راهنمای جامع مراقبت های پس از جراحی بینی

این راهنما به این دلیل نوشته شده تا شما را در مراقبت پس از جراحی بینی راهنمایی کند. این راهنما درحالیکه بینی تان در حال بهبود است به سوالات شما پاسخ خواهد داد. از این نوشته برای پاسخ به سوالاتی که در طول ماه آینده خواهید داشت استفاده کنید. اگر سوالات بیشتری دارید در تماس گرفتن با پزشک تردید نکنید.

پس از جراحی زیبایی بینی برش هایی در داخل بینی شما وجود دارد. در برخی موارد، برشی کوچک نیز در بافت بین دو سوراخ بینی وجود دارد. تمامی برش های بینی چه آنهایی که در داخل و چه آنهایی که در بیرون هستند به وسیله ی بخیه های جذب شونده بسته شده اند. ممکن است یک پانسمان تجزیه شونده نیز در داخل بینی تان داشته باشید. تراشه ی پلاستیکی قالب گرفته ای نیز به قسمت بیرونی بینی شما چسب شده است. هدف از قرار دادن تراشه این است که غضروف و استخوان بینی شما را در حین بهبود یافتن، در موقعیت جدیدشان ثابت نگه دارد. این تراشه تورمی را که بینی خواهد داشت، کاهش میدهد. تراشه از بینی جدید شما محافظت میکند.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

مراقبت از زخم 

 • استفاده از گاز پانسمان

بینی شما در روز های اول یا دوم پس از جراحی مقداری آبریزش به همراه کمی خونریزی خواهد داشت. این عادی است. به شما یک پد از گاز پانسمان برای جذب این ترشحات بینی داده خواهد شد. این گاز را بسته به نیاز تعویض کنید. پد های گازی را از داروخانه تهیه نمایید. بینی شما در اولین ویزیت پزشک پس از جراحی تمیز خواهد شد. خودتان بینی تان را تخلیه یا تمیز نکنید.

تعویض پانسمان بینی

 • شستشوی بینی بعد از عمل

. دو روز پس از جراحی درصورتی که فتیله ها خارج شده باشند شروع به استفاده از یک اسپری سالین یا شستشو با سرم نرمال سالین خواهید کرد. می توانید این اسپری سالین را بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. نام های تجاری آن ممکن است متفاوت باشند. یک نام تجاری معروف این اسپری دکوسالین نام دارد.. حداقل 4 بار در روز هر بار دو پاف در هر سوراخ بینی اعمال کنید.

البته شستشو با سرم ارجح است و توسط سرنگ ده سی سی بدون سوزن روزانه سه بار این کارروانجام دهید.می توانید به هر تعداد که مایلید از این اسپری استفاده کنید. این محلول به رفع خشکی لایه داخلی بینی، که در اثر جراحی به وجود آمده است کمک می کند و باید حداقل برای سه ماه آینده استفاده شود. از هیچ اسپر دیگری برای بینی تان استفاده نکنید مگر اینکه توسط کارکنان ما راهنمای استفاده از آن به شما داده شده باشد. اگر در مورد سرم یا اسپری بینی تان سوالی دارید با ما تماس بگیرید.

 • پماد برای جذب بخیه جذبی

 اگر برشی کوچک در بافت بین دو سوراخ بینی خود دارید به شما پمادی برای اعمال کردن در آن قسمت داده خواهد شد. این پماد را با گوش پاک کن 3 بار در روز استفاده کنید. از بخیه های جذبی برای بستن برش در آن ناحیه استفاده شده است. بخیه ها در صورتی جذب می شوند که به صورت مداوم توسط پماد مرطوب نگه داشته شوند.البته در کشور ما اکثرا بخیه هایی استفاده می شود که باید بعد ۵ تا ۷ روز کشیده شوند.

به استفاده کردن از پماد تا زمانیکه بخیه ها جذب شوند، ادامه دهید. این فرایند حدودا یک هفته به طول خواهد انجامید. ممکن است چند غضروف از گوش شما جهت قرار دادن در بینی تان برداشته شده باشد. در اینصورت، برش های گوشتان با همان بخیه هایی که در بینی تان استفاده شده، بسته شده اند. پماد را 3 بار در روز با استفاده از یک گوش پاک کن به گوشتان اعمال کنید. به اینکار ادامه دهید تا بخیه ها جذب شوند. این کار حدودا یک هفته طول می کشد.

ممکن است یک پانسمان در جلو و یکی در پشت گوشتان داشته باشید. این پانسمان ها به گوشتان دوخته شده اند و پس از اولین ویزیت در کلینیک برداشته خواهند شد. این پانسمان ها را برنداشته و تعویض نکنید. اگر ایمپلنتی در چانه ی شما قرار داده شده است تمام چانه ی شما پانسمان خواهد شد. هنگامی که پانسمان برداشته می شود، باید به خط بخیه 3 بار در روز پماد اعمال کنید. بخیه ها حدودا پس از یک هفته جذب خواهند شد

 • آتل یا گج بینی

تراشه ی پلاستیکی قسمت خارجی بینی تان حدودا یک هفته پس از جراحی برداشته خواهد شد. شما می توانید یک روز پس از جراحی صورتتان را شسته و موهایتان را با شامپو بشویید. پانسمان آتل بینی در صورتی که کمی خیس شود آسیب نمی بیند. جریان آب را به صورت مستقیم بر روی تراشه قرار ندهید. شما می توانید نواحی اطراف تمام برش های صورتتان را همان روز بشویید. در صورت خیس شدن این برش ها اتفاقی نخواهد افتاد.

خیس شدن اسپیلنت بینی

 

 • کمپرس یخ برای عمل بینی

بسته های یخ را بر روی سرتاسر آتل خارجی و هر دو چشمتان قرار دهید تا شب به خواب بروید. از بسته های یخ در تمام طول روز فردا استفاده کنید. این کار از کبود شدن چشم ها جلوگیری کرده، تورم بینی و صورتتان را کاهش داده و به شما احساس راحتی بیشتری می دهد.

محدودیت های پس از جراحی در هفته ی اول

✅ به هر اندازه که مایلید پیاده روی کنید.

✅ فین نکنید. ممکن است هوا را از طریق بینی تان به داخل بکشید.

✅ دویدن یا هرگونه ورزش هوازی (مانند رقص) انجام ندهید.

✅ هیچ چیزی (حتی یک کودک) را که سنگین تر از 4.5 کیلو  باشد بلند نکنید.

✅ درحالیکه سرتان پایین است به سمت جلو خم نشوید.

✅ تحت هیچ شرایطی زور نزنید.

✅ رابطه های زناشویی و جنسی باید محدود شوند.

✅ از لباس هایی مانند لباس های دکمه دار استفاده کنید تا هنگام تعویض به مشکل نخورید.

✅ برای مسواک زدن سعی کنید از مسواکک نرم استفاده کنید.

✅ در روز های ابتدایی هنگامی که قصد بیدار شدن و بلند شدن از تخت را دارید از فردی کمک بگیرید، زیرا ممکن است دچار سر گیجه شوید

✅ تا زمان شکل گیری بینی تان، در محل هایی مانند: اتوبوس و مترو و … که جمعیت زیادی در آن جا هستند قرار نگیرید.

✅ سعی کنید در هفته های ابتدایی از خندیدن های بیش از حد و صحبت های بسیار پرهیز کنید.

✅ ۱ ماه ابتدایی را به خوبی از بینی خود مراقبت کنید تا ضربه ای به آن وارد نشود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

برای چند شب آینده به پشت خوابیده و سرتان را توسط دو بالش بالا نگه دارید. خوابیدن بر روی مبل راحتی (recliner) ایده آل است. اگر به پهلو بخوابید، بینی تان در سمتی که رو به پایین است متورم می شود. بهترین حالت، خوابیدن به پشت به همراه بالاتر قرار گرفتن سر برای مدت یک هفته است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

گذاشتن عینک بعد جراحی بینی

در صورتی که عینک به آرامی بر روی آتل بینی تان قرار گیرد و یا به پیشانیتان چسب شده باشد، می توانید از عینک استفاده کنید. کارکنان ما طریقه ی انجام آن را به شما یاد خواهند داد. از سبکترین عینکی که دارید استفاده کنید. شما می توانید دو روز پس از جراحی از لنز های چشمی استفاده کنید. پس از برداشتن تراشه ی بینی تان، باید مدت زمانی را که از عینک استفاده می کنید، محدود سازید. از عینک هایی با فریم پلاستیکی که وزنشان را تماما بر روی بالای بینی تان قرار می دهند استفاده نکنید.

اگر عینک شما پایک بینی بسیار کوچکی دارد می توانید از عینک سازتان بخواهید تا پایک های بزرگتر و نرم تری بر روی عینکتان نصب کند. هنگامی که از عینکتان برای مدتی استفاده می کنید می توانید انتظار مقداری درد در دو سمت بینی تان داشته باشید. این عادی بوده و می تواند 3 تا 4 ماه به طول بیانجامد. هنگامی که بینی تان حساس می شود، برای یک یا دو ساعت عینکتان را بردارید. راه کار بهتر آنست که با چسب کوچکی وسط عینکتان را به میان دو ابرو بچسبانید.در صورتی که هرگونه سوالی در مورد عینک یا لنز چشمیتان داشتید با ما تماس بگیرید.

تغذیه بعد از عمل بینی

شما می توانید یک رژیم غذایی عادی را پس از جراحی داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که بلع غذاهای جامد درحالیکه بینی تان پر است مقداری دشوار است. حس بویایی شما ممکن است در هفته ی اول به خوبی کار نکند اما به زودی به عملکرد حتی بهتر از قبل خود می رسد. مقدار زیادی مایعات جهت کمک به بهبودی بدن از بیهوشی و جراحی بنوشید.

 • پس از جراحی بینی از خوردن غذا هایی که تا کنون آن ها را امتحان نکرده اید پرهیز کنید.
 • از نی جهت نوشیدن نوشیدنی ها استفاده نکنید.
 • از این زمان برای کم کردن وزن خود استفاده نکنید.
 • غذا هایی که سفت هستند را مصرف نکنید.
 • از غذا های نرمی مانند سوپ و سیب زمینی آب پز و … استفاده کنید.
 • از غذا های تند و تیز استفاده نکنید.

دارو ها

– به شما داروهای مسکن داده می شود تا به صورتی که توصیه شده، مصرف کنید.

– ممکن است به شما آنتی بیوتیک داده شود. اگر این قرص ها به شما داده شد، به نحوی که به شما توصیه شده آنها را مصرف کنید. این قرص ها جهت بهبودی مناسب ضروری اند. قرص ها را به طور کامل مصرف کنید.

– ممکن است در هفته ی اول برایتان دگزامتازون تجویز شود. این دارو به کاهش ناراحتی و تورم کمک می کند. دگزامتازون را دقیقا به گونه ای که به شما توصیه شده مصرف کنید.

– ممکن است بسته ای از قرص های آرنیکا مونتانا جهت جلوگیری از کبودی داده شود. این قرص ها را دقیقا به گونه ای که به شما توصیه شده مصرف کنید. به مصرف کردن قرص های عادی خود که از قبل مصرف می کردید یک روز پس از جراحی ادامه دهید.

تا 24 ساعت پس از جراحی یا مصرف هرگونه مسکنی که منشا مخدر دارد از رانندگی خودداری کنید.

ویزیت های کلینیکی

اگر پانسمانی بالش مانند دارید که به گوشتان بخیه شده است ممکن است اولین ویزیت شما دو روز پس از جراحی باشد. 7 تا 10 روز پس از جراحی، در مطب توسط جراح بینی معاینه خواهید شد. در این دیدار، آتل خارجی بینی شما برداشته خواهد شد و بینی شما به آرامی تمیز و تخلیه خواهد شد.
ویزیت بعدی شما یک ماه پس از جراحی بینی خواهد بود اگر لازم باشد ممکن است در ماه اول هفتگی ویزیت شوید. طبق یک قانون، ملاقات های بعدی شما 3، 6 و12و24 ماه پس از جراحی خواهند بود. در این ملاقات ها ممکن است از شما عکس هایی تحت عنوان پس از عمل جراحی گرفته شود.
معاینه جراح

مراقبت طولانی مدت

 • ورم بعد از عمل بینی

تورم بینی، ناحیه ی اطراف گونه و لب بالاییتان عادی است. تورم به آرامی در طول زمان رفع خواهد شد. هنگامی که آتل پلاستیکی برداشته شد، شاهد مقداری تورم خواهید بود. این تورم در قسمت بالای بینی و بین دو چشم، در پایان هفته ی دوم رفع خواهد شد. تورم جزیی ناحیه ی گونه ها و در دو طرف بینی نیز به همین منوال خواهد بود. ممکن است مقداری تورم در ناحیه ی لب بالایی و حتی در لثه بالای دندان هایتان داشته باشید. تورم و حساسیت خفیف در این ناحیه و مقداری تورم و سفتی در نوک بینی ظرف مدت دو هفته رفع خواهند شد. در بسیاری از موارد، نوک بینی ممکن است تا 6 ماه پس از جراحی به گونه ای که انتظار می رود نباشد. در برخی موارد، ممکن است مقدار کمی کورتیزون جهت رفع تورم به نوک بینی تزریق شود.

کبودی اطراف بینی در گونه ها و پلک های پایینی پس از این نوع جراحی بسیار شایع است. این وضعیت پس از دو هفته بر طرف خواهد شد. اگر این کبودی مشکلی در ارتباط با بازگشت شما بر سر کار به وجود می آورد می توانیم به شما مقداری آراش پوشش دهنده ارائه دهیم. بی حسی بینی نیز تقریبا عادی است. احساس لمس روی بینی تان به آرامی باز خواهد گشت اما می توانید انتظار داشته باشید که تا سه ماه پس از جراحی، نوک بینی به مقدار کمی بی حس بوده و احساس سفتی داشته باشد.

 • نفس کشیدن با بینی بعد از عمل

نفس کشیدن از طریق بینی پس از اینکه بینی در اولین ملاقات در کلینیک تمیز و پاکسازی شد به آرامی بهبود می یابد. پس از یک هفته، تنفس شما به مقدار زیادی بهبود خواهد یافت. واجب است که اغلب از اسپری سالین برای داخل بینی تان استفاده کنید. ممکن است به شما درباره ی تمرینات بینی راهنمایی داده شود. این تمرینات که معمولا ماساژ ملایم است درحالیکه استخوان های بینی تان در حال ترمیم و وصل شدن به استخوان های صورتتان هستند بینی شما را صاف و باریک نگه می دارد. اگر به شما گفته شده که این تمرینات را انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که برای یک ماه پس از جراحی این تمرینات را انجام دهید. پس از یک ماه نیازی به انجام آنها نیست.

باید از بینی تان در برابر نور خورشید به مدت 3 ماه محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید سبب ایجاد تورم در بینی و آهسته شدن روند بهبودی می شود. پوست بینی به احتمال زیاد از نور خورشید خواهد سوخت. محافظت خوب در این بازه ی 3 ماهه به معنای استفاده از یک کلاه لبه دار و یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 می باشد.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر