لیفت جراحی یا عمل کشیدن پوست صورت

لیفت جراحی یا رایتیدکتومی نوعی جراحی پلاستیک کشیدن پوست و کاهش چین‌وچروک و آثار ناشی از افزایش سن باهدف جوان‌سازی پوست صورت است. لیفت جراحی همچنین باعث از بین رفتن آثار ناشی از استرس و برخی مواد بر روی پوست می‌شود.

جراح پلاستیک برای انجام لیفت جراحی از طریق لیفت عضلات زیرین ظاهری زیبا برای پوست برای شما به ارمغان می‌آورد. جراح پلاستیک برای این کار نیازمند دقت و ظرافت خارق‌العاده‌ای است. روش‌های گوناگون بسیاری برای لیفت صورت وجود دارد.

بسیاری از پزشکان روش‌های دیگر لیفت صورت که در واقع همان کشیدن پوست است را نسبت به لیفت جراحی ترجیح می‌دهند چراکه از لحاظ وقت و هزینه مقرون به‌صرفه‌تر است. برای برخی افراد لیفت جراحی یک سرمایه‌گذاری باارزش است، زیرا موجب ظاهری جوان‌تر در ادامه زندگی می‌گردد.

در مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شد به این نتیجه رسید 5/68 درصد از افرادی که لیفت جراحی انجام داده‌اند پس از گذشت چند سال همچنان از حاصل این عمل راضی هستند. به همین میزان افرادی نیز بودند که به ادعا خودشان 10 سال جوان‌تر شدند.

لیفت جراحی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگرچه لیفت جراحی روشی بسیار مناسب برای جوان‌سازی صورت است اما برای تمام افراد توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد ممکن است برای انجام این کار روش‌های دیگر را ترجیح دهند ازاین‌رو توصیه می‌شود برای لیفت صورت ابتدا اطلاعاتی کسب کنید. در این صورت نتیجه عمل نیز موجب رضایت شما نیز خواهد بود.

پس از مشورت با پزشک، اگر بیماری مستعد لیفت صورت باشد پزشک انجام این عمل را به وی توصیه می‌کند در غیر این صورت خود بیمار نیز می‌تواند بیمار بر اساس تصمیم خود اقدام نماید. افراد مستعد لیفت صورت دارای ویژگی‌هایی هستند. در ادامه چند نمونه از این ویژگی آمده است:

1- کشسانی پوست

 از آنجا که پزشک برای رفع چین‌ و چروک و خطوط اضافی صورت ناگزیر به کشیدن پوست است لذا پوست باید دارای خاصیت ارتجاعی باشد. از این نتیجه بهتر عمل بستگی به سازگاری پوست با شکل تازه پس از عمل دارد.

2- ساختار قوی استخوان

 استخوان‌ بندی قوی صورت در لیفت جراحی بسیار مهم است. ازاین‌رو افرادی که فاقد این مهم هستند برای نتیجه مؤثرتر ناگزیر به استفاده از ایمپلنت هستند.

3- تصمیم‌گیری

 برخی افراد باهدف لیفت صورت و همچنین محدودیت‌های آن چندان آشنایی ندارند. کسب اطلاعات از جراح پلاستیک درزمینهٔ لیفت صورت در تصمیم‌گیری بسیار حائز اهمیت است.

4- سلامت جسمانی

 یکی دیگر از موارد مهم بهره‌مندی از سلامت جسمی است. لیفت جراحی به دلیل انجام جراحی مستعد سلامت کامل جسمی و عدم سابقه بیماری است.

5- پوست شل ناحیه صورت و گردن

 افرادی که برای لیفت صورت با نخ اقدام می‌کند در حقیقت خواستار کشیدن پوست و رفع چین‌ و چروک هستند. جراح پلاستیک نیز با کشیدن پوست صورت و گردن باعث رفع این خطوط اضافی می‌شود.

لیفت جراحی برای مردان هم توصیه می‌شود؟

لیفت جراحی تنها برای زنان نیست بلکه مردان هم می‌توانند با لیفت جراحی آثار افزایش سن در صورت را از بین ببرند و به چهره‌ای جوان‌تر دست یابند. بنا برگزارش موسسه جراحی پلاستیک آمریکا (ASAPS) از سال 2010 تاکنون عمل لیفت صورت برای آقایان به میزان %44 افزایش‌یافته است.

لیفت صورت در مردان

آیا محدودیت سنی برای لیفت جراحی وجود دارد؟

سن چندان عامل مهمی برای لیفت صورت نیست و همان‌طور که گفته شد میزان ارتجاعی بودن پوست و سلامت جسمی مهم‌تر است. معمولاً رده سنی افراد متقاضی بین 40 الی 70 سال است. درصورتی‌که افراد بالای 70 سال نیز در صورت داشتن شرایط ذکرشده نیز می‌توانند از آن بهره‌مند گردند.

چه عواملی برافزایش هزینه لیفت صورت مؤثر است؟

در صورت تشخیص نهایی توسط پزشک نسبت هزینه‌ها نیز مشخص می‌گردد. برخی عوامل همچنین در میزان هزینه‌ها تأثیر دارند. این عوامل عبارت‌اند از:

نوع لیفت صورت: انواع مختلف لیفت بر اساس محل و میزان پیری پوست تعیین می‌گردد. به‌طورکلی لیفت کامل صورت هزینه بیشتری نسبت به موارد موضعی دربرمی گیرد.

نوع بی‌حسی: بی‌حسی موضعی نسبت به بی‌حسی کامل هزینه بیشتری را شامل می‌شود.

روش: روش‌های پیشرفته مانند لیفت آندوسکوپی در مقایسه با روش‌های قدیمی‌تر گران تراست.

درمان اضافه: هرگونه درمان اضافه بر لیفت هزینه‌ای جداگانه در بردارد.

سابقه جراح: هزینه درمان توسط پزشک متخصص و مجرب معمولاً چیزی بیش از پزشکان دیگر است.

محل مراجعه: به‌طورکلی معمولاً هزینه لیفت در شهرهای بزرگ بالاتر از بقیه شهرها است.

روش‌های جراحی اضافه

در لیفت جراحی برخی عمل‌های زیبایی نیز ممکن است همراه آن باشد که عبارت‌اند از:

 • لیپوساکشن صورت
 • افزایش حجم لب‌ها
 • زیباسازی پلک چشم
 • ایمپلنت صورت

نتیجه لیفت صورت با نخ

نوع پوست و سن افراد درنتیجه لیفت بسیار مؤثر است. ازاین‌رو توصیه می‌شود حتماً پیش از اقدام به این با جراح پلاستیک نسبت به هدف خود مشورت کنید. رشد پوست پس از عمل نیز همچنان ادامه دارد. به همین دلیل در صورت وجود هرگونه زخم در پوست پزشک برای رفع آن تلاش خواهد کرد.

هدف لیفت جراحی جوان‌سازی صورت است. اگرچه ممکن است راه‌حل نهایی این نباشد اما سرعت افزایش سن را تا حدودی کمتر می‌کند. نتیجه عمل پس از خوابیدن ورم صورت ظاهر می‌شود.

تأثیر و اهمیت لیفت صورت و جوان‌سازی پوست روزبه‌روز با پیشرفته‌تر شدن امکانات، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد.

خطرات لیفت صورت با نخ

لیفت صورت هیچ‌گونه خطری ندارد اما عمل جراحی چندان بی‌خطر نیست. این‌گونه خطرات شامل موارد زیر هستند:

– واکنش ضعیف نسبت به بی‌حسی

بی‌حسی در بیشتر افراد هیچ‌گونه تأثیر سو ندارد اما در برخی افراد ممکن است شامل عوارض از قبیل سکته و حملات قلبی شود.

– عفونت

 معمولاً تمام جراحی‌ها ممکن است همراه با عفونت باشد. پزشک در این صورت از طریق دارو و مواردی این فرایند را کنترل می‌کند.

– هماتوم

 خونریزی زیر جلدی باعث ورم و مشکلات بسیار می‌شود که از طریق عمل جراحی قابل‌درمان است.

– مشکلات عصبی

در مواردی جراحی موجب آسیب به بافت‌های عصبی می‌شود.

– زخم

زخم‌های ناشی از جراحی معمولاً پیدا نیست اما در مواردی ممکن است زخم‌ها به‌طور کامل محو نگردد.

خطرات بالا در موارد بسیار نادری مشاهده می‌شود اما عوارض جانبی عمل ممکن دامن‌گیر بیشتر افراد شود. عوارض جانبی ناشی از عمل شامل موارد زیر است:

 • بی‌حسی موقت
 • درد
 • کبودی
 • ورم
 • زخم
 • لمس شدن موقت موضع
 • بهبود کند زخم

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و  جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه