جراحی دوم یا ترمیمی بینی

صرف نظر از مهارت جراح بینی حدود ده درصد از عمل های بینی نیاز به جراحی دوم یا ترمیمی پیدا می کنند. این جراحی ها حداقل باید یکسال بعد از جراحی اول انجام شوند.

سه دلیلی که جراحی دوم عمل بینی را سخت تر می کند.

جراحی دوم یا ترمیمی یکی از چالش برانگیزترین جراحی ها محسوب می شود چرا که جراح دوم کار سختی را به سه علت به دوش خواهد کشید.

  • اول اینکه بافت اولیه دستخوش تغییرشده و اصطلاحا فیبروز و چسبندگی ایجاد می نماید که جدا کردن این چسبندگی گاهی خیلی سخت می شود.
  • دوم این که اگر خدایی ناکرده جراحی دوم مطلوب بیمار یا پزشک قرار نگیرد همه ناراحتی ها متوجه پزشک دوم می گردد و این بار عاطفی و حتی زندگی کاری جراح دوم را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • سوم این که دربرخی موارد به علت نبود غضروف کافی نیاز به غضروف گوش یا دنده بیمار می شود که هم برای بیمار سخت است هم برای جراح چرا که عمل جراح را طولانی تر و او را خسته تر می نماید.

بنابراین به علت دشواری جراحی دوم باید در جراحی ترمیمی فقط جراح بر عیوب عمل قبلی متمرکز شود و از انجام کار اضافه پرهیز نماید زیرا کار اضافه ممکن است آسیب بیشتری به بیمار وارد نماید. نکته ای که باید به آن توجه کرد. این است که زمان جراحی دوم به هیچ وجه نباید زیر یکسال باشد.

یک مورد ممکن است استثنا باشد وآن وقتی است که به علت اشتباه فاحش بیمار نتواند به علل اجتماعی یک سال صبر کند و ضربه روحی شدیدی بواسطه بدشکلی متحمل شود و دراین زمان هم بهتر است بدشکلی تا جای ممکن اصلاح شود و باز اگر جراحی ترمیمی لازم بود یک سال بعد عمل دوم صورت گیرد.

جراح اول بهترین انتخاب است.

انتخاب جراح هم مهم است‌. اما خاطر نشان می شود که عملهای جراحی که قبل از ۷ الی ۸ سال پیش انجام می شد جراحی تخریبی محسوب می شد و خیلی به بینی آسیب می رساند اما امروز جراحی بینی با سازندگی و استحکام و به اصلاح نویسنده با  فونداسیون قوی صورت می گیرد. بنابراین عمل ترمیمی نسبت به گذشته کمتر است و دوم این که خیلی جراح ها امروزه علم این کار را دارند که دیگر تخریبی در بینی صورت نگیرد.

اما باز بهتر است به جراحی مراجعه شود که تجربه بالایی داشته باشد. دربعضی مواقع بیمار در عمل جراحی دوم نباید توقع بالایی داشته باشد و بیشتر باید به اصلاح عیوب فکر کند وایده آل گرا نباشد. مطلب دیگر این که بهتر است جراح اول بیمار را عمل نماید. زیرا دراین صورت معمولا هزینه خیلی کمتر خواهد بود ونباید به او بی اعتماد بود. اما اگر او توانایی این کار را نداشت بیمار را به جراح دیگر ارجاع نماید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی چقدر است؟

نکته بعد این که اولین هدف باید اصلاح مشکل تنفسی باشد چرا که بینی اول باید برای تنفس به کار گرفته شود وبعد به زیبایی آن فکر شود. با توجه به سختی کار جراح دوم و استرسی که به او وارد می شود و مسوولیت سنگینی که تقبل می نماید هزینه جراحی دوم بیشتر خواهدبود اما اگر از دنده یا غضروف گوش استفاده نماید این مبلغ بیشتر خواهد شد.

در آخر متذکر می گردد که علاوه بر غضروفهای خود فرد غضروفهای اشعه دیده مربوط به افراد دیگر هم در بازار وجود دارد و گاهی استفاده می شود. اما چون مربوط به بدن خود فرد نیست گاهی جذب می شود و احتمال عفونت هم دارد گاهی اوقات هم خیلی نتایج خوبی دارند اما درکل غضروف بدن خود فرد اولویت دارد. در پایان متذکر می شود که پزشک هم نمی خواهد بیمارش نیاز به عمل مجدد داشته باشد. اما باید دانست که املای نانوشته غلط ندارد واز این همه جراحی که صورت می گیرد بالاخره مواردی ایجاد می شود که نیاز به ترمیم خواهد داشت پس صبور باشی.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »