جراحی زیبایی گوش چگونه است؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستى، می تواند شکل، موقعیت یا تقارن گوش را بهبود بخشد. این جراحى می تواند نقص ساختارى مادرزادى گوش را تصحیح کند، یا می تواند گوش های بدشکل ناشی از آسیب را درمان کند. خیلی از متقاضیان این جراحی کودکان یا نوجوانانی هستند که به خاطر مشکلاتی در گوش خود اعتماد به نفس خود را از دست داده اند که با انجام این عمل می توان به آنها کمک زیادی کرد. 

سن مناسب برای عمل گوش چقدر است؟

اوتوپلاستی را می توان در هر سنى از بزرگسالى ، پس از آن که گوش ها به اندازه ى کامل خود رسیدند (معمولا بعد از 5 سالگی ) انجام داد. در سن 5 سالگی معمولا رشد غضروف های گوش کامل شده است و تا آخر عمر رشد نمی کند. جراحی در این سن دارای این مزیت است که غضروف ها در این سن نرم تر هستند و جراحی راحت تر انجام می شود. همچنین 5 ،6 سالگی قبل از ورود کودک به اجتماع است و باعث می شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست ندهد.

در برخی موارد، عمل جراحی در اوایل سه سالگى انجام می شود. اگر یک کودک با گوش های برجسته و برخی مشکلات گوش متولد شود، ممکن است با تراشیدن بلافاصله بعد از تولد ،این اختلالات حل شود.

این جراحی برای چه گوش هایی انجام می شود؟

کاربرد اصلی این جراحی در کودکانی که تازه متولد می شوند و گوش ظاهری ندارند یا گوش آنها ظاهر غیر طبیعی دارد، می باشد. کاربرد دیگر گوش هایی که دجار ضربه می شوند مانند هماتوم یا شکستگی ها یا پارگی هایی که در قسمت نرم گوش به وجود می  آید. این جراحی کاربرد های زیبایی نیز دارد مانند کسانی که زاویه گوش با سر  آنها زیاد است که در اصلاح به آنها گوش های آینه ای می گوییم.

همچنین ممکن است شما نیاز به اتوپلاستى داشته باشید اگر:

✅ گوش یا گوش هاى شما خیلی دور از سر شما باشد.

✅ گوش های شما نسبت به سر شما بزرگ باشند.

✅ از جراحی گوش قبلی خود ناراضی باشید.

✅ اتوپلاستى به طور معمول در هر دو گوش برای ایجاد تقارن انجام می شود.

عکس های قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی گوش

 

عوارض جراحی زیبایی گوش چیست؟

همانند تمام جراحی ها ،خطراتی در این جراحی وجود دارد مانند عفونت، یا جمعش شدن مایع بین غضروف و پوست یا عدم رضایت بیمار از شکل گوش. ولی معمولا در این عمل این عوارض نادر هستند و جای نگرانی وجود ندارد و اکثر بیماران از نتیجه جراحی راضی هستند.

بسیاری از بیماران در مورد تاثیر این عمل بر روی شنوایی می پرسند که باید گفت این عمل هیچ تاثیری بر روی شنوایی ندارد.

چگونه براى جراحى آماده شوید؟      

در ابتدا، شما در مورد اتوپلاستى با یک جراح پلاستیک صحبت می کنید. در طول اولین ویزیت احتمالا جراح پلاستیک مواردى انجام خواهد داد شامل :

سابقه ى پزشکی

آمادگی پاسخ دادن به سوالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته، به ویژه در مورد عفونت گوش را داشته باشید . در مورد هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف مى کنید یا اخیرا مصرف کرده اید و همچنین هر جراحی دیگری که داشته اید صحبت کنید .

معاینه ى فیزیکی 

برای تعیین گزینه های درمان پزشک گوش هاى شما را بررسی می کند ، از محل قرار گیرى، اندازه، شکل و تقارن آن ها. پزشک ممکن است از گوش های شما برای پرونده ى پزشکیتان عکس بگیرد.

درباره انتظارات خود بحث کنید. توضیح دهید که چرا شما می خواهید اتوپلاستى انجام دهید و ظاهر پس از جراحى کم انتظار دارید را بیان کنید. اطمینان حاصل کنید که خطرات احتمالى  از جمله بازسازى مجدد را درک می کنید.

قبل از اتوپلاستی ممکن است نیاز باشد به موارد زیر توجه کنید :

سیگار نکشید.

سیگار کشیدن جریان خون در پوست را کاهش می دهد و می تواند روند بهبود را کند کند. اگر سیگارى باشید، پزشک به شما توصیه می کند قبل از عمل جراحى و در هنگام بهبودی سیگار کشیدن را متوقف کنید.

اجتناب از داروهای خاص 

 شما به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی اجتناب کنید چرا که باعث خونریزی می شود.

در دوره ى بهبودى حتما کسى از شما مراقبت کند. پس ازجراحى حتما براى مرخص شدن  و شب بعد از جراحى به کمک نیاز دارید .

چه انتظاری مى توانید داشته باشید ؟

اتوپلاستى را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این روش با آرام بخش و بی حسى موضعی انجام می شود که فقط بخشی از بدن شما را بى حس می کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی ، که شما را بیهوش مى کند ، توصیه می شود.

در طول جراحى

تکنیک های اتوپلاستی بر اساس نوع اصلاح مورد نیاز متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند محل برش ها و زخم های ناشی از آن را تعیین می کند.

پزشک شما ممکن است در مخل هاى زیر برش ایجاد کند:

# پشت گوش شما

# درون چین های داخلی گوش شما

پس از برش، پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافى را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار مى دهد و با بخیه های داخلی آن را محکم نگه می دارد. از بخیه های دیگرى برای بستن برش استفاده می شود. این روش معمولا حدود دو ساعت طول می کشد.

مراحل عمل جراحی گوش

مرحله 1 – بیهوشی

داروهایى برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شود. انتخاب ها شامل آرامبخش موضعی و داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین گزینه برای شما را توصیه می کند.

مرحله 2 – برش

براى اصلاح گوش های بیرون زده از تکنیک های جراحی استفاده مى شود تا چین داخلى لاله ى گوش را ایجاد کرد یا افزایش داد (فقط در لبه ى داخلى گوش) و غضروف بزرگ گوش ( بزرگترین و عمیق ترین غضروف گوش خارجی) را کوچک کرد . برش های اتوپلاستی به طور کلی روی سطح پشت گوش ایجاد می شود. هنگامی که برش در جلوی گوش ضروری باشد، در بین چین ها برش مى زنند تا مشخص نشوند. بخیه های داخلی و غیر قابل جابه جایى برای استحکام و ایمنى غضروف تازه شکل داده شده استفاده می شود.

مرحله 3 – بستن برش

از بخیه های خارجی براى بستن برش استفاده مى شود. بر اساس تکنیک های مختلف بخیه ها به صورتى زده مى شوند، تا بخیه هاى دیگر را کج نکنند و از شکل خود نیاندازند .

مرحله 4 – دیدن نتیجه

نتیجه ى جراحی گوش هاى بیرون زده بسیار زود پدیدار مى شوند . زمانى که گوش ها به طور دائم نزدیک به سر قرار بگیرند، زخم های جراحی در پشت گوش پنهان مى شوند.

پس از عمل جراحى

پس از اتوپلاستی، براى محافظت و پشتیبانی از گوش ها ، آن ها را با بانداژ مى پوشانند. به احتمال زیاد احساس ناراحتی و خارش خواهید کرد. داروهایی را که به پزشک به شما توصیه می کند را مصرف کنید. اگر داروهاى ضد درد را مصرف کردید و ناراحتی شما افزایش یافت، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

برای جلوگیرى از  فشار آمدن بر روى گوش هاى خود، از خوابیدن به پهلو ها احتناب کنید. همچنین مالش یا فشار بیش از اندازه بر روی برش ها نیاورید .  پیراهن های دکمه دار و راحت بپوشید تا حین تعویض لباس فشارى به گوش ها وارد نشود .

چند روز پس از اتوپلاستی، پزشک بانداژ را بر مى دارد. احتمالا گوش هایتان تورم و قرمزى خواهند داشت. باید به مدت شش هفته از یک هدبند شل براى محافظت از گوش ها در شب استفاده کنید . با این کار هنگام غلتیدن در رختخواب، از کشیده شدن گوش ها جلوگیرى مى شود.

در مورد زمان کشیدن بخیه ها از پزشک خود سوال کنید  . بعضی بخیه ها خودشان مى افتند ولى برخى دیگر باید چند هفته پس از عمل توسط پزشک کشیده شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانى ادامه ى فعالیت های روزمره، مانند حمام کردن و فعالیت فیزیکی ایرادى ندارد .

نتیجه

جراحی زیبایی اتوپلاستی یک عمل با قدمت بسیار زیاد است که در طول سالیان دراز کامل شده است و جزء عمل هایی محسوب می شود که اکثر بیماران از نتیجه آن راضی هستند.  پس از برداشتن بانداژ متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش هاى خود خواهید شد. این تغییرات دائمی هستند. اگر از نتیجه راضی نیستید، با جراح خود در مورد احتمال جراحی مجدد مشورت کنید.

 هزینه اتوپلاستی گوش

بهتر است قبل از این که برای جراحی زیبایی گوش اقدام کنید یک جلسه مشاوره با آقای دکتر سید محمد لاجوردی داشته باشید.

در این جلسه مشاوره شما می توانید از هزینه ی این جراحی نیز مطلع شوید.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه