بیماری های مرتبط با توده گردن

امروزه در دنیا افرادی با ایجاد توده درون گردن خود مواجه میشوند ولی بهتر است بدانیم که ناهنجاری های روی گردن انواع مختلفی دارند. در این مقاله سعی شده انواع بیماری ناهنجاری های گردن بررسی شود.

 

توده در گردن

توده در گردن يا توده گردنى می تواند بزرگ و قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشد. بیشتر توده های گردنى مضر نیستند. اکثر آنها خوش خیم یا غیرسرطانى هستند. اما توده گردنى می تواند نشانه ای از یک وضعیت جدی مانند عفونت یا رشد سلول هاى سرطانی باشد. اگر در خود توده ی گردنی مشاهده میکنید، هرچه سریعتر به پزشك خود مراجعه كنيد تا آن را با سرعت ارزیابی کند. شرایطی باعث ایجاد توده گردنى مى شوند که در زیر به انها میپردازیم.

1- مونونوکلئوز عفونی

شرایط ایجاد توده گردنى

مونونوکلئوز عفونی معمولا توسط ویروس اپشتاین بار (EBV) ایجاد می شود. این بيمارى عمدتا در دانش آموزان دبیرستان و کالج رخ می دهد.

علائم آن عبارتند از تب، غدد لنفاوی متورم، گلو درد، سردرد، خستگی، عرق شبانه و بدن درد .علائم آن ممکن است تا 2 ماه طول بکشد.

2-ندول هاى تیروئید

ندول هاى تیروئید

این ندول ها، توده های پر از جامد یا مایع هستند که در غده تیروئید رشد می کنند.بسته به اینکه هورمون های تیروئید را تولید می کنند به سه دسته ى سرد، گرم یا داغ طبقه بندی می شوند

ندول های تیروئید معمولا بی ضرر هستند، اما ممکن است نشانه ای از بیماری مانند سرطان یا اختلال در عملکرد سيستم اينمى  باشند.

علائم احتمالى شامل تورم غده تیروئید با وجود توده در آن ناحيه، سرفه، صدای خشن، در در گلو یا گردن، مشکل در بلع یا تنفس مى باشند .اين علائم می توانند نشان دهنده ی تیروئید پركار (هیپرتیروئیدى) یا تریروئید كم كار (هیپوتیروئیدی) باشند .

3-  کیست برانكيال كلفت يا كيست شکاف شاخه اى

 کیست برانكيال كلفت يا كيست شکاف شاخه اى

کیست شکاف شاخه اى یک نوع نقص در زمان تولد است که یک توده در یک یا هر دو طرف گردن کودک یا زیر گردن ایجاد می شود. اگر در هنگام رشد جنینى  بافت گردن و  ترقوه یا شکاف شاخه ای به طور طبیعی رشد نکند، این اتفاق می افتد.

در اکثر موارد، کیست شکاف شاخه ای خطرناک نیست، اما ممکن است باعث تحریک پوست یا عفونت و در موارد نادر، سرطان شود.

علائم این بیماری عبارتند از پلاك كمرنگ و برآمده در گردن، بالاى شانه یا زير ترقوه . سایر علائم نيز عبارتند از: تخلیه مایع از گردن  و تورم یا حساسیت به لمس که معمولا با عفونت تنفسی فوقانی اتفاق می افتد .

4- گواتر

 گواتر

گواتر رشد غیرطبیعی غده تیروئید است که ممکن است خوش خیم یا همراه با افزایش یا کاهش هورمون تیروئید باشد. گواتر ممکن است موضعى یا منتشر باشد.

بزرگ شدن ممکن است موجب ناراحتی در بلع يا تنفس، سرفه، خستگی یا سرگیجه زمانى  که دستان خود را بالای سرتان مى بريد شود .

5- التهاب لوزه

التهاب لوزه

این التهاب ناشى از عفونت ویروسی یا باکتریایی غدد لنفاوی لوزه است.

علائم آن عبارتند از گلودرد، اشكال در بلع يا تنفس، تب، لرز، سردرد. سایر علامت های آن عبارتند از: تورم، حساسيت به تماس ، لكه هاى سفيد يا زرد روى لوزه ها.

6- بیماری هوچکین

بیماری هوچکین

شایعترین علامت این بيمارى تورم بدون درد غدد لنفاوی است. بیماری هوچکین ممکن است تعريق شبانه، خارش پوست یا تب ناشناخته ایجاد کند خستگی، کاهش وزن بى دليل یا سرفه مداوم از علائم دیگر مى باشند .

7- لنفوم غیر هوچكين

لنفوم غیر هوچكين

لنفوم غیر هوچكين یک گروه گوناگون از سلول هاى سرطانى گلبول هاى سفید است. علائم کلاسیک آن عبارتند از تب، تعريق شبانه و کاهش وزن ناخواسته.سایر علائم احتمالی شامل گره های لنفاوى بدون درد، تورم، کبد بزرگ، طحال بزرگ، راش پوستى، خارش، خستگی و تورم شکم.

8- سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

این سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های طبیعی تیروئید غیر طبیعی می شوند و رشد آن ها از کنترل خارج می شود. این سرطان شایعترین نوع سرطان غدد درون ریز با چندین زيرگروه است. علائم این بیماری شامل توده در گلو، سرفه، خشونت صدا، درد در گلو یا گردن، اشكال در بلع ، تورم غدد لنفاوی در گردن، و تورم يا ناصا غده تیروئید مى باشد.

9- غدد لنفاوی متورم

شرایط ایجاد توده گردنى

گره های لنفاوی در پاسخ به بیماری، عفونت، داروها و استرس یا به ندرت سرطان و بیماری های خود ایمنی متورم می شوند. گره های متورم ممکن است منفرد یا بدون درد باشند و در یک یا چند مکان در سراسر بدن قرار داشته باشند.

توده های کوچک، لوبیا شکل در زیر بغل، زیر فک، دو طرف گردن، در کشاله ران یا بالای گردن قرار می گیرند. گره های لنفاوی هنگامی که بزرگتر از يك تا دو سانتی متر شوند، تورم دارند.

10- لیپوما يا توده چربى

در لمس کردن نرم است و راحت با انگشتان دست حرکت می کند. اندازه ی آن نیز کوچک است و فقط زیر پوست قرار دارد و به صورت رنگ پریده یا بی رنگ نمایان می شود. معمولا در گردن، پشت یا شانه قرار مى گيرد. زمانی که به داخل اعصاب رشد كند،  دردناک است و باعث درد می شود.

11- اوریون

اوریون

اوريون یک بیماری بسیار مسری است که توسط ویروس اوريون ایجاد می شود. اين ويروس از طریق بزاق، ترشحات بینی و تماس نزدیک با افراد آلوده منتقل مى شود. علائمى مانند تب، خستگی، بدن درد، سردرد و از دست دادن اشتها در آن شایع است.

التهاب غدد بزاقی (پاروتید) موجب تورم، فشار و درد در گونه ها می شود. عوارض عفونت عبارتند از التهاب بیضه ها (اركيت)، التهاب تخمدان ها، مننژیت، انسفالیت، پانکراتیت و کاهش شنوایی دائمی. واکسیناسیون در برابر عفونت اوريون و عوارض ناشى از آن محافظت می کند.

12- فارنژیت باکتریایی

فارنژیت باکتریایی

فارنژیت باکتری التهاب در پشت گلو ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی است. همچنین این بيمارى باعث گلودرد، گلوى خشک همراه با علائم دیگری مانند تب، لرز، بدن درد، گرفتگی بینی، غدد لنفاوی متورم، سردرد، سرفه، خستگی یا حالت تهوع مى شود .

طول مدت علائم بستگی به علت عفونت دارد.

13- سرطان حلق

سرطان حلق

این سرطان، طناب های صوتی و دیگر قسمت های گلو، مانند لوزه ها را نيز شامل مى شود. این سرطان ممکن است به شکل کارسینوم سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوم رخ دهد. علائم شامل تغییر صدا، دشواری در بلع، کاهش وزن، گلودرد، سرفه، غدد لنفاوی متورم و خس خس سينه مى باشد .

این سرطان در افراد با سابقه سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الكل، کمبود ویتامین آ، قرار گرفتن در معرض آزبست، زگيل دهانى و بهداشت ضعيف دهان و دندان شايع است.

14- کراتوز آكتينيك

کراتوز آكتينيك

به طور معمول کمتر از 2 سانتی متر، و یا در مورد اندازه یک پاک کن مى باشد.به صورت پچ ضخیم، پوسته پوسته یا خشندر قسمت هایی از بدن که در معرض تابش خورشید هستند (دست ها، بازو ها، صورت، سر و گردن) ظاهر می شود

این عارضه معمولا صورتی رنگ است، اما می تواند پایه قهوه ای یا خاکستری نيز داشته باشد.

15- کارسینوم سلول هاى بازال

کارسینوم سلول هاى بازال

نواحى نرم و نازک پوست که ممکن است شبیه زخم باشد.این نواحى گنبد مانند، صورتی یا قرمز، براق و مانند مروارید که ممکن است يك مرکز برآمده  مانند دهانه آتشفشان در آن وجود داشته باشد.

علائم آن رشد رگ های خونی قابل مشاهده و خونریزی آسان یا زخم خفیف که به نظر نمی رسد بهبود یابد، یا دوباره ظاهر مى شود.

16- سرطان سلول هاى اسكواموس

سرطان سلول هاى اسكواموس

اغلب در مناطقی از بدن که در معرض تابش اشعه ماوراءبنفش قرار دارند، مانند صورت، گوش ها و پشت دست ها رخ می دهد.

پچ هاى پوستى قرمز به يك توده تبديل مى شوند که همچنان رشد می کند. رشدى که به راحتی خونریزی می کند و بهبود نمی یابد و دوباره ظاهر می شود.

17- ملانوما

ملانوما

جدی ترین نوع سرطان پوست و شایع ترین در افراد با پوست عادی است. خال هايى در هر جایی از بدن كه دارای لبه های نامنظم ، شکل نامتقارن و چند رنگ است. خالى که تغيير رنگ داده یا در طول زمان بزرگتر شده است. معمولا بزرگتر از یک مداد پاک کن  است .

18- سرخجه

 سرخجه

این عفونت ویروسی نیز به عنوان سرخک آلمانی شناخته شده است. بثورات صورتی یا قرمز روی صورت شروع می شود و سپس به سمت دیگر بدن گسترش می یابد.

برخى علائم آن عبارتند ار تب خفیف، گره های لنفاوی متورم و حساس به تماس، آبريزش بینی، سردرد، درد عضلانی، چشم های مملتهب یا قرمز .

سرخجه یک بیماری جدی در زنان باردار است، زیرا ممکن است سبب ایجاد سندرم مادرزادی سرخجه در جنین شود.

با واکسیناسیون دوران کودکی از آن پیشگیری می شود.

19- تب پنجه گربه

تب پنجه گربه

این بیماری ناشى از گاز و چنگ گربه های آلوده به باکتری بارتونلا هنسلا است . یک برآمدگى یا تاول در محل گاز يا چنگ ظاهر می شود.

 همچنین علائم دیگری دارد مانند: گره های لنفاوی متورم در نزدیکی محل گاز يا چنگ،  تب خفيف، خستگی، سردرد و  بدن درد از نشانه های اين بيمارى هستند.

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

90%
عالی بود

برای بهبود کیفیت مطالب لطفا امتیاز دهید

  • آیا مطلب بالا به شما کمک کرد؟


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسم قطره ای که در برنامه رادیو سلامت فرمودین

سلام. خسته نباشید
من صحبت های ارزشمندتون در برنامه رادیو سلامت رو گوش کردم کامل. اونجا در حالت کلی از قطره ای نام بردین که درمان رینیت آلرژیک هستش ولی اسم دقیقشو نگفتین. من اول فکر میکردم سینوزیت دارم چون سرماخوردگی هام خیلی طولانی میشه. از بعد از آموزشی سربازیم در دی ماه 1390 که اونجا 55 روز مداوم سرماخوردگی داشتم، این مشکل بوجود اومد و سال به سال بدتر شد و در حال حاضر ریزش پشت حلقم به حدی آزاردهندست که نمیتونم تحملش کنم. 24 ساعته مخاط بینی ترشح میکنه! سی تی اسکن سینوس هم دادم و در گزارشش نوشته شده همه چیز نرماله!
مشاهده پاسخ دکتر
2
سوهان کشی بینی

سلام دکتر.خسته نباشید
من دوسال پیش جراحی زیبایی بینی داشتم.بعدازمدتی روی بینی ام کیست دراومد.الان که کیست روکامل برداشتم.یه استخوان سمت راست بینی ام دراومده.آیا امکان رفع آن باسوهان کشیدن بصورت سرپایی هست؟
هزینه لش چقدر میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی بینی

باعرض سلام وخسته نباشین جناب آقای دکتر لاجوردی.
بنده چندین سال است گرفتگی بینی دارم.چندین بار به دکتر مراجعه کردم.یکی گفت آلرژی - یکی گفت تیغه بینی . مشهد کلنینگ امام رضارفتم گفت هیچی نداری. تست آلرژی دادم .دارو استفاده کردم .بهبود نیافتم.خودم شهرستان گنبدی هستم.خواهشمندم لطفا راهنماییم کنیدکه چکارکنم.ممنون میشم جواب بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
هزینه عمل بینی

سلام. خسته نباشید.. آقای دکتر این بار دومه که خدمت شماپیام میزارم چون جواب ندادین. وضعیت وفرم بینیم ناجوره و زشتی خاصی توی صورتم گذاشته البته دوبارم شکستگی جزئی داشته. همین بدفرمیش تاثیرمنفی توی سرنوشتمم گذاشته. متولد 60 هستم ولی همچنان مجرد😔. زلزله زده هستیم و دوساله توی کانکس زندگی میکنیم شرایط مالی نامناسبی داریم که نتونستم تا حالا کاری انجام بدم برای خودم. آیا شما میتونید کمکم کنید؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بینی

سلام آقای دکتر.خداقوت.من بینیم واقعا مشکل داره وهمین بدترکیبیش تاثیرگذاشته توزندگیم.ازنظرمالی اصلا توان جراحی ندارم.البته 2بارهم شکسته وفکرمیکنم از اونم هست.امکانش هست که شما این عمل را برام انجام بدین؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
امکان اصلاح قوز مختصر بینی با روش ریسپینگ

با سلام وقت بخیر
دکتر میخواستم ببینم من میتونم با روش ریسپینگ یا همون( اصلاح قوز مختصر بینی با سوهان) قوز بینیم رو بدون نیاز به رینوپلاستی و جراحی باز درست کنم
یعنی فقط به روش بسته و با بیحسی موضعی یه سوهان بهش بکشید
مشاهده پاسخ دکتر
7
ورزشه بوکس

من بوکس تمرین میکنم،
غضروفه بینیم شکسته اگر تیپ پلاستی انجام بدم دیگه نباید
ورزشمو ادامه بدم؟
چون استخوان نمیشکنه این سوالو مطرح کردم.
واینکه انحرافه غضروفه بینی قابله حل هست با تیپ پلاستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تیپ پلاستی

سلام خسته نباشید آقای دکتر،من زهرا نارویی بیستودو ساله تقریبا ،بینی درازی دارم که با این موضوع مشکلی ندارم اما سوراخای بینیم از نمای نیم رخ و نوک بینیم بزرگه بدون دستکاری استخون امکانش هست برای من کاری انجام بدین ؟لطفا؟چون از بیهوشی بر حذرم مشاهده پاسخ دکتر
9
ریسپینگ

سلام. ازونجاییکە سایز بینیم نسبت بە صورتم کوچیکه و نمیخوام رینو پلاستی کنم، آیا قوز بینیم از طریق ریسپینگ و بدون بیهوشی برداشته میشه؟ هزینهش؟. سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
آشنایی با تیپ پلاستی

باسلام در تیپ پلاستی دوره نقاهت آن چطور هست ؟آیا مشکل گرفتگی بینی بوجود میاد دراین نوع عمل؟و اگر کمی قوزبینی داشته باشم میشه با این روش برطرف کرد؟واگر عکس بینیمو بفرستم میتونید راهنماییم کنید چه نوع عملی و با عوارض کمتر مناسب بینی من هست؟چون من در اصفهان هستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه