.

تعویض پانسمان بینی

خونریزی معمولاً پس از مدت 24 ساعت متوقف می ‌شود یا به‌ طور چشمگیری کاهش می یابد. در این مواقع نیز استفاده از پَد های مخصوص که مانع از چکه کردن خون می ‌شود، توصیه می گردد که باید هر چند ساعت یک‌ بار تا متوقف شدن خونریزی تعویض گردد.

چه مدت برای بهبود ورم بعد از عمل جراحی بینی نیاز است؟

ورم پس از جراحی زیبایی بینی بسیار عادی است و پس از چهار الی شش هفته اول کاهش می یابد. ورم نوک بینی نیز چند ماه یا به مدت یک سال الی یک سال و نیم طول می ‌کشد. البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که بین عمل باز جراحی بینی و عمل بسته بینی تفاوت وجود دارد.

علی رغم اینکه در عمل بسته بینی که عمل در داخل بینی انجام می ‌شود، در مقایسه با عمل باز ورم کمتری وجود دارد، اما بسیاری از جراحان عمل باز بینی را به دلیل نتایج قابل پیش بینی آن انتخاب می‌ کنند.

برای کاهش ورم بعد از عمل بینی چه کاری می توان انجام داد؟

به منظور کاهش ورم بعد از عمل بینی به بیمار داروی استروئیدی مدرول دوزپک Medrol Dosepack داده می ‌شود. علاوه بر این، دو مکمل آرنيكا و بروملین نیز برای بیمار تجویز می‌ گردد. یخ تنها برای 48 ساعت اول مؤثر است.

همچنین توصیه می ‌شود فعالیت های خود را کاهش داده و در هنگام خواب زیر سر خود را بالاتر بیاورید. رعایت این موارد می ‌تواند باعث کاهش ورم بینی در 48 ساعت اول یا اولین هفته پس از عمل شود. در صورت ورم بیش از حد بینی در هفته اول، مدت زمان بیشتری برای کاهش آن نیاز خواهد بود.

آیا می‌ توان بینی را بعد از عمل جراحی بینی تمیز کرد؟

از دمیدن و بالا کشیدن بینی در چهار هفته نخست باید به شدت پرهیز کرد. پس از باز کردن پانسمان و در صورت موافقت جراح، می‌ توان بینی را به آرامی با مقدار اندکی آب اکسیژنه شست و شو داد.

شست و شوی بینی بعد از عمل بینی

پس از جراحی زیبایی بینی چگونه باید بخوابید؟

توصیه می ‌شود بیمار در 48 ساعت اول برای خوابیدن سر خود را بالا آورده و مقداری کمپرس سرد روی چشم ها قرار دهد. پس از آن نیز می‌ توان بر روی پشت خوابید. باید توجه داشت که در شش هفته اول باید از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کرد. در چهار هفته اول نیز باید بر روی پشت خوابید و از خوابیدن بر روی پهلو ها خودداری کرد.

چگونه باید پس از عمل جراحی از بینی مراقبت کرد؟

بیماران عموماً به مدت یک هفته از اسپلینت یا محافظ استفاده می‌ کنند. پزشک به برخی بیماران اجازه می ‌دهد که محافظ را پس از یک هفته کنار گذاشته و از آن پس با توجه به شرایط شان و تنها در هنگام خواب از اسپلینت استفاده نمایند. چنین چیزی بستگی به شکستگی یا عدم شکستگی بینی دارد.

پس از عمل جراحی بینی از چه غذاها و نوشیدنی هایی باید اجتناب کرد؟

پس از عمل رینوپلاستی باید از خوردن غذاهای ساندویچی که مستلزم باز کردن بیش از حد دهان است، اجتناب کرد. از خوردن غذاهای تند و ادویه دار که می ‌تواند باعث آبریزش بینی شود نیز باید پرهیز کرد.

آیا می توان بعد از جراحی زیبایی بینی از عینک استفاده کرد؟

در صورت شکستگی بینی در طول عمل، در سه الی چهار هفته اول نباید از عینک استفاده کرد؛ اما در صورت عدم شکستگی بینی یک هفته پس از عمل می‌ توان از عینک استفاده کرد.

عینک زدن بعد از جراحی بینی

آیا می‌ توان پس از عمل جراحی بینی لبخند زد؟

خندیدن بعد از عمل بینی چندان مشکلی ندارد؛ اما از خندید‌ن زیاد که باعث باز کردن بیش از حد دهان می ‌شود باید پرهیز کرد. در واقع باید از هر عملی که باعث تغییر شکل بینی می ‌شود، اجتناب ورزید.

در برخی مواقع که پیوند بافت مستلزم ایجاد بخیه است، حرکات زیاد صورت می ‌تواند باعث جابجایی بخیه ها شود. لذا در چنین مواردی از بیمار خواسته می ‌شود که برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی از انجام چنین حرکاتی پرهیز نماید.

علت سفتی نوک بینی بعد از عمل

علت سفتی نوک بینی قرار دادن یک غضروف خاص جهت شکل دهی بهتره نوک بینی و همچنین نوعی تکنیک عمل است که از افتادگی نوک بینی در طولانی مدت جلوگیری می کند ولی باعث سفتی نوک بینی می گردد.

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

بینی ۶ الی ۸ هفته نیاز دارد تا ترمیم پیدا نماید. گرچه بعد از ده روز با احتیاط و مراقبت از تماس بینی با هر سطح دیگری می توان رابطه زناشویی داشت ولی بهتراست این رابطه را به بعد از ۳ هفته موکول نمایید.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
2
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
5
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
7
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
8
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
9
سوهان بینی

سلام آیا بینی هایی که انحراف دارن میتوان با سوهان انحراف آن را برداشت با تشکر. مشاهده پاسخ دکتر
10
جراحی بینی

سلام. وقت بخیر. ببخشید دماغ من یه قوز کوچیک داره و مشکل من همینه. در صورت عمل میخوام قوزش برداشته شه و نوک بینیم حالت بگیره و کمی سربالا بشه. هزینه این عمل چقدر میشه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.پاینده باشید
مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه