علائم شکستگی بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

شایع ترین شکستگی در صورت شکستگی بینی است. به علت اینکه بینی در تیغه ی وسط صورت قرار دارد بیشتر در خطر تروما و شکستگی قرار دارد. 

در ابتدا موضوعی را مطرح می کنم که برای بسیاری جای سوال دارد و حتی همکاران پزشک که متخصص گوش حلق و بینی هم نیستند باید آنرا بدانند که چگونه بدانیم که آیا بینی شکسته است یا خیر؟

مهمترین نکته این است که بدانیم تشخیص قطعی شکستگی بینی بالینی است و با معاینه پزشک مشخص می گردد. عکس برداری وسیله اصلی تشخیص نیست و ابزار کمکی محسوب می شود زیرا درصد خطای بالایی دارد و گاهی به غلط شکستگی بینی را نشان می دهد. لذا به متخصص اصرار نداشته باشید که تصویربرداری را نگاه کند.

علایمی که در معاینه ما را آگاه می کند که شکستگی بینی اتفاق افتاده است تغییر بارز شکل ظاهری بینی، درد خودبخودی یا درد با لمس، ایجاد صدا ترق تروق در زیر دست معاینه کننده و… می باشد.

معاینه ی شکستگی بینی

نکته بسیار بسیار مهم دیگر این است که پزشک داخل بینی را از نظر جمع شدن خون در تیغه بینی به علت ضربه یا همان هماتوم سپتوم معاینه نماید. این مورد اورژانس گوش حلق و بینی محسوب می شود و شخص باید به اتاق عمل برده شود و خون تخلیه و اقدامات لازم‌صورت گیرد زیرا اگر چنین نشود ظرف چند روز آینده عفونت روی خون سوار شده غضروف تیغه بینی را کامل از بین می درد و بینی شخص کاملا روی صورت پخ می شود اصطلاحا بینی زین اسبی شکل ایجاد می گردد. به خاطر همین موضوع همه شکستگیها باید زیر ۲۴ ساعت اول معاینه شوند تا چنین موردی را از دست ندهیم.

درمان شکستگی بینی

اگر شخص در ساعات اولیه که ورم وجود ندارد مراجعه نماید می توان همان لحظه اقدام به جا اندازی ودرمان نمود اما اگر در ساعات اولیه مراجعه ننمود باید ظرف چندروز آینده معاینه مجدد شود زیرا ورم پزشک را به اشتباه می اندازد و ممکن است تشخیص را به غلط شکستگی گزارش نماید.

زمان معاینه مجدد از روز ۵ تا ۱۴ بعد شکستگی است و دقیقا زمان جا اندازی در بزرگسالان هم همین است یعنی روز ۵ تا ۱۴.

 

شکستگی بینی در کودکان

معمولا  تشخیص در کودکان سخت تر است اول به خاطر اینکه در کودکان شکستگی بینی همراه با ورم شدید است و نکته دیگر این است که کودکان همکاری خوبی با پزشک معاینه کننده ندارند. درمان نیزدر‌ مورد کودکان متفاوت است و زمان جا اندازی بین روز ۴ الی ۱۰ است.

به هر حال اگر کسی بعد از روز ۱۴ مراجعه کرد تا زیر ۲۱ روز شانس بیمار رو امتحان می کنیم شاید جااندازی موفقیت آمیز باشد اما اگر شخص دیرتر مراجعه نمود. دیگر جا اندازی جواب نمی دهد و اگر شخص دوست دارد که تغییر شکل صورت گیرد باید ۶ ماه صبر کند وبعد از آن جراحی پلاستیک بینی انجام دهد.

همچنین گاهی بینی خرد می شود که آن هم نتیجه جا اندازی ممکن است مطلوب نباشد و بعدها نیاز به عمل جراحی پلاستیک لازم گردد. در مورد نحوه بیهوشی هم بیهوشی کامل در اتاق عمل وهم بیحسی موضعی در مطب قابل قبول است. گر چه بیحسی موضعی کامل همه اجزا را بینی نمی کند و بیمار بالاخره قسمتی از عمل را درک کرده و ممکن است اذیت شود اما کار بیمار سریعتر انجام می شود ونیاز به ناشتا بودن ندارد و مقبول بعضی بیماران می باشد.

بعد از جا اندازی معمولا فتیله هایی در بینی جاگذاری شده که بسته به شدت شکستگی بینی از ۳ روز تا یک هفته بعد در آورده می شود. در نهایت آتل پلاستیکی یا گچی روی بینی قرارداده می شود. که آن هم معمولا ۷ الی ۱۰ روز بعد برداشته می شود.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
2
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
5
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
7
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
8
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
9
سوهان بینی

سلام آیا بینی هایی که انحراف دارن میتوان با سوهان انحراف آن را برداشت با تشکر. مشاهده پاسخ دکتر
10
جراحی بینی

سلام. وقت بخیر. ببخشید دماغ من یه قوز کوچیک داره و مشکل من همینه. در صورت عمل میخوام قوزش برداشته شه و نوک بینیم حالت بگیره و کمی سربالا بشه. هزینه این عمل چقدر میشه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.پاینده باشید
مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه