عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه است؟ یک روش برای حذف پوست اضافه یا حذف چربی از پلک ها است. اصطلاح “لیفت پلک” نامناسب است زیرا پلک  را در حین عمل جراحی به طور واقعی بالا نمى برند.

چرا عمل جراحی زیبایی پلک انجام می شود؟

پف پلک ها و افتادگی پلک دو دلیل عمده برای انجام عمل جراحی زیبایی پلک هستند. ولی انواع بد شکلی ها در پلک ها و گوشه های داخلی و خارچی چشم می تواند یک فرد را کاندید این جراحی کند. پوست و چربى اضافى پلک فوقانی می تواند پلک های سنگین ، ظاهر پیر، و پلک پف کرده، و گاهى تضعیف بینایی را به دنبال داشته باشد . بلفاروپلاستی فوقانى برای حذف پوست و چربی بیش از حد انجام می شود و می تواند دید بینایى را بهبود بخشد.

درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

جراحی پلک بالا

در عمل جراحی پلک بالا از برش هایى برای برداشتن پوست و چربی استفاده می شود. سپس با استفاده از سوزن و بخیه ى نازک، پوست دو طرف برش را به هم بر مى گردانند تا بتوانند چین پلک را ایجاد کنند. نکته ای باید قبل از عمل جراحی پلک بالا به آن دقت نمود این است که آیا به همراه افتادگی و پف پلک بالا، ابرو نیز دارای افتادگی است یا خیر؟ زیرا اگر قبل از عمل بلفاروپلاستی افتادگی ابرو درمان نشود، نتیجه عمل دلخواه نخواهد بود.

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین می تواند شامل برش های پوستی مستقیما زیر خط مژه یا برش داخل پلک باشد . این روش اجازه می دهد تا دسترسی به پلک بدون برش های قابل مشاهده باشد و این تکنیک را مناسب بیمارانى که نیاز به حذف و یا اضافه کردن چربى دارند، مى کند . این روش می تواند با لایه برداری مجدد پوست پلک توسط لیزر ترکیب شود تا خطوط و چین و چروک را کاهش دهد.

چه کسی کاندید خوبی برای جراحی پلک است؟

کسانی که انتظارات واقع گرایانه و شرایط سلامتى خوبى دارند ، مناسب عمل جراحی پلک هستند.

چگونه برای جراحی پلک آماده شویم؟

قبل از جراحی پلک، بیمار باید بررسی دقیق و بحث در مورد بلفاروپلاستی و خطرات بالقوه و مزایای مربوط به این روش را انجام دهد. بیمار باید با دقت دستورالعمل های قبل از عمل جراحی را انجام دهد و قبل از روز جراحی دستورالعمل های بعد از عمل را کامل بررسی کند. این امر به بیمار اجازه می دهد تا هنگام بازگشت از جراحی به خانه داروهایی برای تسکین درد و یا موارد لازم مانند بسته های ژل، اشک مصنوعی و گاز را در خانه داشته باشند.

مراحل عمل جراحی پلک

عمل جراحی پلک شامل مراحل زیر است:

مرحله 1 – بیهوشی

داروهایى برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شود. انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین گزینه را برای شما توصیه می کند.

مرحله 2 – برش

خطوط برش برای عمل جراحی پلک طراحی شده اند تا زخم های آن ها در ساختار طبیعی پلک به خوبی پنهان شوند.

پلک فوقانی را می توان از طریق برش هایى لا به لاى چین هاى خود پلک تصحیح کرد. این کار اجازه ى برداشتن یا گذاشتن چربى ، سفت کردن عضلات و برداشت پوس اضافى را مى دهد.

 پلک تحتانى را مى توان با یک برش دقیقا زیر  مژه هاى پایینى تصحیح کرد. از طریق این برش پوست اضافی از پلک پایین برداشته می شود. هم چنین چربی اضافی را می توان جایگزین یا حذف کرد.

مرحله 3 – بستن برش ها

برش های پلک معمولا با بخیه یا چسب مخصوص بسته می شوند. بخیه ها بعد از یک هفته برداشته می شوند. جراح ممکن است استفاده از  لیزر یا پماد شیمیایی برای کاهش تغییر رنگ پلک های پایینى را توصیه کند.

مرحله 4 – نتیجه را ببینید.

نتیجه ى عمل جراحی پلک به تدریج ظاهر می شود، زیرا تورم و کبودی به وجود می آیند. پس از مدتى پلک و نواحى اطراف صاف تر و زیباتر مى شوند و ظاهرى جوان تر به شما مى بخشند .

مدت زمان بهبودى جراحی پلک چقدر است؟

معمولا مدت زمان بهبودى بیماران پس از جراحى پلک اندک است. اگرچه کبودی و تورم معمولا در روز بعد از جراحی بدتر می شوند، اما به سرعت شروع به ناپدید شدن می کند. در طی 48 ساعت اول، استفاده از کمپرس سرد می تواند تا حد زیادی خونریزی و تورم در اطراف چشم و صورت را کاهش دهد. فعالیت های سبک مانند راه رفتن نیز به بهبودى سرعت مى دهند . معمولا بانداژ نازکى در محل برش قرار می دهند و پس از چند روز آن را بر مى دارند، در حالی که بخیه ها حدود یک هفته باید باقی بمانند. گاهی اوقات از بخیه هایى استفاده مى شود که خودشان جذب می شوند که نیازی به کشیدن ندارند.

بعد از هفت تا ده روز پس از بلفاروپلاستی، بیشتر افراد به فعالیت های طبیعی خود باز می گردند. دو هفته پس از جراحی پلک، بیشتر کبودی و تورم از بین خواهد  فت.

خطرات بالقوه و عوارض جراحی پلک چیست؟

همانند هر عمل جراحی، خطرات بالقوه و عوارضى براى بلفاروپلاستی وجود دارد. خطرات عمده شامل عفونت، خونریزی، زخم، عدم توانایی بستن چشم، خشکى چشم، موقعیت غیر طبیعی پلک ، و از بین رفتن بینایى است.

Translate »