جراحی دوم یا ترمیمی بینی

صرف نظر از مهارت جراح بینی حدود ده درصد از عمل های بینی نیاز به جراحی دوم یا ترمیمی پیدا می کنند. این جراحی ها حداقل باید یکسال بعد از جراحی اول انجام شوند.

سه دلیلی که جراحی دوم عمل بینی را سخت تر می کند.

جراحی دوم یا ترمیمی یکی از چالش برانگیزترین جراحی ها محسوب می شود چرا که جراح دوم کار سختی را به سه علت به دوش خواهد کشید.

  • اول اینکه بافت اولیه دستخوش تغییرشده و اصطلاحا فیبروز و چسبندگی ایجاد می نماید که جدا کردن این چسبندگی گاهی خیلی سخت می شود.
  • دوم این که اگر خدایی ناکرده جراحی دوم مطلوب بیمار یا پزشک قرار نگیرد همه ناراحتی ها متوجه پزشک دوم می گردد و این بار عاطفی و حتی زندگی کاری جراح دوم را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • سوم این که دربرخی موارد به علت نبود غضروف کافی نیاز به غضروف گوش یا دنده بیمار می شود که هم برای بیمار سخت است هم برای جراح چرا که عمل جراح را طولانی تر و او را خسته تر می نماید.

بنابراین به علت دشواری جراحی دوم باید در جراحی ترمیمی فقط جراح بر عیوب عمل قبلی متمرکز شود و از انجام کار اضافه پرهیز نماید زیرا کار اضافه ممکن است آسیب بیشتری به بیمار وارد نماید. نکته ای که باید به آن توجه کرد. این است که زمان جراحی دوم به هیچ وجه نباید زیر یکسال باشد.

یک مورد ممکن است استثنا باشد وآن وقتی است که به علت اشتباه فاحش بیمار نتواند به علل اجتماعی یک سال صبر کند و ضربه روحی شدیدی بواسطه بدشکلی متحمل شود و دراین زمان هم بهتر است بدشکلی تا جای ممکن اصلاح شود و باز اگر جراحی ترمیمی لازم بود یک سال بعد عمل دوم صورت گیرد.

جراح اول بهترین انتخاب است.

انتخاب جراح هم مهم است‌. اما خاطر نشان می شود که عملهای جراحی که قبل از ۷ الی ۸ سال پیش انجام می شد جراحی تخریبی محسوب می شد و خیلی به بینی آسیب می رساند اما امروز جراحی بینی با سازندگی و استحکام و به اصلاح نویسنده با  فونداسیون قوی صورت می گیرد. بنابراین عمل ترمیمی نسبت به گذشته کمتر است و دوم این که خیلی جراح ها امروزه علم این کار را دارند که دیگر تخریبی در بینی صورت نگیرد.

اما باز بهتر است به جراحی مراجعه شود که تجربه بالایی داشته باشد. دربعضی مواقع بیمار در عمل جراحی دوم نباید توقع بالایی داشته باشد و بیشتر باید به اصلاح عیوب فکر کند وایده آل گرا نباشد. مطلب دیگر این که بهتر است جراح اول بیمار را عمل نماید. زیرا دراین صورت معمولا هزینه خیلی کمتر خواهد بود ونباید به او بی اعتماد بود. اما اگر او توانایی این کار را نداشت بیمار را به جراح دیگر ارجاع نماید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی چقدر است؟

نکته بعد این که اولین هدف باید اصلاح مشکل تنفسی باشد چرا که بینی اول باید برای تنفس به کار گرفته شود وبعد به زیبایی آن فکر شود. با توجه به سختی کار جراح دوم و استرسی که به او وارد می شود و مسوولیت سنگینی که تقبل می نماید هزینه جراحی دوم بیشتر خواهدبود و معمولا ۱.۵ برابر قیمت جراحی اول خواهد بود. اما اگر از دنده یا غضروف گوش استفاده نماید این مبلغ بیشتر خواهد شد.

در آخر متذکر می گردد که علاوه بر غضروفهای خود فرد غضروفهای اشعه دیده مربوط به افراد دیگر هم در بازار وجود دارد و گاهی استفاده می شود. اما چون مربوط به بدن خود فرد نیست گاهی جذب می شود و احتمال عفونت هم دارد گاهی اوقات هم خیلی نتایج خوبی دارند اما درکل غضروف بدن خود فرد اولویت دارد. در پایان متذکر می شود که پزشک هم نمی خواهد بیمارش نیاز به عمل مجدد داشته باشد. اما باید دانست که املای نانوشته غلط ندارد واز این همه جراحی که صورت می گیرد بالاخره مواردی ایجاد می شود که نیاز به ترمیم خواهد داشت پس صبور باشی.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه