تزریق چربی

امروزه روش های مختلفی در راستای جوانسازی پوست و بازگرداندن جوانی و شادابی به چهره وجود دارد. تزریق چربی یکی از رایج ترین و کارآمدترین روش هایی است که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد. روش مذکور با کاهش یا رفع چین و چروک ها منجر به زیبایی و جوان تر به نظر رسیدن چهره می شود. اگر شما یا عزیزانتان قصد دارید با انتخاب راحت ترین روش ، جوان تر به نظر برسید ، پیشنهاد می دهیم در ادامه این مطلب ما را همراه کنید.

تزریق چربی

به طور کلی ، تزريق چربي به رفع چین و چروک ها و نیز حجم دهی به بخشی از اعضای صورت کمک شایانی می کند. به علاوه این روش ، علاوه بر حذف خطوط و چین و چروک های صورت ، می تواند با نفوذ به لایه های عمقی بافت های صورت و حجم دهی به آن نواحی ، ظاهر استخوانی چهره را نیز برطرف نموده و بهبود بخشد.

توجه داشته باشید که در بسیاری موارد ، افرادی که بعد از سنین میانسالی هستند و نیاز به لیفت صورت دارند ؛ 2 الی 3 مرتبه تزریق چربی می تواند در آن ها همان نتایج عمل لیفت را ایجاد کرده و آن ها را از انجام جراحی لیفت صورت ، مبرّا کند.

تزریق چربی چیست ؟

جهت انجام این پروسه جوانسازی ، باید از نواحی ای از بدن فرد که با تجمع چربی روبرو است ؛ چربی مورد نیاز ، برداشته شده و به نقاط مورد نظر تزریق شود. به طور کلی هدف اصلی از تزريق چربي ، حجم دهی و برجسته سازی برخی نواحی صورت همچون لب ها و گونه ها و بعضی از اندام های بدن نظیر باسن ، سینه ها و حتی دست ها می باشد.

همچنین روش مذکور می تواند منجر به بهبود برخی فرورفتگی های صورت که ناشی از اسکار می باشند نیز گردد. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از چربی معمولی ؛ ممکن است نتیجه تزریق ، ماندگاری کوتاه تری داشته و نیاز به تکرار تزریق داشته باشد.

توجه داشته باشید که نوع دیگری از چربی تحت نانوفت وجود دارد که ماندگاری بیشتری دارد ؛ چربی ، زمانی که از بدن فرد استخراج می شود می تواند طی مراحلی به چربی نانوفت تبدیل شود.

علل تغییرات پوست

 • وراثت و ژنتیک

برخی افراد به صورت ژنتیکی ، با کمبود چربی ونیز چین و چروک در برخی نواحی چهره و اندام خود مواجه هستند.

 • افزایش سن

با بالا رفتن سن ، خاصیت کلاژن سازی پوست تحت تاثیر قرار گرفته و این اتفاق علائمی همچون کاهش انعطاف پوست ، کاهش چربی زیر پوست و در نتیجه کاهش ضخامت پوست را به دنبال دارد.

 • عوامل محیطی

قرارگیری طولانی مدت در زیر نور آفتاب و محیط های آلوده می تواند منجر به آسیب پذیری پوست شود.

 • نوسانات مکرر وزن

یکی دیگر از علل ایجاد تغییرات پوستی ، کاهش  افزایش قابل توجه وزن می باشد که به دفعات اتفاق بیفتد که این اتفاق در نهایت به بروز چین و چروک می انجامد.

 • مصرف دخانیات

دخانیات بویژه سیگار می تواند از علل زمینه ساز ایجاد تغییرات در پوست شود.

کاربرد تزریق چربی

 • رفع خطوط خنده و اخم
 • برجسته سازی لب و گونه
 • برجسته سازی سینه و باسن
 • درمان آتروفی چربی در اطراف کاسه چشم و ناودان اشکی
 • نواحی پشت دست با هدف رفع لاغری بیش از حد دست ها

مزایای تزریق چربی

این روش جوانسازی ، تکنیکی ایمن و موثر در راستای بازیابی جوانی و ترمیم پوست به شمار می رود.

یکی از مهم ترین مزایای پروسه مذکور ، ماندگاری طولانی تر نتایج آن در قیاس با سایر تکنیک های مشابه آن می باشد.

در تکنیک تزريق چربي ، از چربی های بدن خود فرد استفاده می شود ؛ لذا با بدن سازگار بوده و در نتیجه ، ریسک وقوع حساسیت و واکنش های آلرژیک در این پروسه به حداقل ممکن خواهد رسید.

تزریق چربی

کاندیدای مناسب

به طور کلی همه افرادی که دارای صورت لاغر و استخوانی هستند و همچنین افرادی که به دلیل کمبود یا حتی فقدان حجم چربی در برخی نواحی اندام خود ، از فرم بدن شان رضایت ندارند ؛ در صورتی که شرایط ذیل در مورد آن ها صدق کند ، می توانند نسبت به تزریق چربی اقدام نمایند :

 • از سلامت جسمی و فیزیکی کافی برخوردار باشند.
 • انتظارات به جا و معقولانه از این روش جوانسازی داشته باشند.
 • به علت کم بودن حجم چربی زیر پوستی ، دچار افتادگی و چین و چروک صورت باشند.
 • حداقل در یکی از نواحی شکم ، ران ها و پهلوهای خود ؛ دارای حجم قابل توجهی از چربی باشند تا بتوان چربی مورد نیاز را از این نواحی استخراج کرد.

آیا در هر نوبت از تزریق چربی ، باید لیپوساکشن یا تخلیه چربی انجام شود ؟

خیر ؛ در حالت کلی تمام چربی های استخراج شده طی جلسه اول ، مورد استفاده قرار نخواهند گرفت و میزان قابل ملاحظه ای از آن باقی خواهد ماند. پزشک متخصص جراحی زیبایی ، حجم باقی مانده چربی را به منظور استفاده در دفعات بعدی ؛ فریز می کند. لازم به ذکر است که چربی فریز شده ، غالبا تا 6 ماه قابل نگهداری می باشد.

البته باید اشاره داشت که چربی های فریز شده ؛ پس از 6 ماه دیگر زنده نبوده و کارایی پیوند آنی را ندارند و تنها جهت یکسری از رتوش ها و اصلاحات جزئی می توان از آن ها استفاده کرد.

اقدامات قبل از تزريق چربی

 • افراد باید در صورت ابتلا به هر گونه بیماری خاص ، حساسیت دارویی و سابقه مصرف داروهای خاص ؛ به پزشک خود اطلاع دهند.
 • از 2 هفته قبل از تزریق باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین ، ژلوفن ، دیکلوفناک ، بروفن و غیره و همچنین داروهای گیاهی پرهیز نمایند.
 • مصرف سیگار و الکل را نیز از 2 هفته قبل از تزریق به طور کامل حذف کنند.

تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

کیفیت نتیجه تزریق در وهله اول به مهارت پزشک بستگی دارد و پس از آن در گرو رعایت اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق می باشد.

در ادامه ، مهم ترین مراقبت های بعد از تزريق چربي را مطرح می نماییم.

 • عموما بعد از تزريق چربي ، در موضع تزریق شاهد بروز تورم و کبودی مختصری هستیم که اصلا جای نگرانی ندارد و تقریبا یک الی 2 هفته بعد به تدریج از بین می رود.
 • برای کاهش ورم صورت بعد از تزريق چربي ، می توان تا سه روز از کمپرس یخ بر روی نواحی تزریق شده استفاده کرد.
 • همچنین توجه داشته باشید که کاهش مصرف نمک نیز به میزان قابل توجهی در کاهش تورم موثر می باشد.
 • هنگام خوابیدن بعد از تزريق چربي ، فقط به پشت بخوابید و به کمک بالش سرتان را بالاتر از حد معمول قرار دهید.
 • عدم تقارن بعد از تزريق چربي ، موضوعی است که احتمال دارد پس از تزریق با آن مواجه باشید که یک مسئله طبیعی است و به مرور و تقریبا طی چند هفته بهبود یافته و حالتی یکنوخت می یابد.
 • طی دوران نقاهت بعد از تزريق چربي ، از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید ، چرا که این امور می توانند منجر به تشدید تورم گردند.
 • در صورتی که پزشک معالج تان داروهایی برای شما تجویز نموده ، حتما آن ها را در ساعات معین و به طور کامل مصرف نمایید ؛ باید توجه داشت که مصرف داروهای خودسرانه پس از تزریق ممنوع است.
 • طی دو هفته ابتدایی پس از تزریق ، به مدت طولانی زیر نور آفتاب قرار نگیرید و همچنین از رفتن به فضاهایی با حرارت بالا ؛ مثل سونا خودداری نمایید.

لازم به ذکر است در صورتی که نیاز به تکرار تزریق وجود داشته باشد ، تعیین فواصل دوره های تزریق باید بر اساس صلاحدید پزشک انجام گیرد.

ماندگاری نتایج تزریق چربی چقدر است ؟

همانطور که اشاره داشتیم ؛ ماندگاری نتایج این عمل جوانسازی ، به مراتب بیشتر از سایر تکینیک هایی است که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی ماندگاری این پروسه بین 6 ماه الی یکسال خواهد بود. البته جهت ماندگارتر کردن نتایج می توان از طریق تکرار تزریق ؛ بر دوام و طول عمر آن افزود.

تزریق چربی

تورم بعد از تزریق چربی

از جمله عوارض بدیهی ناشی از تزرق چربی که موقتی می باشد ، تزریق چربی است. لذا عموما افرادی که این فرآیند را انجام می دهند ، در ناحیه مورد نظر با تورم روبرو می گردند.

در این جا باید اشاره داشت که تورم ناشی از تزریق ، به مرور زمان و نهایتا طی 1 الی 2 هفته پس از انتقال چربی ، مرتفع می شود.

آیا چربی تزریق شده جا به جا می شود ؟

از آن جا که چربی تزریق شده ، از بدن خود بیمار گرفته شده است با بدن سازگاری داشته و ایجاد آلرژی نخواهد کرد و همچنین از آن جا که چربی نوعی بافت زنده است امکان جابجایی آن نیز وجود ندارد.

آیا تزریق چربی درد دارد ؟

جهت انجام فرآیند ، پوست موضع مورد نظر ؛ بی حس می شود ، لذا افراد در حین انتقال یا ترنسفر چربی ، هیچ گونه دردی احساس نمی کنند.

هزینه

یکی از متداول ترین و شایع ترین سوالاتی که در خصوص تزريق چربي مطرح می گردد این است که هزینه تزریق چربی چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ؛این تکنیک یکی از روش های جوانسازی پوست محسوب می شود که عوامل و فاکتورهای متعددی در برآورد و محاسبه هزینه آن دخیل هستند و با توجه به این که این فاکتورها در هر فردی ممکن است متفاوت باشد ، قاعدتا هزینه نهایی نیز می تواند از فردی به فرد دیگر ، متغیر باشد.

از این رو قبل از بررسی و معاینه بالینی فرد زیباجو ، نمی توان قیمت دقیق این فرآیند زیبایی را معین نمود. لازم به ذکر است که به طور کلی ؛ هیچ یک از روش ها و اعمال زیبایی ، مشمول بیمه نمی شوند و بیمه هزینه ای در قبال انجام آن ها پرداخت نمی کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سید محمد لاجوردی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات