همه چیز درباره لیفت صورت با نخ های pdo و سیلوئت

لیفت صورت با نخ پیش‌تر از طریق جراحی انجام می‌شد و برخی عوارض ازجمله عفونت را به دنبال داشت. امروز اما به دلیل تغییر اساسی در این روش انواع لیفت صورت با نخ با استفاده از نخ سیلوئت و همچنین نخ پلی دی اکسان (pdo) ازجمله روش‌های لیفت صورت بدون نیاز به جراحی است.

بعد از توضیح کامل لیفتیگ صورت با هر کدام از نخ ها در انتها به مقایسه آنها پرداخته ایم.

نخ پلی دی اکسان (pdo) چیست؟

نخ PDO

بافت‌های چروکیده پوست با استفاده از نخ‌هایی از جنس پلی دی اکسان کشیده و بالا آورده می‌شود. نخ‌ها به لایه‌های عمیق‌تری از پوست عرضه می‌شود و شامل تأثیرات زیر هستند:

 • لیفت سریع صورت از طریق تأثیرات مکانیکی
 • بازسازی بافت‌ها از طریق تحریک کلاژن‌ها و نئوواسکیولاریزیشن برای تقویت بافت‌ها و افزایش کشسانی پوست
 • کشیدن پوست از طریق جمع‌کردن چربی‌ها

6 ماه پس‌ از انجام عمل لیفت صورت با نخ این نخ‌ها جذب‌شده و پپس‌ازآن 3 تا 6 ماه بعد آثار آن از صورت محو می‌گردد. هم‌زمان با جمع شدن و کشیده شدن پوست صورت، سلول‌های پوست برای ساخت کلاژن و گردش خون بیشتر تحریک می‌شوند.

لیفت صورت با نخ pdo به چه شکل است؟

لیفت صورت با نخ pdo

پس از تزریق بی‌حسی در محل، این نخ به‌وسیله سرنگ‌هایی به نام کانولا وارد لایه‌های مختلف پوست می‌شود. پس از قرار گرفتن نخ‌ها در پوست، انتهای نخ توسط پزشک کشیده و گره‌زده می‌شود. در آخر نیز نخ‌های اضافی نیز بریده می‌شوند.

این روش بر اساس ناحیه موردنظر صورت 15 الی 30 دقیقه زمان می‌برد. اگرچه برخی از بیماران از درد آن گله‌مندند اما امروزه باوجود روش‌های پیشرفته، سختی‌های آن به حداقل رسیده است.

انواع گوناگون نخ pdo

نخ پلی دی اکسان انواع بسیار گوناگونی دارد که باعث تعجب بیماران و حتی گاهی خود پزشکان است. به‌طورکلی این نخ‌ها به 3 دسته اصلی متحرک، خاردار و بدون خار تقسیم می‌شود و هرکدام دارای انواع گوناگونی دیگری است.

انواع گوناگون نخ‌های pdo همراه با اسامی مختلف وجود دارد که هرکدام ازنظر اندازه طول و ضخامت با یکدیگر متفاوت است. کیفیت، تأثیر و قیمت با توجه به نوع متغیر است.

پزشک گاهی برای کشیدن و جوان‌سازی پوست، ناگزیر به استفاده از انواع مختلف این نخ‌ها است. ازآنجاکه توضیح درباره انواع مختلف نخ‌های pdo دارای جزییات بسیار است و موضوعی تخصصی تلقی می‌شود، در این نوشتار از پرداختن به جزییات آن اجتناب گردیده و پزشک شمارا در این زمینه راهنمایی می‌کند.

عوارض استفاده از نخ‌های pdo

استفاده از آن‌ها بسیار بی‌خطر و ایمن بوده و در مقایسه با روش‌های دیگر ازجمله فیلر ها از عوارض بسیار خفیفی برخوردار است. ازآنجاکه نخ‌های پلی دی اکسان از طریق تزریق با سرنگ بدون عمل جراحی وارد پوست می‌شود و در مدت‌زمان بین 6 تا 8 جذب می‌گردد، بسیاری از عوارض آن در مقایسه با روش‌های قدیمی لیفت صورت از قبیل عفونت و التهاب کاهش چشمگیری داشته است.

بر اساس نوع نخ استفاده‌شده، امکان بروز سوزش در محل عمل وجود دارد. با استفاده از روش‌هایی که به‌تازگی دست‌یافته شده است احساس سوزش، ورم و کشیدگی بسیار خفیف 3 الی 5 روز پس از عمل ممکن است بروز کند.

عوارض لیفتیگ صورت با نخ

در مورد عوارض بسیار جدی، اگرچه بسیار نادر است اما امکان وقوع آن وجود دارد و شامل عفونت، آسیب عصبی، چال شدگی و آسیب به مجاری بزاق می‌شود. صورت دارای ساختار آناتومی بسیار پیچیده‌ای است و شناخت این ساختار برای پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند به‌خصوص برای استفاده مؤثر از نخ‌های پلی دی اکسان الزامی است که مانع عوارض جانبی جدی می‌شود.

عوارض حاصل از خروج و جابجایی نخ در پوست قابل‌کنترل است و در صورت بروز جای نگرانی نیست. هنگامی‌که قلاب‌های نخ جا نیفتاده باشد، نخ به‌طور کامل بیرون آورده می‌شود و تزریق نخ در پوست به‌صورت مجدد انجام می‌شود.

نکات قابل‌توجه قبل و بعد از عمل

پرهیز از نوشیدن الکل و مصرف مواد غذایی دارای ویتامین E مانند ماهی. خودداری از رفتن حمام بخار، سونا و انجام فعالیت‌های بدنی سنگین 1 تا 2 روز قبل و بعد از عمل توصیه می‌گردد.

از مراجعه به دندان‌پزشکی و انجام حرکات شدید دهان و صورت تا 2 هفته پس از عمل باید خودداری کرد. همچنین از خوابیدن بر روی صورت و وارد آوردن فشار بر روی آن به‌شدت باید پرهیز کرد.

مراحل انجام لیفتگ صورت

نخ‌های pdo بر اساس نوع کاربرد طراحی‌شده‌اند لذا برای لیفت و کشیدن پوست از مجموعه‌ای از نخ‌های خاردار با طول و ضخامت‌های گوناگون استفاده می‌شود. بر اساس شکل دلخواهی که بیمار برای صورت خود در نظر دارد و برای وی در نظر گرفته‌شده، نخ از طریق تزریق وارد پوست می‌شود.

روش کار هر پزشک متفاوت است و امکانات برای انجام این کار نامحدود و نخ‌های pdo همان‌طور که ذکر شد بر اساس ویژگی برای کشیدن، جوان‌سازی، حجم دهندگی و کاهش چربی به کارمی رود.

کاربرد نخ‌های پلی دی اکسان در قسمت‌های مختلف صورت

این نخ‌های بسیار پرکاربرد بوده و در قسمت مختلف صورت از آن استفاده می‌شود. این قسمت‌ها عبارت‌اند از:

 • زیر چشم
 • ابرو
 • چین‌وچروک‌های دور چشم
 • گونه
 • خطوط لب و بینی
 • خطوط اطراف بینی
 • چین‌وچروک‌های دور لب
 • چین‌وچروک‌های گوشه لب
 • فک‌ها
 • گردن

مزایا نخ‌های پلی دی اکسان

پوست بلافاصله پس از قرار گرفتن نخ در بافت‌ها بالاآمده و کشیده می‌شود و سپس نتایج حاصل از آن قابل‌مشاهده است. تأثیر جوان‌سازی پوست با استفاده از نخ‌های پلی دی اکسان 1 الی 2 ماه بعد از عمل بر روی بافت پوست قابل‌مشاهده و پس‌ازآن پوست کشیده‌تر و کشسان تر خواهد بود.

نخ‌ها 9 ماه بعد از عمل جذب می‌شوند اما آثار حاصل از تزریق ممکن برای مدت بیشتر برجای بماند. پیشنهاد می‌شود 6 تا 9 ماه پس از اولین عمل، لیفت مجدد انجام شود که تأثیر طولانی‌مدت آن حداقل 3 سال زمان می‌برد.

لیفت صورت با نخ پلی دی اکسان برای چه افرادی است؟

روشی بسیار سریع برای کشیدن و لیفت پوست صورت است و برای تمام کسانی که به دنبال راه‌حلی برای رفع چین‌وچروک‌های صورت بدون نیاز به عمل جراحی هستند، لیفت صورت با نخ پلی دی اکسان توصیه می‌گردد. لیفت صورت با استفاده از نخ پلی دی اکسان در مقایسه با دیگر روش‌های لیفت، اثربخش‌تر نیز است.

لیفتینگ صورت با نخ خاردار یا سیلوئت

لیفتینگ صورت با نخ خاردار یا سیلوئت، روشی سریع و اثربخش برای جوان‌سازی پوست است که به کمک کلاژن‌های بازسازی‌کننده انجام می‌شود و روند پیری را معکوس می‌کند.

پلی اِل لاکتیک اسید یا PLLA ماده تشکیل‌دهنده این نخ‌ها، به علت کیفیت و ویژگی‌های خود در اعمال جراحی لیفتینگ صورت به‌کاررفته و همچنان مورداستفاده است. این ماده سال‌هاست که درزمینهٔ پزشکی و دارویی کاربرد دارد و نیز یکی از مواد اصلی تجهیزات جراحی و ارتوپد است. باوجود گذشت چندین سال، این روش همچنان یکی از روش‌های مؤثر در بالا بردن و کشیدن پوست است.

لیفتینگ صورت با نخ خاردار

شیوه کاربرد نخ سیلوئت چگونه است؟

یکی از نخ‌های مورداستفاده برای لیفت صورت با نخ، سیلوئت است که دارای مخروط‌های دوطرفه و قابل‌جذبی است که به‌منظور بالا بردن و کشیدن پوست استفاده می‌شود. بیمارانی که برای لیفت پوست صورت این روش را انتخاب می کنند دیگر نیازی به عمل جراحی ندارند. این شیوه دارای مزایا و اثراتی نیز است که ازجمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آثار درمان بلافاصله قابل‌مشاهده است.
 • 3 تا 6 ماه پس از عمل آثار درمان رو به بهبودی می‌رود و به حالت طبیعی بازمی‌گردد.
 • مخروط‌های نخ سیلوئت باعث تحریک سلول‌های فیبروبلاست پوست می‌شوند که خود موجب تحریک کلاژن شده و نتایج پس از درمان روزبه‌روز بهتر می‌شود.
 • جنس مخروط‌ها قابل‌جذب بوده و پس از گذشت 12 تا 18 ماه پس از عمل جذب‌شده و اثرات عمل قابل‌مشاهده خواهد بود.

روند درمان به شکل است؟

نخ سیلوئت

برخلاف تفکر مردم این روش در کمترین زمان و با اندک خونریزی انجام می‌گیرد. چهره و گردن قبل از عمل بررسی و محل قرار دادن نخ‌ها تعیین و نقاط مناسب روی پوست علامت‌گذاری می‌شوند. این عمل در شرایط ضدعفونی شده و تحت بی‌حسی موضعی از طریق مالیدن کرم بی‌حسی در محل ورود و خروج نخ بخیه انجام می‌شود تا از بروز هرگونه ناراحتی جلوگیری به عمل آید.

لیفت صورت بدون جراحی

نخ سیلوئت بدون نیاز به جراحی و از طریق سوزن وارد پوست می‌شود. زمانی که تمام رشته‌ها در نقاط تعیین‌شده قرار گرفتند، با کشیدن نخ درون‌پوست تأثیر موردنظر حاصل می‌شود و درنتیجه پوست در مدت‌زمان کوتاهی کمتر از 30 دقیقه بالا کشیده می‌شود و به حالت خود برمی‌گردد.

لیفتینگ با نخ سیلوئت بیشتر در چه قسمت‌هایی کاربرد دارد؟

لیفت صورت با نخ خاردار برای از بین بردن خطوط ناشی از افزایش سن موجود در نواحی ابرو، فک، پوست صورت و گردن انجام می‌شود.

چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

لیفت صورت با نخ چگونه انجام می شود؟

این روش برای تمام افراد بالای 30 سال قابل‌استفاده است. همچنین این روش به کلیه کسانی که به دنبال راهی سریع برای مبارزه چین‌وچروک و خطوط ناشی از بالا رفتن هستند، توصیه می‌شود. ازآنجاکه تزریق ژل به علت اینکه پس از مدتی دوباره پوست به حالت قبل از عمل برمی‌گردد لذا تأثیر لیفتینگ با نخ بسیار بیشتر است. درواقع این روش تأثیر افزایش سن را معکوس می‌کند.

این روش چه عوارض جانبی به دنبال دارد؟

لیفت با نخ ممکن است عوارضی از قبیل قرمزی، تورم، خارش و درد پس از عمل داشته باشد که طبیعی بوده و در زمان کوتاهی برطرف می‌شود.

بیمار پس از عمل باید از مراجعه به دندان‌پزشکی و انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید بپرهیزد. همچنین تا حد امکان حرکات صورت مانند خندیدن به‌صورت کشیده را به حداقل برساند و از خوابیدن بر روی صورت اجتناب کند. از فشار بر روی نواحی درمان شده که باعث تغییر شکل صورت می‌شود نیز باید اجتناب کند.

گاهی به علت عدم تجربه جراح درکشیدن پوست ممکن است در محل قرارگیری نخ فرورفتگی‌هایی مشاهده شود لذا پیش از اقدام به عمل تجربه کاری وی مطمئن شوید.

نخ‌ های پلی دی اکسان در مقایسه نخ‌های سیلوئت چگونه است؟

اگرچه هر دو مورد برای لیفت پوست استفاده می‌شود اما دارای تفاوتی‌هایی جزئی هستند، از این لحاظ که نخ‌های پلی دی اکسان بیشتر برای شکل‌دهی و کشیدن پوست و نخ سیلوئت برای جمع‌کردن پوست و حجم دهی استفاده می‌شود. نخ‌های سیلوئت دارای مخروط‌هایی بوده، درحالی‌که نخ‌های پلی دی اکسان به‌صورت خاردار هستند. به‌منظور پیشنهاد برای عملکرد بهتر، استفاده هم‌زمان از هردو توصیه می‌شود.

استفاده از نخ‌های پلی دی اکسان اگر همراه با فیلرها و به‌طور هم‌زمان در روش‌های دیگر مورداستفاده قرار بگیرد، اثربخش‌تر خواهد بود.

مخروط‌ های نخ سیلوئت ازآن جاکه دوطرفه است، پس‌ازآن که از یک سمت در پوست قرار گرفت از سمت دیگر آن بالا کشیده می‌شود و درنهایت پوست در جای خود قرار می‌گیرد. هم‌زمان این مخروط‌ها با تحریک کلاژن‌های پوست خطوط موجود در ناحیه صورت، فک‌ها، لب و بینی را محو می‌کند. بر اساس تجربه می‌توان گفت نخ‌های سیلوئت در مقایسه با نخ‌های PDO بسیار بهتر عمل می‌کنند. پس از عمل بافت پوستی بهبود و پوست حالت کشسانی خود را می‌یابد.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
2
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
5
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
7
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
8
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
9
سوهان بینی

سلام آیا بینی هایی که انحراف دارن میتوان با سوهان انحراف آن را برداشت با تشکر. مشاهده پاسخ دکتر
10
جراحی بینی

سلام. وقت بخیر. ببخشید دماغ من یه قوز کوچیک داره و مشکل من همینه. در صورت عمل میخوام قوزش برداشته شه و نوک بینیم حالت بگیره و کمی سربالا بشه. هزینه این عمل چقدر میشه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.پاینده باشید
مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه