پولیپ و آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس

پولیپ و آندوسکوپی سینوس

پولیپ و آندوسکوپی سینوس : امروزه برای درمان بسیاری از مشکلات سینوسی ، از روش جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس استفاده می شود ؛ چرا که بسیاری از مشکلات مربوط به بینی با انجام روش هایی هم چون ام آر آی ، سی تی اسكن و غیره تشخیص داده نمی‏ شوند ، در حالی که این مشکلات با استفاده از آندوسكوپ به راحتی قابل تشخیص اند.

تفاوت جراحی آندوسکوپی سینوس با دیگر روش ‏های جراحی

در طی جراحی آندوسكوپی بینی و سینوس ، با استفاده از ابزاری به نام آندوسكوپ تنها ناحیه ‏ای از بینی و سینوس كه درگیر بیماری هستند جراحی می شود ، به همین علت بافت ‏های سالم در معرض خطر آسیب دیدگی قرار نمی گیرند.

پولیپ و آندوسکوپی سینوس

روش جراحی پولیپ و آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی بینی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

پزشک برای انجام جراحی آندوسکوپی سینوس ، از میله ای نازک به نام آندوسکوپ استفاده می کند ؛ در انتهای آندوسکوپ یک دوربین کوچک و یک لامپ تعبیه شده است ، که با استفاده از آن می توان تصاویر با کیفیتی از بافت سینوس‌ ها تهیه کرد.

لازم به ذکر است در حین انجام این جراحی ، پزشک به نواحی ای هم چون سینوس‏ های پيشانی ، دور چشم ، زیر قاعده جمجمه ، ناحیه فک و غیره دسترسی خواهد داشت.

پس از آگاهی از چگونگی بافت سینوس ها ، پزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص اقدام به برداشتن عواملی که سبب گرفتگی‌ های طبیعی بینی ، پولیپ بینی ، بافت جای زخم ها و غیره که باعث مسدود شدن سینوس‌ ها شده‌ اند ، می کند ؛ لازم به ذکر است جراحی آندوسکوپی بینی روشی ایمن می باشد.

در برخی از مواقع در طی جراحی آندوسکوپی بینی ، تیغه میانی بینی نیز صاف شده و اندازه شاخک‌ های بینی کوچک می ‌شود.

در حین انجام جراحی آندوسکوپی سینوس‌ ها ، هیچ گونه برشی بر روی سطح خارجی پوست صورت و بینی ایجاد نمی شود ؛ زیرا همانطور که می دانید جراحی آندوسکوپی بینی در داخل حفره های بینی انجام می ‌شود.

پولیپ و آندوسکوپی سینوس

هدف از انجام جراحی پولیپ و آندوسکوپی سینوس

در حالت کلی هدف از انجام جراحی آندوسکوپی سینوس‌ ، از بین بردن ترشحات انباشته شده در سینوس ‌ها‌ به منظور بهبود روند جریان هوا از طریق مجاری بینی است ، از دیگر اهداف این جراحی می توانیم به مواردی که در ذیل اشاره شده است ، اشاره کنیم :

  • کاهش تعداد و شدت عفونت‌ های سینوسی
  • بهبود علائم ناشی از بیماری سینوزیت
  • بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی
  • تقویت حس بویایی بیمار

 

Translate »