بهترین روش جوانسازی پوست برای شما چیست؟

جوانسازی پوست صورت را می توان با روش هایی مانند لیزر ،ساکشن ، محصولات شیمیایی، روش RF، بوتاکس و محصولات تزریقی انجام داد. این روش ها می توانند ظاهر خطوط و چین و چروک کل چهره یا دیگر نواحی پوست را اصلاح کرده و بهبود بخشد. این درمان ها همچنین می توانند برای حل اختلالات رنگدانه، مانند آسیب در برابر نورخورشید و آسیب های مربوط به سن، مورد استفاده قرار گیرند.

نور خورشید، اختلالات پوستی، پیری و حتی وراثت می تواند در ناهنجاری های پوستی در صورت و جاهای دیگر بدن تاثیر گذارد. این موارد شامل بی نظمی های بافتی به صورت چین و چروک و زخم های آکنه، تغییرات رنگدانه ها، لکه های قرمز و یا رگ های خونی، قابل مشاهده است. علاوه براین، ممکن است پوست شادابی خود را از دست داده و از لطافت اولیه  برخوردار نباشد. روش های مختلف درمانی برای جوانسازی پوست در دسترس است.

نوع خاصی از درمان و انتخاب آن توسط شما و تحت نظر پزشک می تواند بهترین راه حل برای رفع نگرانی های شما باشد. اکثرروش های درمانی پوست نیاز به یک سری از  روش های چند منظوره برای دستیابی به نتایج عالی دارد. مهمتر از همه، بیمار باید به طور منظم پس از هر گونه درمانی از پوست خود مراقبت کند تا نتایج به دست آمده طولانی مدت باشند.

در برخی شرایط ممکن است روش های خاصی برای جوانسازی پوست انجام شود:

– چین و چروک های استاتیک

این چین و چروک ها در همه زمان ها قابل مشاهده است و به ظاهر با حرکات صورت تغییر نمی کند. چین و چروک های دینامیکی: این خطوط  ممکن است زمانی ایجاد شوند که پوست بی حرکت بوده و با حرکات صورت عمیق تر می شود.

– پیگمنتیشن 

که  در زمان آسیب در برابر نور خورشید ایجاد شده  یا سایر لکه های تیره پوست را شامل می شود. زخم: به علت آکنه یا آسیب به پوست، ایجاد شده وممکن است زخم ها عمیق، خفیف و یا  همراه با  تغییر رنگ باشد. شرایط عروقی: عروق خونی قابل مشاهده بر روی سطح پوست، ضایعات عروقی که به نظر می رسد به مرور زمان به وجود آمده و تورم یا قرمزی ایجاد می کند .تحلیل رفتن پوست: تضعیف ساختارهای حمایت کننده پوست (فیبرهای کلاژن و الاستین) که منجر به از بین رفتن استحکام پوست و یا رشد سلولیت می شود .

– پوست خشک

پوستی که از بین رفته و  با رشد سلول های مرده پوست، منافذ مسدود شده است.

روش لیزر

جوانسازی صورت

در روش لیزر، جوانسازی پوست با استفاده از پرتوهای نوری (IPL) – برای حذف رنگدانه های پوستی ویا سفت کردن پوست برای حذف لایه های پوست آسیب دیده صورت می گیرد. درمان های لیزر با حذف لایه های بیرونی پوست، خطوط و چین و چروک های  پوست را از بین می برند.

ترکیبات تزریقی جهت بهبود پوسته  پوسته شدن پوست

در روش ترکیبات  تزریقی از طریق انقباض عصب ها ، به رفع چین و چروک اقدام می کنند.درمان (اسکلروتراپی)  نیز نوعی روش تزریقی برای از بین بردن رگه های ناخوشایند سطح بیرونی پوست است. درشرایطی  دیگر نیز می توان از این روش به جوانسازی پوست کمک کرد. شرایط هر بیمار، منحصر به فرد است و ترکیبی ازعلائم ژنتیکی و زیست محیطی بر پوست او تاثیر می گذارد. راه های متعددی برای درمان این مشکلات وجود دارد و این روش های درمانی باید توسط جراح پلاستیک تایید شده و بر اساس وضعیت و خواسته های خاص بیمار،برنامه ریزی های لازم انجام شده و روش خاص مربوط به بیمار انجام شود.

روش RF

این روش، یک فن آوری پیشرفته است که با استفاده از انرژی حرارتی زیر پوست ، جوانسازی پوست در طی آن انجام می شود. متخصصان پزشکی با هدف تمرکز بر روی بافت چربی و کلاژن و با کنترل  روش حرارتی برای دستیابی به نتایج مطلوب، چهره، چانه و گردن را  بازسازی کرده و پوستی ظریف تر و جوان تر ایجاد می کنند.

روش بوتاکس

جوانسازی صورتمون

با سه هدف اصلی استفاده می شود: کنترل اسپاسم عضلانی، مرطوب کردن پوست و بهبود زیبایی. درروش بوتاکس کاستمیک از ماده ای حاوی  بوتولینوم نوع A(ماده فعال)، آلبومین انسانی (پروتئین موجود در پلاسمای خون انسان) و کلرید سدیم استفاده می شود. از روش بوتاکس برای رفع  خطوط صورت و چین و چروک  استفاده می شود. با استفاده از این روش، پوست نرم تر و جوان ترشده و حدود سه تا شش ماه  دوام دارد. یکی از نواحی که برای رفع چین و خطوط روی آن تمرکز می شود،هموار کردن خطوط کنار لب و خطوط بین ابروها است. خطوط موجود در میان ابروها و روی پیشانی می تواند چهره شما را خسته، ناراحت یا عصبانی نشان دهد.

در صورت بروز حساسیت و یا مشکلات خاص دیگر بهتر است از روش بوتاکس استفاده نکنید:

  • آلرژی به هر گونه مواد تشکیل دهنده در بوتاکس و یا بوتاکس لوازم آرایشی
  • آلرژی به مارک توکسین بوتولینوم و عوارض جانبی این محصولات در گذشته
  • بیماری عفونی و یا سایر شرایط در منطقه تزریق
  • وجود بیماری دیگری که  براثر بوتاکس، اعصاب شما تحت تاثیر قرار گیرد.
  • مشکلات تنفسی مانند آسم
  • مشکل بلعیدن

روش میکرودرم

جوانسازی پوست

روش میکرودرم نوعی روش لایه برداری پوست به منظور حذف سلول های مرده و پاکسازی پوست است. در روش میکرودرم، از طریق ابزار خاص چرخشی تراش های بسیار سطحی بر روی لایه خارجی پوست ایجاد می کنند که این کار سبب تحریک کلاژن ها و گردش خون شده و پوست مرده تبدیل به پوستی شفاف و جوان می شود.همراه با تراش پوست نوعی مکنده هم روی پوست اعمال شده و پاکسازی پوست به صورت بهتری صورت می گیرد.

روش تزریقی فیبروبلاست

با ظهور چین و چروک در صورت اکثر افراد به ویژه خانم ها، افراد در صدد رفع و کاهش آن هستند زیرا پوست زیبا و جوان علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس، سبب می شود تا از ظاهری زیباتر برخوردار شوید. به مرور زمان و یا با بالا رفتن سن ممکن است سلول های مرده ای بر سطح خارجی پوست متراکم شوند ؛که این سلول های مرده سبب خشک شدن و پوستی مرده و خسته می شود. در روش فیبروبلاست می توان سلول های جوان و تازه را جایگزین سلول های مرده پوست کرد. در این روش تزریقی، این سلول های جدید وارد پوست شده و به راحتی به شکل سلول های جدید در آمده و با بافت پوست صورت یکی می شوند. از این روش بیشتر برای رفع خطوط عمیق پوست استفاده می شود.

روش رادیوفرکوئنسی

یکی دیگر از روش های موثر در جوانسازی پوست، روش رادیوفرکوئنسی است. این روش غیر تهاجمی در پوست های آسیب دیده و مرده کاربرد زیادی دارد. در این روش، نوعی گرما و حرارت بی خطر به پوست اعمال می شود که این گرما آسیبی به لایه های درونی  نمی زند. این روش در جوانسازی پوست بسیار موثر بوده و سبب تحریک پوست و در نتیجه بهبود گردش خون و همچنین از بین بردن چربی های زائد می شود. بر اثر حرارت، روند کلاژن سازی مجددا شروع شده و همچنین  برای استخوانی کردن و از بین بردن چربی های زیر چانه موثر است. در این روش ممکن است کمی احساس سوزش و درد بسیار کمی ایجاد شود ،اما این مشکل خیلی زود برطرف می شود. به منظور حفظ پوست و جلوگیری از تورم و قرمزی ، پس از رادیوفرکوئنسی، می توانید ازروش های مراقبت پوست استفاده کنید. برای این کار بهتر است پوست را چرب کرده و از لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر