هرآنچه نیاز است درمورد تزریق بوتاکس صورت بدانید.

با افزایش سن چین و چروک های  صورت مان زیاد تر می شوند. و ما را به این فکر وامیدارد که چگونه آنها را از بین ببریم.اولین فکر معمولا استفاده از کرم ها هستند ولی ممکن است نتایج آن ما را راضی نگه ندارد. اینجاست که تزریق بوتاکس صورت یک راه حل خوب به نظر میرسد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس حدود بیست سال است که درزمینهٔ آرایشی و پزشکی از آن استفاده می‌کنند. این ماده حاصل باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم است که در محیط آزمایشگاه تولید و در شرایط کنترل‌شده پاک‌سازی می‌شود.

ویژگی بوتاکس زمانی که در قسمتی از عضلات صورت تزریق شود، به قسمت‌های دیگر نفوذ نخواهد کرد. در مدت‌زمان بین 3 تا 6 ماه اثر آن به‌طور طبیعی و خود به خود از بین می‌رود.

تزریق بوتاکس در چه قسمت‌هایی از صورت انجام می‌شود؟

یکی از پرکاربردترین نواحی تزریق بوتاکس، صورت است که افراد بسیاری برای از بین بردن چین‌ و چروک‌ های اضافی آن اقدام می‌کنند. ناحیه صورت شامل قسمت‌هایی است که هرکدام در ادامه جداگانه به آن پرداخته می‌شود.

بوتاکس صورت

 • خط اخم (بین ابروها)

بوتاکس پیشانی

خطوط عمودی بین ابرو ها باعث می شود شما خسته و عصبانی به نظر بیایید. تزریق بوتاکس در این قسمت بسیار مفید است. پزشک متخصص شما به طرز استادانه‌ای می‌تواند با از بین بردن چروک‌های این ناحیه، جوانی و زیبایی را برای صورت شما به ارمغان بیاورد. چنانچه این خطوط بسیار عمیق باشند پزشک ناگزیر به استفاده از فیلر پوستی همراه بوتاکس است که روشی بسیار مؤثر برای پر کردن و صاف کردن چین‌ و چروک به‌طور هم‌ زمان است.

 • خطوط پیشانی

بوتاکس روی پیشانی

زمانی که هیجان‌زده می‌شوید، ابروها به سمت بالا کشیده می‌شوند. این امر باعث ظاهر شدن خط هایی روی پیشانی است. از دلایل دیگر پیدایش این خطوط، پیری است. خطوط بیش‌ ازحد روی پیشانی باعث پیرتر به نظر رسیدن فرد می‌شود.

دلایل ژنتیکی علت به وجود آمدن این خطوط بر روی پیشانی است اما عوامل خارجی مانند استعمال دخانیات و نور خورشید نیز در تشدید آن تأثیرگذار است. اگرچه تزریق بوتاکس باعث کاهش تأثیر آن می‌شود لذا در زمان مشورت با پزشک، ممکن است تزریق بوتاکس همراه با فیلر پوستی پیشنهاد شود.

 • خطوط روی بینی

بوتاکس روی بینی

خطوط بانی که به همان خطوط روی بینی اطلاق می‌شود و در زمان استشمام و استنشاق، روی بینی ظاهر می‌شود. این خطوط با تزریق بوتاکس در دو طرف بینی به‌راحتی از بین می‌رود. نکته مهمی که در زمان تزریق بوتاکس در این قسمت باید همواره به آن توجه داشت، این‌که تزریق توسط پزشک متخصص و باتجربه‌صورت بگیرد زیرا درصورتی‌که این مهم به‌درستی انجام نشود در زمان خنده آثار آن را مشاهده خواهید کرد.

 • ابروها و پلک‌ها

بوتاکس پشت چشم

برای رسیدن ابروها به حالت دلخواه، تکنیک‌های پیشرفته‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیفت شیمیایی ابرو یا لیفت صورت با بوتاکس، روشی است که بوتاکس توسط پزشک متخصص به‌منظور باز شدن چشم‌ها و لیفت پلک‌های افتاده در ناحیه بالایی صورت تزریق می‌شود.

در صورت‌های جوان‌تر، ابرو به‌خوبی در موقعیت بالایی قرار دارند اما به علت افزایش سن ابروها دچار افتادگی می‌شوند که این خود موجب افتادگی پلک‌ها است. درنتیجه خطوط افقی پیرامون ابرو و پلک‌ها ظاهر می‌شود.

بوتاکس با خنثی کردن اثر این عامل باعث بالا رفتن و کشیدن شدن پوست می‌شود؛ اما باید توجه داشت که تزریق بیش‌ازحد بوتاکس، خود موجب بالا رفتن بیش‌ازحد ابروها است.

ابرو پسرانه به علت داشتن ظاهری طبیعی که افراد مشهور مانند کریستن استوارت و اِما واتسون از آن بهره‌مند هستند، موردپسند کسانی است که برای تزریق بوتاکس در این قسمت اقدام می‌کنند؛ اما به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد صورت هر شخص، میزان تزریق بوتاکس و نتیجه مطلوب در زمان مشاوره با پزشک مشخص می‌گردد.

 • دور چشم (چین‌ و چروک‌ های دور چشم)

از بین بردن چروک دور چشم

افراد بسیار زیادی به علت افزایش سن، شاهد چین‌وچروک‌ها این قسمت هستند. بوتاکس اما گزینه‌ای است که به کمک آن می‌توان اثر خطوط دور چشم را از بین برد. همچنین با تزریق میزان مناسب بوتاکس در این ناحیه می‌توان از افتادگی پلک‌ها که باعث کوچک به نظر رسیدن چشم‌ها می‌شود جلوگیری کرد.

 • زیر چشم

محل تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق بوتاکس در ناحیه زیر چشم برای از بین بردن خطوط این ناحیه، به علت حساس بودن فقط توسط پزشک مجرب و متخصص توصیه می‌گردد؛ زیرا ازآنجاکه ماهیچه‌های این قسمت با ماهیچه‌های پلک زیرین یکی است، احتمال شل شدن و افتادگی پلک زیرین پیش‌بینی می‌شود.

این ناحیه شامل قسمت‌های بین پلک زیرین و گونه است و برای درمان این قسمت استفاده از فیلرها توصیه می‌شود تا تزریق بوتاکس. اولتراپیو ترماژ چشم نمونه‌ای از فیلر ها هستند که توسط مراکز مشاوره توصیه می‌گردد.

 • لب‌ ها

لب

لب‌ها، از دیگر نقاطی هستند که باعث تشویش خاطر پزشکان برای تزریق بوتاکس است. ازآنجاکه ماهیچه‌های این قسمت در حالت‌های مختلف صورت بسیار نقش دارد، لذا نقطه‌ای بسیار حساس به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو پزشکان تزریق بوتاکس را همواره به همراه فیلر های پوستی توصیه می‌کنند. اگرچه ممکن است در این میان پزشکانی هم باشند که لیفت لب‌ها را بدون این هیچ مشکلی با تزریق بوتاکس انجام دهند.

 • چانه

از بین بردن خط های چانه

افزایش سن باعث انقباض بیش‌ازحد ماهیچه‌های چانه یا به‌اصطلاح علمی ماهیچه‌های منتالیس می‌شود. جمع شدن و چروکیده شدن چانه نیز درنتیجه همین انقباض‌های بیش‌ازحد است. تمام عوامل ذکرشده در قسمت پایین به‌نوبه خود در تشدید این امر اثرگذار هستند:

 • آسیب‌دیدگی بافت‌ها
 • اشعه خورشید
 • آسیب‌دیدگی استخوان
 • افتادگی لثه

تزریق بوتاکس برای از بین رفتن چین‌وچروک ناحیه چانه توصیه می‌گردد.

 • ناحیه فک و گردن

بوتاکس چروک گردن

دلایلی که در پایین ذکرشده است، ازجمله عواملی هستند که باعث چین‌وچروک در ناحیه گردن می‌شود:

 • ژنتیک
 • اثر نیروی گرانش بر پوست
 • پیر شدن کلاژن‌ها
 • فعالیت بیش‌ازحد ماهیچه‌های صورت

خطوط روی گردن به دودسته خطوط افقی و عمودی تقسیم می‌شوند. تزریق بوتاکس در این ناحیه، از طریق روشی تحت عنوان لیفت نِفِرتیتیانجام می‌شود.

خطوط افقی: افزایش سن عامل تأثیرگذار در تشکیل چین‌وچروک این ناحیه است. چین‌وچروک‌های این ناحیه از طریق تزریق بوتاکس به همراه فیلرهای پوستی مثل ژووادرم، از بین می‌رود.

خطوط عمودی: برخی افراد به‌ویژه کسانی که ورزش می‌کنند، در زمان صحبت کردن خطوط برجسته در ناحیه گردنشان ظاهر می‌گردد. این خطوط در اثر فعالیت ماهیچه پلاتیسما هنگام حرکات دهان و کشش‌های فک تقویت می‌شوند. قسمت بالای سینه تا زیر فک دربرگیرنده این ماهیچه‌ها است.

تزریق بوتاکس به‌راحتی از بین برنده خطوط اضافی این ناحیه نیز است.

 • بروکسیم

دلایل بسیاری می‌تواند عامل بروکسیم یا به‌اصطلاح عامیانه دندان قرچه باشد. در این میان به ذکر برخی از این عوامل می‌پردازیم:

 • پوسیدگی دندان
 • سردرد
 • درد گوش

در مواردی نیز بروکسیم به دلیل استرس و به‌صورت ناخودآگاه در هنگام خواب اتفاق می‌افتد. خروپف و تنفس غیرمعمولی در زمان خواب از علائم بروکسیم است. بروکسیم همان‌طور که ذکر شد به دلیل استرس و نگرانی است؛ اما تزریق بوتاکس این اختلال را بهبود می‌بخشد.

ماندگاری بوتاکس چه قدر است؟

تأثیر بوتاکس معمولاً بین 3 تا 6 ماه است. بسیاری از افراد ممکن است 3 الی 4 بار در سال برای تزریق دوباره مراجعه کنند درحالی‌که برخی افراد ممکن است بیشتر از 2 مرتبه هم برای تزریق مجدد مراجعه نکنند. البته این زمان‌بر اساس ویژگی‌های هر شخصی متفاوت است.

چقدر طول میکشد بوتاکس اثر کند؟

حداقل 72 ساعت و حداکثر تا 7 روز پس از تزریق بوتاکس، تأثیر آن ظاهر خواهد شد. ممکن است پس از اولین تزریق، برای تکمیل فرایند 3 الی 4 مرتبه دیگر به پزشک مراجعه شود و بعدازآن تأثیر بوتاکس رفته‌رفته نمایان شود.

آیا بوتاکس درد دارد؟

بوتاکس از طریق سرنگ‌هایی با سوزن‌های بسیار ریز تزریق می‌شود که سوزش بسیار خفیفی در پی خواهد داشت. بوتاکس هیچ‌گونه التهاب و عفونتی را به دنبال ندارد. فقط در معدود مواردی عده‌ای از این سوزش بسیار خفیف گله‌مندند.

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است؟

زنان باردار و شیرده، کسانی که مبتلابه بیماری‌های عصبی عضلانی هستند مانند بیماری‌های ضعف عضلانی، سندرم لمبرت ایتون، ALS تزریق شود. همچنین افرادی که به آلبومین انسانی (متفاوت از آلبومین تخم‌مرغ) حساسیت دارند باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند. در مورد تزریق بوتاکس در زنان باردار و شیرده به دلیل اینکه تاکنون آزمایشی صورت نگرفته است، لذا توصیه می‌شود برای پیشگیری از خطرات احتمالی از آن نیز خودداری شود.

عوارض پزشکی بوتاکس چیست؟

کبودی، شل شدن و افتادگی ابروها و پلک‌ها، سردردهای موقت و برخی علائم شبیه آنفلوانزا ازجمله عوارضی است که از طریق بیماران گزارش‌شده است. بسیاری از این عوارض به دلیل استفاده از مقادیر بالا آن برای اهداف پزشکی است درصورتی‌که برای اهداف آرایشی مقادیر بسیار اندکی از آن استفاده می‌شود. همچنین در مواردی نادر، حساسیت به بوتاکس نیز گزارش‌شده است.

عوارض آرایشی بوتاکس چیست؟

این‌گونه عوارض بیشتر در میان افراد سرشناس رایج بوده است. درواقع این مشکل یا به دلیل بی‌تجربگی پزشک است یا تزریق بوتاکس در قسمت‌هایی که علی‌رغم مخالف پزشک، خود بیمار بر آن پافشاری می‌کند. البته موارد مربوط به پزشک بسیار نادر و به‌طورکلی اصلاً وجود نداشته است.

 • یکی از موارد دیده‌شده به پیشانی خشک معروف است. صورت حالت طبیعی ندارد و البته حرکات حاصل از حالات مختلف صورت از بین می‌رود.
 • پف کردن ابرو از دیگر مواردی است که به دلیل تزریق بوتاکس فاسد گزارش‌شده است. یک یا هردو ابرو به سمت بالا کشیده می‌شود به‌علاوه خطوطی در بالای ابرو به وجود می‌آید. البته با تزریق برخی مواد همراه بوتاکس از به وجود آمدن این امر جلوگیری می‌کنند و در صورت بروز هرگونه اتفاق خاصی به‌راحتی قابل‌درمان خواهد بود.
 • افتادگی پلک‌ها که ممکن است مطالب زیادی راجع آن نوشته‌شده باشد. البته یکی از موارد بسیار نادر است. در بیشتر مواقع پلک‌ها به دلیل شل شدن ابرو سنگین می‌شوند که پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده چنین مسئله‌ای به پزشک مراجعه شود. با تجویز قطره و دارو مشکل افتادگی پلک تا زمانی که تأثیر بوتاکس از بین رود، قابل‌حل است.
 • تزریق بیش‌ازحد بوتاکس در پیشانی باعث بالا آمدن این ناحیه می‌شود. ازآنجاکه برخی از افراد برای باز شدن بیشتر چشم‌ها، به دنبال حل این مشکل با بالا آوردن بیش‌ازحد ابرو هستند به دلیل تزریق زیاد بوتاکس در ناحیه ابرو باعث بالا آمدن بیش‌ازحد پیشانی نیز می‌شوند. تزریق بیش‌ازحد بوتاکس در این ناحیه موجب سنگین‌تر شدن پیشانی و درنتیجه افتادگی پلک‌ها می‌شود.
 • بوتاکس قاچاق که برای اهداف پژوهشی روی حیوانات استفاده می‌شد. این نوع بوتاکس بسیار غلیظ است لذا برخی از پزشکان برای رقیق کردن آن، خود دست‌به‌کار می‌شوند که ممکن این کار به‌صورت ناشیانه باشد. پس بهتر است به خاطر بسپارید که از تزریق بوتاکس در محل‌های غیرقانونی جدا پرهیز کنید و مطمئن باشید که هر ارزانی دلیلی دارد.

مصرف داروهای دیگر در تزریق بوتاکس تأثیر دارد؟

در موارد بسیار جزئی این امکان وجود دارد اما بهتر است در هنگام مشاوره با پزشک خود این مسئله را در میان بگذارید.

بدن در برابر تزریق بوتاکس از خود مقاومتی نشان می‌دهد؟

بدن ما از طریق تزریق واکسن در زمان کودکی در برابر سم بوتولونیم که در سبزی‌ها و کنسروها است تا حدودی مقاوم شده است. نکته دیگر اینکه درزمینهٔ پزشکی به مقدار بسیار زیادی از این ماده استفاده می‌کنند و البته با دوزهایی هزار برابر بیشتر ازآنچه که برای اهداف آرایشی از آن استفاده می‌شود. در ضمن قبل از تزریق بوتاکس، این ماده به مقدار اندکی بر روی بدن آزمایش می‌شود و درصورتی‌که علامت خاصی ظاهر نشود تزریق صورت می‌گیرد.

بهتر از بوتاکس چیست؟

برای از بین بردن چین‌وچروک‌های پیشانی بهترین گزینه تزریق بوتاکس است. کرم‌ها و دیگر موادی که ادعا می‌شود بهتر از بوتاکس عمل می‌کند، فقط برای مدت چند ساعت و درنهایت چند روز تأثیر موقتی دارند. همان‌طور که گفته شد بوتاکس حدود 5 روز زمان می‌برد تا تأثیر خود را نشان دهد و این‌گونه کرم‌ها و موادی که تأثیر فوری و آنی بر روی پوست‌دارند مانند روغن مار فقط جنبه تبلیغات داشته و به‌جز اتلاف وقت، هیچ مزیت دیگری ندارد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »