نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

از جمله اقدامات مهم بعد از عمل جراحی بینی نحوه ی درست خوابیدن بیمار می باشد. رعایت توصیه هایی که پزشک معالج برای دوران بعد از جراحی به بیمار دارد، تاثیر شگرفی در رویه بهبودی او خواهد گذاشت. 

موقع خوابیدن بدن در چه حالتی باشد؟

توصیه می شود در زمان خوابیدن به زاویه ایی که بدن نسبت به سر پیدا می کند، دقت کافی به عمل آید. به طوری که این زاویه معمولا باید 30 الی 35 درجه باشد، به علاوه سر در وضعیت بالاتری نسبت به قلب قرار گیرد. به منظور راحتی در حفظ زاویه مناسب، از دو بالشت در زیر سر خود استفاده نمایید.

شمار زیادی از افراد با به پهلو خوابیدن عادت کرده اند اما گفتنی است که این عادت مشکلات زیادی را بعد از عمل بینی به وجود می آورد. باید سعی شود 1 الی 2 هفته بعد از جراحی مستقیم و بدون چرخش به راست و چپ بخوابید.

مواظب ضربه در هنگام خواب باشید.

فراهم سازی مکانی معقول جهت استراحت و خوابیدن بیمار بعد از جراحی زیبایی بینی برای داشتن خواب کافی و مناسب اهمیت ویژه ایی دارد. خوابیدن کنار کودکان تا مدتی بعد از جراحی توصیه نمی شود، زیرا ممکن است به طور ناگهانی دست و پای کودک به سمت صورت بیمار اصابت کرده و مشکلاتی را رقم بزند یا اگر به طور معمول كنار همسرتان مى خوابید یا حتی اجازه مى دهید یک حیوان خانگی در رختخواب شما بخوابد، در حال حاضر وقت آن رسیده تا به مدت طولانی تنها بخوابيد. چرا كه ممكن است دست و پاى كسى به طور تصادفی به بینی شما ضربه بزند. اين موضوع نه تنها دردناک است، بلکه می تواند نتیجه نهایی جراحی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

تا کی مراقب باشیم؟

هفته اول بعد از رینوپلاستی فرصت طلایی برای کوتاه کردن مدت زمان بهبودی و تثبیت فرم جدید بینی می باشد. در نتیجه بهتر است برای بالا بردن کیفیت نتیجه ی جراحی به توصیه ها و آموزش های جراح گوش داده شود و به طور کامل اجرایی شوند.

به خاطر داشته باشید که بینی شما چند ماه پس از جراحی تغییر خواهد کرد و در طی چند هفته اول حالت خوابیدن بیشترین تأثیر را بر نتیجه ى نهایی می گذارد.  خوابيدن روى شكم شش هفته پس از عمل جراحی ممکن است باعث تورم خفيف بینی شما شود ، اما نباید بر نتایج کلی عمل جراحى  تاثیر بگذارد.

بسيار مهم است که راحت باشید و استراحت كنيد ، اما بينى تان تورم نكند . در ابتدا، دراز كشيدن به پهلو ممکن است باعث کبودی و تورم نامتقارن شود. همچنین ممکن است به طور غریزی به بینی خود ضربه بزنید. جراح بهترین حالت هاى خواب را به شما توصيه می كند.

از مصرف کافئین بپرهیزید.

استراحت پس از عمل بسیار مهم است. و از آنجایی که برخى افراد در هفته ى اول به سختی می خوابند، پس بهتر است از انجام اعمالى كه خواب را مختل مى كنند پرهيز شود. سعی کنید مصرف کافئین خود را به حداقل و يا حتى صفر برسانيد تا بتوانيد به اندازه ى كافى استراحت كنيد . در عوض مى توانيد یک چای گیاهی بدون کافئین مانند بابونه قبل از خواب بنوشيد.

لحاظ کردن موارد یاد شده در برنامه ریزی بیمار برای دوران بعد از جراحی بینی، او را برای داشتن بینی زیباتر و بهبودی سریع و بدون عارضه یاری خواهد کرد.

 

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و  جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

Translate »