بیماری های مرتبط با توده گردن

امروزه در دنیا افرادی با ایجاد توده درون گردن خود مواجه میشوند ولی بهتر است بدانیم که ناهنجاری های روی گردن انواع مختلفی دارند. در این مقاله سعی شده انواع بیماری ناهنجاری های گردن بررسی شود.

 

توده در گردن

توده در گردن يا توده گردنى می تواند بزرگ و قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشد. بیشتر توده های گردنى مضر نیستند. اکثر آنها خوش خیم یا غیرسرطانى هستند. اما توده گردنى می تواند نشانه ای از یک وضعیت جدی مانند عفونت یا رشد سلول هاى سرطانی باشد. اگر در خود توده ی گردنی مشاهده میکنید، هرچه سریعتر به پزشك خود مراجعه كنيد تا آن را با سرعت ارزیابی کند. شرایطی باعث ایجاد توده گردنى مى شوند که در زیر به انها میپردازیم.

1- مونونوکلئوز عفونی

شرایط ایجاد توده گردنى

مونونوکلئوز عفونی معمولا توسط ویروس اپشتاین بار (EBV) ایجاد می شود. این بيمارى عمدتا در دانش آموزان دبیرستان و کالج رخ می دهد.

علائم آن عبارتند از تب، غدد لنفاوی متورم، گلو درد، سردرد، خستگی، عرق شبانه و بدن درد .علائم آن ممکن است تا 2 ماه طول بکشد.

2-ندول هاى تیروئید

ندول هاى تیروئید

این ندول ها، توده های پر از جامد یا مایع هستند که در غده تیروئید رشد می کنند.بسته به اینکه هورمون های تیروئید را تولید می کنند به سه دسته ى سرد، گرم یا داغ طبقه بندی می شوند

ندول های تیروئید معمولا بی ضرر هستند، اما ممکن است نشانه ای از بیماری مانند سرطان یا اختلال در عملکرد سيستم اينمى  باشند.

علائم احتمالى شامل تورم غده تیروئید با وجود توده در آن ناحيه، سرفه، صدای خشن، در در گلو یا گردن، مشکل در بلع یا تنفس مى باشند .اين علائم می توانند نشان دهنده ی تیروئید پركار (هیپرتیروئیدى) یا تریروئید كم كار (هیپوتیروئیدی) باشند .

3-  کیست برانكيال كلفت يا كيست شکاف شاخه اى

کیست برانكيال كلفت يا كيست شکاف شاخه اى

کیست شکاف شاخه اى یک نوع نقص در زمان تولد است که یک توده در یک یا هر دو طرف گردن کودک یا زیر گردن ایجاد می شود. اگر در هنگام رشد جنینى  بافت گردن و  ترقوه یا شکاف شاخه ای به طور طبیعی رشد نکند، این اتفاق می افتد.

در اکثر موارد، کیست شکاف شاخه ای خطرناک نیست، اما ممکن است باعث تحریک پوست یا عفونت و در موارد نادر، سرطان شود.

علائم این بیماری عبارتند از پلاك كمرنگ و برآمده در گردن، بالاى شانه یا زير ترقوه . سایر علائم نيز عبارتند از: تخلیه مایع از گردن  و تورم یا حساسیت به لمس که معمولا با عفونت تنفسی فوقانی اتفاق می افتد .

4- گواتر

گواتر

گواتر رشد غیرطبیعی غده تیروئید است که ممکن است خوش خیم یا همراه با افزایش یا کاهش هورمون تیروئید باشد. گواتر ممکن است موضعى یا منتشر باشد.

بزرگ شدن ممکن است موجب ناراحتی در بلع يا تنفس، سرفه، خستگی یا سرگیجه زمانى  که دستان خود را بالای سرتان مى بريد شود .

5- التهاب لوزه

التهاب لوزه

این التهاب ناشى از عفونت ویروسی یا باکتریایی غدد لنفاوی لوزه است.

علائم آن عبارتند از گلودرد، اشكال در بلع يا تنفس، تب، لرز، سردرد. سایر علامت های آن عبارتند از: تورم، حساسيت به تماس ، لكه هاى سفيد يا زرد روى لوزه ها.

6- بیماری هوچکین

بیماری هوچکین

شایعترین علامت این بيمارى تورم بدون درد غدد لنفاوی است. بیماری هوچکین ممکن است تعريق شبانه، خارش پوست یا تب ناشناخته ایجاد کند خستگی، کاهش وزن بى دليل یا سرفه مداوم از علائم دیگر مى باشند .

7- لنفوم غیر هوچكين

لنفوم غیر هوچكين

لنفوم غیر هوچكين یک گروه گوناگون از سلول هاى سرطانى گلبول هاى سفید است. علائم کلاسیک آن عبارتند از تب، تعريق شبانه و کاهش وزن ناخواسته.سایر علائم احتمالی شامل گره های لنفاوى بدون درد، تورم، کبد بزرگ، طحال بزرگ، راش پوستى، خارش، خستگی و تورم شکم.

8- سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

این سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های طبیعی تیروئید غیر طبیعی می شوند و رشد آن ها از کنترل خارج می شود. این سرطان شایعترین نوع سرطان غدد درون ریز با چندین زيرگروه است. علائم این بیماری شامل توده در گلو، سرفه، خشونت صدا، درد در گلو یا گردن، اشكال در بلع ، تورم غدد لنفاوی در گردن، و تورم يا ناصا غده تیروئید مى باشد.

9- غدد لنفاوی متورم

شرایط ایجاد توده گردنى

گره های لنفاوی در پاسخ به بیماری، عفونت، داروها و استرس یا به ندرت سرطان و بیماری های خود ایمنی متورم می شوند. گره های متورم ممکن است منفرد یا بدون درد باشند و در یک یا چند مکان در سراسر بدن قرار داشته باشند.

توده های کوچک، لوبیا شکل در زیر بغل، زیر فک، دو طرف گردن، در کشاله ران یا بالای گردن قرار می گیرند. گره های لنفاوی هنگامی که بزرگتر از يك تا دو سانتی متر شوند، تورم دارند.

10- لیپوما يا توده چربى

در لمس کردن نرم است و راحت با انگشتان دست حرکت می کند. اندازه ی آن نیز کوچک است و فقط زیر پوست قرار دارد و به صورت رنگ پریده یا بی رنگ نمایان می شود. معمولا در گردن، پشت یا شانه قرار مى گيرد. زمانی که به داخل اعصاب رشد كند،  دردناک است و باعث درد می شود.

11- اوریون

اوریون

اوريون یک بیماری بسیار مسری است که توسط ویروس اوريون ایجاد می شود. اين ويروس از طریق بزاق، ترشحات بینی و تماس نزدیک با افراد آلوده منتقل مى شود. علائمى مانند تب، خستگی، بدن درد، سردرد و از دست دادن اشتها در آن شایع است.

التهاب غدد بزاقی (پاروتید) موجب تورم، فشار و درد در گونه ها می شود. عوارض عفونت عبارتند از التهاب بیضه ها (اركيت)، التهاب تخمدان ها، مننژیت، انسفالیت، پانکراتیت و کاهش شنوایی دائمی. واکسیناسیون در برابر عفونت اوريون و عوارض ناشى از آن محافظت می کند.

12- فارنژیت باکتریایی

فارنژیت باکتریایی

فارنژیت باکتری التهاب در پشت گلو ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی است. همچنین این بيمارى باعث گلودرد، گلوى خشک همراه با علائم دیگری مانند تب، لرز، بدن درد، گرفتگی بینی، غدد لنفاوی متورم، سردرد، سرفه، خستگی یا حالت تهوع مى شود .

طول مدت علائم بستگی به علت عفونت دارد.

13- سرطان حلق

سرطان حلق

این سرطان، طناب های صوتی و دیگر قسمت های گلو، مانند لوزه ها را نيز شامل مى شود. این سرطان ممکن است به شکل کارسینوم سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوم رخ دهد. علائم شامل تغییر صدا، دشواری در بلع، کاهش وزن، گلودرد، سرفه، غدد لنفاوی متورم و خس خس سينه مى باشد .

این سرطان در افراد با سابقه سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الكل، کمبود ویتامین آ، قرار گرفتن در معرض آزبست، زگيل دهانى و بهداشت ضعيف دهان و دندان شايع است.

14- کراتوز آكتينيك

کراتوز آكتينيك

به طور معمول کمتر از 2 سانتی متر، و یا در مورد اندازه یک پاک کن مى باشد.به صورت پچ ضخیم، پوسته پوسته یا خشندر قسمت هایی از بدن که در معرض تابش خورشید هستند (دست ها، بازو ها، صورت، سر و گردن) ظاهر می شود

این عارضه معمولا صورتی رنگ است، اما می تواند پایه قهوه ای یا خاکستری نيز داشته باشد.

15- کارسینوم سلول هاى بازال

کارسینوم سلول هاى بازال

نواحى نرم و نازک پوست که ممکن است شبیه زخم باشد.این نواحى گنبد مانند، صورتی یا قرمز، براق و مانند مروارید که ممکن است يك مرکز برآمده  مانند دهانه آتشفشان در آن وجود داشته باشد.

علائم آن رشد رگ های خونی قابل مشاهده و خونریزی آسان یا زخم خفیف که به نظر نمی رسد بهبود یابد، یا دوباره ظاهر مى شود.

16- سرطان سلول هاى اسكواموس

سرطان سلول هاى اسكواموس

اغلب در مناطقی از بدن که در معرض تابش اشعه ماوراءبنفش قرار دارند، مانند صورت، گوش ها و پشت دست ها رخ می دهد.

پچ هاى پوستى قرمز به يك توده تبديل مى شوند که همچنان رشد می کند. رشدى که به راحتی خونریزی می کند و بهبود نمی یابد و دوباره ظاهر می شود.

17- ملانوما

ملانوما

جدی ترین نوع سرطان پوست و شایع ترین در افراد با پوست عادی است. خال هايى در هر جایی از بدن كه دارای لبه های نامنظم ، شکل نامتقارن و چند رنگ است. خالى که تغيير رنگ داده یا در طول زمان بزرگتر شده است. معمولا بزرگتر از یک مداد پاک کن  است .

18- سرخجه

سرخجه

این عفونت ویروسی نیز به عنوان سرخک آلمانی شناخته شده است. بثورات صورتی یا قرمز روی صورت شروع می شود و سپس به سمت دیگر بدن گسترش می یابد.

برخى علائم آن عبارتند ار تب خفیف، گره های لنفاوی متورم و حساس به تماس، آبريزش بینی، سردرد، درد عضلانی، چشم های مملتهب یا قرمز .

سرخجه یک بیماری جدی در زنان باردار است، زیرا ممکن است سبب ایجاد سندرم مادرزادی سرخجه در جنین شود.

با واکسیناسیون دوران کودکی از آن پیشگیری می شود.

19- تب پنجه گربه

تب پنجه گربه

این بیماری ناشى از گاز و چنگ گربه های آلوده به باکتری بارتونلا هنسلا است . یک برآمدگى یا تاول در محل گاز يا چنگ ظاهر می شود.

 همچنین علائم دیگری دارد مانند: گره های لنفاوی متورم در نزدیکی محل گاز يا چنگ،  تب خفيف، خستگی، سردرد و  بدن درد از نشانه های اين بيمارى هستند.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

90%
عالی بود

برای بهبود کیفیت مطالب لطفا امتیاز دهید

  • آیا مطلب بالا به شما کمک کرد؟
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Translate »