جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک نوعی جراحی زیبایی است که در حوزه پزشکی به آن بلفاروپلاستی اطلاق شده و سالانه افراد بسیاری برای انجام آن به جراحان زیبایی مراجعه می کنند.

با توجه به فراگیری جراحي پلک در میان افراد، اطلاعاتی در رابطه با بلفاروپلاستی را در این مقاله در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشکلات شایع در پلک ها

مشکلات موجود در ظاهر پلک ها ممکن است از ابتدا و به دلیل مسائل ژنتیکی و وراثت وجود داشته یا به مرور زمان و بنا به دلایلی مانند کهولت سن در آن ها ایجاد شده باشد، از جمله این مشکلات می توان به:

 • شل شدن و افتادگی پوست پلک های فوقانی
 • پف کردگی مزمن پلک های تحتانی
 • وجود چین و چروک و پف در زیر چشم ها
 • شل شدگی و افتادگی پلک های تحتانی اشاره کرد.

وجود چنین مشکلاتی در پلک های افراد، از زیبایی چشم ها و به طور کلی جذابیت صورت آن ها کاسته و طراوت و جوانی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع جراحی پلک

جراحي پلک انواع مختلفی دارد که 3 دسته اصلی آن شامل موارد زیر می باشند:

 

جراحی پلک

 • جراحی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک فوقانی یا بلفاروپلاستی پلک بالا اولین نوع بلفاروپلاستی است که در اغلب موارد با هدف اصلاح عملکرد بینایی افراد انجام می گیرد.

این امکان وجود دارد که پلک های بالا در میان افراد بزرگسال با مشکل فقدان قابلیت ارتجاعی همراه بوده و دچار وارونگی و افتادگی شوند، این اختلال می تواند منجر به کاهش دید و بینایی فرد شده و در مواردی همچون رانندگی کردن، نوشتن و خواندن آن ها را دچار مشکل کند.

بنابراین می توانیم بگوییم که انجام بلفاروپلاستی پلک های بالا علاوه بر زیبایی بیشتر افراد، موجب بهبود عملکرد بینایی آن ها نیز خواهد شد.

 • جراحی پلک پایین

این جراحی زیبایی همانطور که از نام آن مشخص است بر روی پلک های تحتانی صورت گرفته و به منظور بهبود چین و چروک اطراف چشم و اصلاح پف زیر چشم انجام می گیرد.

جراحی پف پلک بالا

به دلیل پرطرفدار بودن این جراحی زیبایی در میان افرادی با نژاد آسیای جنوب شرقی و آسیای شرقی به این نوع از جراحي پلک ، بلفاروپلاستی آسیایی گفته می شود.

در این نوع از بلفاروپلاستی ، چین کوچکی در زیر پلک بالا ایجاد می گردد که این امر موجب به وجود آمدن ظاهر یک پلک دوبل می شود.

فرایند جراحی پلک

پزشک برای انجام بلفاروپلاستی یک برش بسیار کوچک در امتداد خطوط طبیعی پلک ها ایجاد می کند.
دلیل ایجاد برش در میان چین و خطوط طبیعی موجود در پوست این است که رد زخم بعد از جراحی قابل مشاهده نبوده و زیبایی ظاهر افراد حفظ گردد.

بعد از ایجاد برش، جراح پلک بافت و پوست اضافی را حذف کرده و سپس محل برش را بخیه می زند.

لازم به ذکر است که با توجه به نوع بلفاروپلاستی ، پیچیدگی آن، میزان تخصص و تجربه پزشک این عمل زیبایی 1 تا 1/5 ساعت طول بکشد.

مراقبت ها بعد از جراحی پلک 

 • در این عمل جراحی هیچ نوع پانسمانی بر روی چشم های بیمار قرار داده نمی شود و تنها نوعی چسب مخصوص بر روی پلک بیمار قرار داده خواهد شد که باید با دقت زیادی از آن مراقبت نماید.
 • پس از بلفاروپلاستی ، نواحی اطراف پلک ها دچار تورم شده و با کبودی جزئی مواجه خواهد بود که نباید از این امر نگران بود زیرا مسئله ای عادی و طبیعی می باشد.
 • طی دو روز ابتدایی پس از عمل جراحي پلک ، شدت تورم نواحی اطراف پلک ها افزایش می یابد و به تدریج از میزان آن کاسته می شود.
 • به منظور پیشگیری از تشدید تورم پلک ها توصیه می شود که بیماران تا مدتی پس از عمل در هنگام خواب ، سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهند و ضمنا توجه داشته باشید که مناسب ترین وضعیت برای خواب در این دوران به حالت طاقباز می باشد.
 • توجه داشته باشید که بعد از عمل بلفاروپلاستی نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد و امکان ترخیص وی از 2 الی 4 ساعت پس از عمل ، ممکن خواهد بود.
 • تا زمانی که پزشک معالج توصیه می نماید ، می بایست بیمار از انجام فعالیت شدید پرهیز نماید.
 • باید توجه نمود که پس از عمل پلک ، در راستای مراقبت از زخم جراحی و نیز ملتحمه چشم باید طی روزهای اول عمل ، بیمار حتما از عینک آفتابی استفاده نماید.
 • مصرف داروهایی که پزشک معالج تجویز می نماید بخصوص آنتی بیوتیک ها تا مدت زمانی که پزشک تعیین نموده و در ساعات معین ، الزامی می باشد.
 • لازم به ذکر است که برای بیماران مستعد ایجاد بافت اسکار ، نوعی کرم محافظت کننده تجویز می گردد که باید مطابق دستور ، استعمال گردد.

جراحی پلک

خطرات و عوارض جراحی پلک 

جراحي پلک یا بلفاروپلاستی ؛ نیز همانند سایر اعمال جراحی پلاستیک زیبایی در صورتی که به دست یک جراح کارآمد و زبده ، صورت پذیرد قاعدتا عوارضی در پی نخواهد داشت.

البته از اهمیت مراقبت های پس از عمل نیز نباید غافل بود ، چرا که تاثیرگذاری آن در نتیجه عمل ، کمتر از کیفیت جراحی نمی باشد.

اما به طور کلی ، بلفاروپلاستی نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد که در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض این جراحی اشاره خواهیم نمود :

 • خونریزی داخل چشم
 • ناتوانی در بستن کامل چشم ها
 • برگشت پلک به داخل یا خارج
 • خشکی چشم
 • باقی ماندن جای برش
 • اشک ریزش بیش از اندازه از چشم ها
 • شایان توجه است که در برخی موارد به دلیل برداشتن بیش از حد از پوست پلک ، ممکن است فرد دچار ناتوانی در بستن چشم ها شود.

با توجه به عوارضی که برای جراحي پلک ( بلفاروپلاستی ) برشمردیم ، میزان اهمیت جراحي پلک و انتخاب بهترین جراح جهت انجام این جراحی برای شما روشن شد.

لذا در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را بکار گیرید ، چرا که در این صورت متحمل عوارض جراحی نخواهید شد.

هزینه بلفاروپلاستی

تعیین هزینه جراحی زیبایی پلک با توجه به مواردی همچون نوع جراحی متفاوت می باشد، به طوریکه هزینه بلفاروپلاستی پلک بالا با هزینه جراحي پلک یا بلفاروپلاستی پایین ، متفاوت می باشد.Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function hamyar_faq_clean() in /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher-child/views/general/post/_next_prev_post.php:54 Stack trace: #0 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include() #1 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/views/general/post/content.php(281): publisher_get_view('post', '_next_prev_post') #2 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include('/home3/drlajeva...') #3 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/views/general/post/style-1.php(63): publisher_get_view('post', 'content') #4 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/core.php(199): include('/home3/drlajeva...') #5 /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher/single.php(19): publisher_get_view('post', 'style-1') #6 /home3/drlajeva/public_html/wp-in in /home3/drlajeva/public_html/wp-content/themes/publisher-child/views/general/post/_next_prev_post.php on line 54
وردپرس › خطا

یک خطای مهم در وب سایت شما رخ داده است.

دربارهٔ اشکال‌زدایی در وردپرس بیشتر بدانید.