سوالات شما بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی دچار ورم بینی می شوید و قطعا می خواهید این مشکل برطرف شود. شب می شود و می خواهید بخوابید اما نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را نمی دانید. یا می مانید که برای ناهار و شام بعد از عمل بینی چه بخورید؟! ما به تمام سوالات شما در زمینه مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی پاسخ خواهیم داد.

پکینگ بینی را چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می توان باز کرد؟

پکینگ بینی که معمولاً در داخل بینی قرار داده می ‌شود را می‌ توان از زمانی که بیمار در اتاق ریکاوری قرار دارد تا چند روز بعد، در هر زمانی که خواست باز کند. استفاده از پَکینگ بینی بسته به شرایط بیمار تجویز می‌ گردد و لذا در برخی بیماران هرگز استفاده نمی شود.

به طور کلی استفاده از پَکینگ بینی در مورد عمل جراحی تیغه بینی به کار می ‌رود که با توجه شرایط عمل، پس از یک الی دو روز بعد از عمل زیبایی بینی می‌ توان آن را باز کرد.

خونریزی شدید چه زمانی اتفاق می افتد؟

برخی از بیماران پس از عمل جراحی پلاستیک بینی دچار خونریزی می‌ شوند. خونریزی از جلو و پشت اتفاق می افتد و باعث بروز حالت تهوع در بیمار می ‌شود. به همین دلیل استفاده از قرص های ضد تهوع در چنین شرایطی بهترین گزینه است.

تعویض پانسمان بینی

خونریزی معمولاً پس از مدت 24 ساعت متوقف می ‌شود یا به‌ طور چشمگیری کاهش می یابد. در این مواقع نیز استفاده از پَد های مخصوص که مانع از چکه کردن خون می ‌شود، توصیه می گردد که باید هر چند ساعت یک‌ بار تا متوقف شدن خونریزی تعویض گردد.

چه مدت برای بهبود ورم بعد از عمل جراحی بینی نیاز است؟

ورم پس از جراحی زیبایی بینی بسیار عادی است و پس از چهار الی شش هفته اول کاهش می یابد. ورم نوک بینی نیز چند ماه یا به مدت یک سال الی یک سال و نیم طول می ‌کشد. البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که بین عمل باز جراحی بینی و عمل بسته بینی تفاوت وجود دارد.

علی رغم اینکه در عمل بسته بینی که عمل در داخل بینی انجام می ‌شود، در مقایسه با عمل باز ورم کمتری وجود دارد، اما بسیاری از جراحان عمل باز بینی را به دلیل نتایج قابل پیش بینی آن انتخاب می‌ کنند.

برای کاهش ورم بعد از عمل بینی چه کاری می توان انجام داد؟

به منظور کاهش ورم بعد از عمل بینی به بیمار داروی استروئیدی مدرول دوزپک Medrol Dosepack داده می ‌شود. علاوه بر این، دو مکمل آرنيكا و بروملین نیز برای بیمار تجویز می‌ گردد. یخ تنها برای 48 ساعت اول مؤثر است.

همچنین توصیه می ‌شود فعالیت های خود را کاهش داده و در هنگام خواب زیر سر خود را بالاتر بیاورید. رعایت این موارد می ‌تواند باعث کاهش ورم بینی در 48 ساعت اول یا اولین هفته پس از عمل شود. در صورت ورم بیش از حد بینی در هفته اول، مدت زمان بیشتری برای کاهش آن نیاز خواهد بود.

آیا می‌ توان بینی را بعد از عمل جراحی بینی تمیز کرد؟

از دمیدن و بالا کشیدن بینی در چهار هفته نخست باید به شدت پرهیز کرد. پس از باز کردن پانسمان و در صورت موافقت جراح، می‌ توان بینی را به آرامی با مقدار اندکی آب اکسیژنه شست و شو داد.

شست و شوی بینی بعد از عمل بینی

پس از جراحی زیبایی بینی چگونه باید بخوابید؟

توصیه می ‌شود بیمار در 48 ساعت اول برای خوابیدن سر خود را بالا آورده و مقداری کمپرس سرد روی چشم ها قرار دهد. پس از آن نیز می‌ توان بر روی پشت خوابید. باید توجه داشت که در شش هفته اول باید از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کرد. در چهار هفته اول نیز باید بر روی پشت خوابید و از خوابیدن بر روی پهلو ها خودداری کرد.

چگونه باید پس از عمل جراحی از بینی مراقبت کرد؟

بیماران عموماً به مدت یک هفته از اسپلینت یا محافظ استفاده می‌ کنند. پزشک به برخی بیماران اجازه می ‌دهد که محافظ را پس از یک هفته کنار گذاشته و از آن پس با توجه به شرایط شان و تنها در هنگام خواب از اسپلینت استفاده نمایند. چنین چیزی بستگی به شکستگی یا عدم شکستگی بینی دارد.

پس از عمل جراحی بینی از چه غذاها و نوشیدنی هایی باید اجتناب کرد؟

پس از عمل رینوپلاستی باید از خوردن غذاهای ساندویچی که مستلزم باز کردن بیش از حد دهان است، اجتناب کرد. از خوردن غذاهای تند و ادویه دار که می ‌تواند باعث آبریزش بینی شود نیز باید پرهیز کرد.

آیا می توان بعد از جراحی زیبایی بینی از عینک استفاده کرد؟

در صورت شکستگی بینی در طول عمل، در سه الی چهار هفته اول نباید از عینک استفاده کرد؛ اما در صورت عدم شکستگی بینی یک هفته پس از عمل می‌ توان از عینک استفاده کرد.

عینک زدن بعد از جراحی بینی

آیا می‌ توان پس از عمل جراحی بینی لبخند زد؟

خندیدن بعد از عمل بینی چندان مشکلی ندارد؛ اما از خندید‌ن زیاد که باعث باز کردن بیش از حد دهان می ‌شود باید پرهیز کرد. در واقع باید از هر عملی که باعث تغییر شکل بینی می ‌شود، اجتناب ورزید.

در برخی مواقع که پیوند بافت مستلزم ایجاد بخیه است، حرکات زیاد صورت می ‌تواند باعث جابجایی بخیه ها شود. لذا در چنین مواردی از بیمار خواسته می ‌شود که برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی از انجام چنین حرکاتی پرهیز نماید.

علت سفتی نوک بینی بعد از عمل

علت سفتی نوک بینی قرار دادن یک غضروف خاص جهت شکل دهی بهتره نوک بینی و همچنین نوعی تکنیک عمل است که از افتادگی نوک بینی در طولانی مدت جلوگیری می کند ولی باعث سفتی نوک بینی می گردد.

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

بینی ۶ الی ۸ هفته نیاز دارد تا ترمیم پیدا نماید. گرچه بعد از ده روز با احتیاط و مراقبت از تماس بینی با هر سطح دیگری می توان رابطه زناشویی داشت ولی بهتراست این رابطه را به بعد از ۳ هفته موکول نمایید.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »