بهترین درمان افتادگی پلک چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

پوست انسان به‌مرورزمان انعطاف خود را از دست می‌دهد و موجب تغییرات ناخواسته در پوست صورت می‌شود. در بیشتر مواقع، سن از عواملی ایجاد این تغییرات است که معمولاً به شکل افتادگی، چین‌ و چروک در اطراف چشم ظاهر می‌شود. افتادگی پلک ها که درنتیجه این عوامل است موجب خسته و ناراحت به نظر رسیدن فرد می‌شود. درواقع هیچ‌کس دوست ندارد هیچ‌وقت خسته و ناراحت به نظر رسد.

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

عمل جراحی زیبایی پلک، راه‌حلی برای درمان این مهم است که تحت عنوان بلفاروپلاستی شناخته می‌شود. این عمل جراحی می‌تواند قسمت‌هایی از صورت را ترمیم کرده و ظاهری زیباتر و جوان‌تر برای شما به ارمغان آورد. جراح از طریق عمل بلفاروپلاستی نشانه‌های ناشی از افزایش سن در پلک بالایی و زیرین را از بین می‌برد. این عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از بین بردن یا تغییر حالت برآمدگی چشم
 • حذف یا بازسازی پوست اضافه
 • کاهش ورم آماس زیر چشم
 • کشیدن و لیفت عضلات این قسمت

علاوه براین جراح می‌تواند از طریق افزودن چربی چین‌وچروک‌های پلک را به‌منظور جوان‌سازی آن از بین ببرد. به کمک عمل بلفاروپلاستی، چشم‌ها نیز ظاهری شاداب‌تر پیدا می‌کند.

عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل بلفاروپلاستی به شکل سرپایی است. بی‌حسی موضعی، مسکن‌ها برای تخفیف درد در هنگام عمل توسط پزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این عمل نیز بیشتر برای جنبه‌های زیبایی کاربرد دارد.

برای عمل پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • شکافی در محل خطوط پلک، از داخل یا خارج پلک ایجاد می‌شود.
 • چربی‌هایی که موجب برآمدگی می‌شوند برداشته یا تغییر حالت داده می‌شوند.
 • پوست اضافه برداشته می‌شود.
 • عضلات و بافت‌های نگه‌دارنده اطراف تعدیل می‌گردد.

برای از بین بردن چین‌وچروک‌های پلک و جوان‌سازی آن نیز ممکن است پلک به کمک چربی پر شوند.

بهترین جایگزین عمل بلفاروپلاستی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. همچنین می‌توان ادعا کرد جایگزین مناسبی برای بلفاروپلاستی وجود ندارد. بسیاری از افرادی که دارای افتادگی پلک هستند نیز این روش را نسبت به بقیه روش ترجیح می‌دهند و تنها گزینه مناسب برای درمان این مهم، عمل بلفاروپلاستی است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

10 الی 15 درصد از بیماران برای درمان پلک زیرین روش‌های جایگزین مانند فیلرها، لیزر و قرص را ترجیح می‌دهند. همچنین 5 الی 10 درصد از بیماران نیز برای درمان پلک بالایی از استفاده از روش‌های لیفت ابرو، تزریق بوتاکس بدون عمل جراحی و اولتراپی عمل بدون جراحی لیفت ابرو برمی‌گزینند. به‌راستی نتیجه عمل بلفاروپلاستی در مقایسه با دیگر روش‌های جایگزین برای درمان افتادگی پلک قابل قیاس نیست و هیچ‌یک از روش‌های جایگزین تأثیر و زیبایی عمل بلفاروپلاستی را ندارد.

گزینه‌های جایگزین عمل بلفاروپلاستی

درصورتی‌که پیری کمتر در شما است و روش‌های جایگزین عمل جراحی بلفاروپلاستی را ترجیح می‌دهید، موارد زیر از نمونه‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روش‌های جایگزین استفاده کرد:

– بوتاکس

بوتاکس برای افتادگی پلک

نوعی روش تزریقی ساده است که از طریق آرام کردن عضلات موجب ایجاد چین‌وچروک در هنگام عصبانیت، خندیدن در صورت دیده می‌شود صورت می‌گیرد. علاوه براین بوتاکس با کاهش سرعت پیری، اثرات ناشی از افزایش سن مانند چین‌وچروک‌های صورت را از بین می‌برد. این عمل باعث بالا رفتن ابرو و چشم می‌شود و ظاهری شاداب‌تر به‌صورت می‌بخشد. تأثیر بوتاکس بسیار چشمگیر است هرچند ممکن است در مقایسه با عمل بلفاروپلاستی دیده نشود. تأثیر بوتاکس پس از 3 الی 4 ماه مشهود است و پس‌ازآن، از طریق برخی موارد ادامه می‌یابد.

– اولتراپی

 این روش به کمک انرژی فراصوت که زیرپوست فرستاده می‌شود موجب احیای کلاژن‌ها و درنتیجه کشیده شدن سفت شدن پوست می‌گردد. درواقع این درمان باعث شروع فرایندی به نام نئوکلاجنسیس می‌شود که ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. اولتراپی نوعی روش بدون نیاز به عمل جراحی و صرف هزینه‌های گزاف است و برای موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • چانه
 • گردن
 • ابروها
 • ناحیه سینه

با لیفت ابروها از طریق اولتراپی، چشم‌ها درشت‌تر و آثار خستگی و ناراحتی حاصل از افتادگی پلک‌ها از بین می‌رود. نکات مهم در خصوص این روش عبارت‌اند از:

 • نتیجه 3 الی 12 ماه اول پس از درمان قابل‌مشاهده است.
 • تأثیر اولتراپی بسیار کمتر از بلفاروپلاستی است.
 • مدت تأثیر اولتراپی 1 الی 2 سال است.

چنانچه دنبال گزینه دیگری به‌جز بلفاروپلاستی و عمل جراحی هستید، اولتراپی گزینه مناسبی است.

– بازسازی پوست

این روش‌های بازسازی‌کننده پوست بسیار سریع محبوبیت فراوانی کسب کردند. این روش‌ها باعث سفت شدن و کشیده شدن پوست شده و شامل انواع زیر می‌شوند:

 • لیزر پوست
 • IPL
 • داروهای شیمیایی
 • میکرودرمابراژن و درمابراژن
 • میکرونیدلینگ

روش‌های بازسازی پوست باعث از بین رفتن خطوط اضافه، چین‌وچروک می‌شود. این روش‌ها به‌سادگی و با کمترین هزینه انجام می‌شود.

– تزریق فیلرهای پوستی

 فیلرهای پوستی با بازسازی حجم پوست باعث صافی و از بین رفتن چین‌وچروک‌های پوست می‌شوند. فیلرهای پوستی انواع گوناگون بسیاری دارند که از معروف‌ترین آن‌ها جوویدرم و ری استایلان است. استفاده از فیلرها روشی ساده برای جوان‌سازی پوست است. فیلرها می‌توانند در اطراف چشم و پلک زیرین تزریق شوند و افتادگی پلک را از بین ببرند.

همان‌طور که ملاحظه شد انواع مختلفی از روش‌های بدون نیاز به عمل جراحی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان افتادگی پلک را درمان کرد. علاوه براین می‌توان از طریق رعایت برخی فن‌های آرایشی نیز افتادگی پلک را کمرنگ‌تر کرد.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه