عمل زيبايي بيني

عمل زيبايي بيني یا عمل بینی یکی از ضروری ترین عمل های زیبایی است که اگر در انتخاب جراح بینی دقت کنید، نتیجه عمل زيبايي بيني شما کاملا طبیعی خواهد بود.

درباره جراحی زيبايی بینی چه می دانید ؟

عمل زيبايي بيني یا رینوپلاستی یکی از رایج ترین عمل های پلاستیک برای تغییر شکل دادن به بینی است. برای تغییر شکل بینی نیز محدودیت هایی وجود دارد. نتیجه جراحی بینی نیز به سایز بینی و عواملی از قبیل پوست بستگی دارد.

مهم ترین نکته نیز در هنگام مراجعه به پزشک باید به آن توجه داشته باشید این است که چه چیزی می خواهید و چه چیزی امکان‌ ذیر است؟

چه افرادی به عمل زيبايي بيني نیاز دارند ؟

دسته بندی ای که در بین مردم درباره انواع بینی وجود دارد با یک جراح بینی، کمی متفاوت است. در حالیکه مردم انواع بینی را به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی یا غضروفی تقسیم می کنند، برای یک جراح بینی میزان ضخامت پوست اهمیت بیشتری دارد و آن ها بینی ها را به سه دسته بینی با پوست نازک، نرمال و ضخیم تقسیم بندی می کنند.

در تمام انواع بینی می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد. اما هنگامی که بینی دارای پوست ضخیم است، جراحی سخت تر می شود و جراح باید از تکنیک های بیشتری برای اصلاح بینی استفاده کند. ذکر این نکته ضروری است که فردی که دارای بینی با پوست ضخیم (گوشتی) باید انتظار معقول تری از نتیجه جراحی بینی داشته باشد.

کجی بینی من چگونه برطرف می شود ؟

به عمل جراحی انحراف بینی سپتوپلاستی می گویند. ممکن است در بعضی از افراد این انحراف بینی که همان انحراف سپتوم بینی است آنقدر شدید باشد که باعث شود فرد در ظاهر دچار کجی بینی شود. در این موقع بیمار نیازمند هم عمل انحراف بینی و هم زیبایی بینی خواهد شد که در همان یک عمل انجام خواهد شد.

اگر فردی هستید که قصد یک عمل درمانی برای انحراف بینی دارید توصیه می شود اگر گزینه مناسبی برای عمل زیبایی نیز هستید این کار را همزمان انجام دهید، ولی اگر قصد عمل زيبايي بيني داشته باشید دیگر جای نگرانی وجود ندارد زیرا جراح بینی در همان ابتدا شما را از نظر انحراف بینی بررسی خواهد کرد و در عمل اولین اولویت پزشک برطرف کردن انحراف بینی است.

نتیجه عمل زيبايي بيني های استخوانی و غضروفی چگونه خواهد شد ؟

همانطور که گفته شد این بینی ها دارای استحکامات استخوانی و غضروفی محکمی هستند و پوست دارای چربی کمتری است. چون این نوع بینی ها دارای غضروف محکمی بوده، به این دلیل پس از جراحی فرمی زیبا به خود می گیرند و نتیجه ی جراحی در این دسته از بینی ها بسیار قابل قبول و ایده آل خواهد بود.

عمل زيبايي بيني فانتزی بهتر است یا طبیعی ؟

در گذشته در کشور ما، بیشتر جراحی ها به صورت کاهش قسمت های مختلف بینی بود و نتیجه آن یک بینی عروسکی یا فانتزی می شد. خوشبختانه امروزه در خواست بینی فانتزی یا عروسکی کاهش یافته است و بیماران معمولا درخواست یک بینی طبیعی را از پزشک می کنند و خود پزشکان نیز ترجیح می دهند یک بینی طبیعی جراحی کنند. دلایل زیادی نیز برای ارجحیت یک بینی طبیعی نسبت به یک بینی کوچک شده و فانتزی وجود دارد. به طور مثال اگر فردی قصد جراحی دوباره را داشته باشد می تواند این کار را راحتتر انجام دهد و یا اینکه مشکلات احتمالی تنفسی در یک بینی طبیعی بعد از عمل کمتر از یک بینی عروسکی است.

اما اگر جزو افرادی هستید که به بینی فانتزی علاقه دارید باید بدانید پزشک به انتظارات معقول و انتظاراتی که برای بیمار مشکلی ایجاد نکند گوش می دهد و آنها را در جراحی زیبایی بینی تاثیر می دهد. به طور مثال زاویه ی طبیعی بینی با بالای لب 90 درجه است اما اگر بیماری تقاضای کمی سربالا بودن بینی را بکند ممکن است پزشک آن را تا 105 درجه افزایش بدهد.

عمل زيبايي بيني

هزینه عمل زيبايي بيني چقدر است ؟

هزینه عمل زیبایی بینی ، بسته به پارامترهای متعددی متغیر خواهد بود و هزینه دقیق آن بعد از معاینه بیمار توسط چزشک معین می گردد.

معیارهای انتخاب جراح بینی

شاید سخت ترین کاری که باید قبل از عمل جراحی زیبایی بینی انجام دهید انتخاب جراح بینی است. این 4 نکته طلایی را به یادداشته باشید:

۱- رشته تحصیلی جراح بینی

مهمترین فاکتور این است که متخصص و فارغ التحصیل در سه رشته گوش حلق بینی و جراحی سر و گردن ( ENT ) یا جراح پلاستیک یا جراح فک وصورت باشد. ( دوگروه اول اولویت دارند. ) دقت کنید هیچ رشته دیگری اعم از جراح عمومی ،متخصص عفونی و پزشک عمومی حق این کار رو ندارند. در بعضی موارد متاسفانه تکنسین این کار رو تحت نظر یک پزشک ناوارد انجام می دهد که این آفت درکشور ما وجود دارد.

۲- سابقه کار جراح

تدریس در دانشگاه وسابقه مقالات زندگینامه علمی جراح ملاک های مهمی هستند. بهتر است وب سایت و اینستاگرام و صفحات مجازی وی هم از منظر علمی نه صرفا تبلیغاتی دیده شود.

۳- با بیماران از قبل عمل شده صحبت شود.

البته درمورد بینی اگر احیانا مورد بدی را دیدید جراح را کنار نگذارید؛ زیرا بیماران بد را کسی عمل نمی کند اما جراحان معروف بیمارانی که مطمئن هستند نتیجه خوب است عمل می کنند. این یک کار روانشناسانه است بنابر این جراح را زود قضاوت نکنید شاید او بیماری را عمل کرده که خیلی ها عمل نمی نمودند به قول معروف باید دید بیمار قبلش چه بوده است.

۴- مسوولیت پذیری و کنار بیمار بودن تا پایان کار

جراح بینی باید خود را جای بیمار بگذارد و حساسیت های وی را درک کند اما عکس مطلب هم وجود دارد بیماران با اختلال وسواسی و  سایر مشکلات روانی هم گاهی جراح را آزار می دهند. بنابراین پزشک دلسوز را انتخاب نمایید.

عمل زيبايي بيني

قبل از عمل جراحى‌ پلاستيک‌ بينى‌

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی باید به پزشک خود مراجعه شود و در مورد تصمیم خود راجع انجام عمل با وی صحبت کنید. همچنین باید پزشک را در جریان سابقه هرگونه بیماری و مصرف دارو از قبیل داروهای گیاهی و شیمیایی قرار دهید.

پزشک در زمان مراجعه ممکن است بررسی و عکس‌برداری از بینی را به عمل بیاورد.  به افرادی دارای اضافه‌وزن و باردار پیشنهاد می‌شود عمل جراحی بینی را به تعویق بیندازند.

 آیا دچار استرس شده اید ؟

ممکن است شما هم مانند بسیاری از بیماران دچار نگرانی هایی باشید. قسمتی از این این نگرانی به نتیجه عمل باز میگردد. بهتر است با انتخاب و مشاوره درست با یک پزشک مجرب و کسب اطلاعات صحیح درباره این عمل به نگرانی های خود پایان دهید.

همچنین بعضی از بیماران با فکر به اتاق عمل و بیهوشی دچار استرس می شوند. ذکر این نکته ضروری است که بیهوشی امروزه دارای عوارض بسیار کمی است. مگر آنکه فرد دچار بیماری های زمینه ای یا قلبی باشد که پزشک با اطلاع از این بیماری ها تدابیر لازم در هنگام عمل را انجام می دهد. پس این نگرانی بی مورد است. همچنین این استرس تاثیری بر روی نتیجه عمل جراحی شما نخواهد گذاشت.

روش های انجام عمل زيبايي بيني

عمل جراحی زیبایی بینی معمولاً به دو صورت انجام می‌شود. عمل بسته که تغییر شکل بینی از داخل سوراخ بینی انجام می‌شود و عمل باز که به‌صورت ایجاد برشی کوچک در سوراخ‌های بینی و لیفت پوست به سمت بالا است. نوع عمل بستگی به ناحیه‌ی موردنظر بینی دارد که برای عمل جراحی انتخاب‌شده است. شکاف ایجادشده نیز ممکن است به‌صورت صاف، V شکل و زیگزاگ باشد.

1- تغییر شکل تیغه بینی

در عمل قوس بینی، استخوان یا غضروفی که موجب برآمدگی بینی می‌شود برداشته می‌شود. در این صورت بینی شکسته شده و به دلیل نزدیک شدن استخوان‌ها بینی باریک‌تر می‌شود.

فیلم عمل زیبایی بینی ، توسط دکتر لاجوردی بهترین جراح بینی تهران

2- تغییر شکل نوک بینی

در صورتی عمل جراحی زیبایی بینی برای قسمت نوک بینی انجام شود، غضروف موجود در این ناحیه به‌صورت عمل باز و بسته باید برداشته یا تغییر شکل یابد.

3- تغییر اندازه طول بینی

پزشک با تغییر و کاهش اندازه تیغه به جمع شدن نوک و کاهش اندازه طول بینی کمک می‌کند. تغییر شکل غضروف موجود در نوک بینی نیز موجب کاهش طول بینی می‌شود.

4- تغییر اندازه عرض بینی

پزشک از طریق شکستن استخوان بینی و تغییر موقعیت آن عرض بینی را کاهش داده و موجب باریک‌تر شدن بینی می‌شود.

5- بالا بردن قسمت نوک و قوس بینی

پزشک با استفاده از استخوان، غضروف و ایمپلنت شکل صاف نوک و قوس بینی را تغییر می‌دهد. این عمل معمولاً با اضافه کردن همراه است. استخوان و غضروفی که برای این منظور استفاده می‌شود ممکن است از بینی یا دیگر قسمت‌ها مثل استخوان دنده، باسن و گوش برداشته شود.

6- تغییر شکل تیغه

آسیب دیدن تیغه می‌تواند موجب تغییر شکل آن و اختلال در تنفس شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این عمل به این منظور انجام می‌شود. این عمل ممکن است به‌صورت عمل جداگانه و هم‌زمان انجام شود.

بعد از عمل زيبايي بيني چه چیزی در انتظار شماست ؟

در روز اول کمی خونریزی و در روزهای اول ورم دور چشم و بینی کاملا طبیعی است که با انجام اقدماتی می توانید آنها را کاهش دهید. طی روزهای نخست پس ازعمل از هرگونه ضربه به بینی باید جلوگیری شود. به طور مثال طاقباز بخوابید و هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباسهای دگمه دار یا زیپ دار استفاده کنید تا ضربه ای به بینی وارد نشود اما معمولا یک هفته برای مرخصی و بازگشت به سر کار کافی است.

برای اظهار نظر نهایی در مورد نتیجه عمل دستکم باید یک سال صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل، درحالی که هنوز ورم بینی بهطور کامل فروکش نکرده است، با نگاهی موشکافانه ساعتها در مقابل آیینه، بینی خود را نظاره می کنند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف است و به سایر اعضای صورت توجهی ندارد، موجب می شود از یک سو بسیاری از بی تقارنیهای طبیعی به صورت عیب جلوه کند و از سوی دیگر، زیبایی و تناسب جدید بینی با دیگر اجزای صورت، با تمرکز صرف بر بینی نادیده گرفته شود.

عمل زيبايي بيني

اهمیت مراقبت های بعد از عمل زيبايي بيني

عمل زیبایی بینی نوعی جراحی زیبایی است که افزون بر مهارت و تخصص بالای جراح ، مستلزم رعایت مراقبت های پس از عمل می باشد تا بدین ترتیب نتیجه ای قابل قبول از این جراحی ، حاصل گردد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

 • در وهله اول باید خاطر نشان نمود که افراد بعد از عمل بینی غالبا با تورم بینی و کبودی آن مواجه خواهند بود که می توانند با مصرف کمپرس یخ تا 72 ساعت بعد از عمل بینی از تشدید این عارضه بکاهند و به طور کلی از پیشروی روند کبودی و ورم بینی به میزان قابل توجهی جلوگیری به عمل آورند.
 • از دیگر مواردی که در پیشگیری از ورم و کبودی بینی موثر است ، نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی می باشد. افراد بعد از عمل بینی می بایست به صورت طاقباز خوابیده و از خوابیدن به پهلو و شکم اجتناب نمایند. همچنین باید در هنگام خواب دو یا چند بالش در زیر سر خود قرار دهند زیرا بدین ترتیب از شدت روند کبودی و تورم نیز کاسته می شود.
 • بعد از جراحی بینی باید تا مدتی از تردد در اماکن شلوغ خودداری گردد ، زیرا احتمال برخورد ضربه به بینی در این مکان ها زیاد بوده و در نتیجه ریسک آسیب پذیری بینی بالا خواهد بود.

سایر مراقبت ها بعد از جراحی بینی

 • دستکاری کردن بینی و به طور کلی هر فعالیتی که سبب تغییر در عضلات صورت شود می تواند نتیجه جراحی را تحت الشعاع قرار دهد و اثر سوء بر آن بگذارد ؛ لذا تا چند وقت بعد از عمل بینی باید از دستکاری کردن بینی ، فین کردن شدید ، خندیدن زیاد ، صحبت کردن طولانی مدت و غیره خودداری گردد.
 • در ارتباط با عطسه پس از راحی بینی که سوال بسیاری از متقاضیان این عمل جراحی است باید گفت که در هنگام عطسه افراد باید دهان خود را باز نگاه دارند و از عطسه کردن با دهان بسته اجتناب نمایند تا بینی آن ها تحت فشار قرار نگیرد.
 • تا مدتی بعد از عمل بینی بهتر است افراد از پایین انداختن سر پرهیز کنند و ضمنا از لباس های گشاد یا دکمه دار و دارای زیپ استفاده نمایند ، تا بدین ترتیب در حین تعویض لباس دچار مشکل نشده و بینی شان با فشار مواجه نگردد.
 • رفتن به استخر ، فضاهای پرحرارت ( مثل سونا ) ، حمام طولانی مدت با آب با درجه حرارت بالا تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ممنوع است ؛ زیرا می تواند در ماحصل جراحی ، اثر منفی بگذارد.
 • مواد غذایی مانند آب آناناس تازه و کرفس مفید است.
 •  پرهیز از نمک و فلفل و ادویه جات بخصوص برای بینی های گوشتی لازم است.
 • بهتر است سر به مقدار 30 درجه موقع خواب از سطح افق بالاتر باشد.
 • داروهای بعد از عمل طبق دستور باید استفاده گردد.
 • دوش گرفتن از گردن به پایین منعی ندارد ، ولی در روز مراجعه جهت برداشتن آتل خارجی باید دوش کامل گرفته شود.

عمل زيبايي بيني

عمل بینی در بینی های گوشتی چگونه خواهد بود ؟

تمرکز اصلی جراحی زیبایی بینی ، بر روی ایجاد تغییر در ساختار غضروفی و استخوانی بینی می باشد.

از این رو چنانچه مقصود از بینی گوشتی ، صرفا وجود مشکل در ساختار غضروف بخش تحتانی بینی باشد ؛ باید گفت اصلاح آن به کمک جراحی زیبایی بینی به راحتی امکان پذیر است.

اما در صورتی که منظور از بینی گوشتی ؛ ضخامت پوست بینی بخصوص در قسمت تحتانی بینی باشد ، جراحی این نوع از بینی ها کمی پیچیده تر خواهد شد.

به طور کلی بینی های گوشتی ، دارای غضروف های ضعیفی هستند و بیشتر حجم این نوع از بینی ها را پوست و لایه چربی موجود در بخش زیرین پوست تشکیل می دهد.

از این رو جراح بینی جهت عمل بینی های گوشتی ، با استفاده از غضروف های بخش فوقانی بینی به تقویت ساختار غضروفی بینی می پردازد ؛ تا بدین ترتیب علاوه بر پیشگیری از بروز اختلالات تنفسی ، فرم بینی را نیز به شکلی متناسب و ایده آل درآورد.

آیا نتیجه جراحی بینی های گوشتی بازگشت پذیر است ؟

در حالت کلی پس از جراحی بینی ؛ پوست ، شروع به ترمیم خود یا اصطلاحا فیبروز می کند.

حال آن که در بینی های استخوانی به دلیل استحکام بالای غضروف ها ؛ امکان این که با انجام فیبروز ( ترمیم پوست بینی ) ، تغییری در شکل بینی ایجاد شود وجود ندارد.

اما در مقابل ، در بینی های گوشتی ؛ به علت ضعف غضروف ها ؛ ممکن است با ترمیم پوست بینی ، فرم ظاهری بینی دستخوش تغییراتی گردد.

البته توجه داشته باشید که چنانچه جراح بینی ، تقویت غضروف ها را به خوبی انجام داده و استحکامات قسمت زیرین بینی را به درستی لحاظ کرده باشد ؛ فرآیند ترمیم پوست بینی تاثیری بر روی نتیجه جراحی نخواهد گذاشت و در نتیجه ، ماحصل جراحی بینی گوشتی نیز برگشت نخواهد داشت.

توجه : نکته حائز اهمیت این است که نتیجه نهایی به ضخامت پوست مرتبط هست ، لذا اگر پوست انقدر ضخیم باشد که پزشک جراح بینی به شما اجازه عمل ندهد ؛ یعنی بازگشت در این موارد زیاد است ولی اگر جراح پلاستیک بینی اجازه عمل را به شما داد بدین معنا است که عمل برای شما سودبخش خواهد بود.

نظرات بسته شده است.