جراحي بيني گوشتي

آشنایی با جراحي بيني گوشتي

بینی گوشتی نوعی بینی است که دارای پوستی ضخیم بوده و غضروف هایی ضعیف دارد. بینی های گوشتی ، معمولا منافذی باز دارند و دارای غدد سباسه فراوانی هستند تا جایی که با ایجاد فشار دست بر روی پوست این نوع از بینی ها ترشحاتی سفید رنگ از آن خارج می گردد.

نحوه جراحی بينی گوشتی

به طور کلی به دلیل اینکه غضروف ها و استخوان های تشکیل دهنده ساختمان بینی های گوشتی بسیار نازک و ضعیف است و استحکام کافی ندارد قاعدتا نوک این نوع از بینی ها در قیاس با بینی های استخوانی از بافتی گوشتی تر برخوردار است ؛ لذا نمی توان طی جراحی بینی ، تغییرات وسیعی در بینی های گوشتی لحاظ کرد.

به همین علت ، امروزه برای جراحی بینی های گوشتی از تکنیک تقویت غضروف های بینی بهره گرفته می شود و برخلاف گذشته که برای کوچک کردن این بینی ها از غضروف آن ها کاسته می شد ، در حال حاضر با گرافت گذاری اقدام به جراحی بینی های گوشتی می کنند.

منظور از گرافت گذاری در جراحي بيني گوشتي ، برداشت غضروف از تیغه بینی یا سایر اندام های بدن خود فرد ؛ نظیر گوش و دنده که در اصطلاح به آن اتوگرافت گفته می شود و قرار دهی آن در بینی می باشد.

جراحي بيني گوشتي

اهمیت نوع پوست در جراحی بینی

اگر بخواهیم فقط یک عامل جهت بهبود نتیجه جراحی بینی معرفی کنیم و بگوییم مهم ترین فاکتوری که نشان می دهد نتیجه رینوپلاستی چگونه خواهد بود ، آن عامل ( فارغ از این که بینی گوشتی باشد یا استخوانی ) ؛ نوع و جنس پوست است.

به طور کلی پوست بینی ، به دو دسته ضخیم و نازک تقسیم می شود.

در صورتی که پوست بینی ، بیش از حد نازک باشد ؛ خواهیم دید که جزئی ترین نقص یا ایراد به وجود آمده در حین عمل ، قابل مشاهده است.

در مقابل چنانچه ضخامت پوست بینی زیاد باشد ؛ ظرافت های اعمال شده توسط جراح بر روی بینی بیمار ؛ به وضوح قابل مشاهده نخواهد بود.

لازم به ذکر است اگر بینی جنس گوشتی داشته باشد ، ولی پوست خیلی خوبی داشته باشد ؛ با غضروف گذاری می توان آن را به یک بینی غضروفی – استخوانی تبدیل کرد.

افراد غالبا به جنس پوست خود اشراف و آگاهی ندارند ، در نتیجه خود را با دیگران مقایسه می کنند ؛ لذا اگر از نتیجه جراحی بینی رضایت کافی ندارید ، باید بدانید که به احتمال زیاد جنس پوست تان ضخیم بوده است.

از این رو خودتان را با بیماران دیگر یا بیماران سایر پزشکان و حتی با بستگان تان مقایسه نکنید ، چرا که ممکن است بینی آن ها از لحاظ ظاهری شبیه به شما باشد ؛ مثلا گوشتی باشد ولیکن از نظر جنس پوست با شما دارای تفاوت باشد.

به عنوان چنانچه جنس پوست ضخیم  باشد ؛ درصد رضایت نهایی نسبت به افرادی که پوست نازک تری دارند به مراتب کمتر است ؛ لذا هرگز بینی خود را با دیگران قیاس نکنید.

جراحی بینی گوشتی توسط دکتر لاجوردی بهترین جراح بینی تهران

تاثیر تزریق آمپول کورتون بعد از جراحی بينی گوشتی

به دلیل ضخامت پوست بینی های گوشتی ؛ در حالت کلی پس از جراحی این بینی ها میزان تورم ناشی از عمل ، بیشتر از بینی های استخوانی بوده و مدت زمان لازم برای فروکش کردن ورم این نوع از بینی ها نیز بیشتر از بینی های استخوانی می باشد.

همچنین توجه داشته باشید که رفع تورم بینی های گوشتی به میزان ایرادات بینی و ویژگی های بدن هر فرد بستگی دارد ، از این رو از بین رفتن کامل تورم بینی در افراد مختلف ، متغیر می باشد.

لازم به ذکر است که کاهش تورم بینی ، تقریبا فرآیند مشخصی دارد و چنانچه پس از 6 ماه هنوز فرد با میزان قابل توجهی از تورم روبرو باشد می توان در صورت صلاحدید پزشک ، آمپول کورتون تزریق کرد.

ناگفته نماند که در بینی های گوشتی امکان مواجهه با بافت اضافی وجود دارد ، بنابراین چنانچه جراح بینی تشخیص دهد که بینی فرد در معرض پیدایش بافت اضافی قرار دارد ؛ می تواند از هفته دوم پس از عمل بینی ، برای بیمار کورتون تزریق نماید و به صورت هر دو هفته یکبار آن را تکرار کند.

به طور کلی ممکن است افراد با بینی های گوشتی ، به ۳ الی ۴ بار تزریق کورتون نیاز داشته باشند.

نگران تزریق کورتون نباشید ، چرا که به صورت موضعی تزریق می گردد و عوارض حادی به دنبال ندارد.

نتیجه جراحی بينی گوشتی

لازم به ذکر است که نتیجه جراحي بيني گوشتي ، ممکن است نتیجه دلخواه نباشد ؛ زیرا پوست ضخیم این نوع از بینی ها اجازه نمی دهد هنر جراح بینی به خوبی نمایان گردد.

همانطور که پیشتر نیز اشاره نمودیم ، ورم بینی های گوشتی پس از جراحی بینی گاهی یک الی دو سال به طول می انجامد و از این رو نمی توان به سرعت شاهد ماحصل جراحی بود.

ضمنا توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید توقع دستیابی به مدل بینی فانتزی و نیمه فانتزی را از جراحی بینی های گوشتی داشت ، زیرا ویژگی های آن مانع ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی خواهد بود.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »