جراحی زیبایی گوش چگونه است؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستى، می تواند شکل، موقعیت یا تقارن گوش را بهبود بخشد. این جراحى می تواند نقص ساختارى مادرزادى گوش را تصحیح کند، یا می تواند گوش های بدشکل ناشی از آسیب را درمان کند. خیلی از متقاضیان این جراحی کودکان یا نوجوانانی هستند که به خاطر مشکلاتی در گوش خود اعتماد به نفس خود را از دست داده اند که با انجام این عمل می توان به آنها کمک زیادی کرد. 

سن مناسب برای عمل گوش چقدر است؟

اوتوپلاستی را می توان در هر سنى از بزرگسالى ، پس از آن که گوش ها به اندازه ى کامل خود رسیدند (معمولا بعد از 5 سالگی ) انجام داد. در سن 5 سالگی معمولا رشد غضروف های گوش کامل شده است و تا آخر عمر رشد نمی کند. جراحی در این سن دارای این مزیت است که غضروف ها در این سن نرم تر هستند و جراحی راحت تر انجام می شود. همچنین 5 ،6 سالگی قبل از ورود کودک به اجتماع است و باعث می شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست ندهد.

در برخی موارد، عمل جراحی در اوایل سه سالگى انجام می شود. اگر یک کودک با گوش های برجسته و برخی مشکلات گوش متولد شود، ممکن است با تراشیدن بلافاصله بعد از تولد ،این اختلالات حل شود.

این جراحی برای چه گوش هایی انجام می شود؟

کاربرد اصلی این جراحی در کودکانی که تازه متولد می شوند و گوش ظاهری ندارند یا گوش آنها ظاهر غیر طبیعی دارد، می باشد. کاربرد دیگر گوش هایی که دجار ضربه می شوند مانند هماتوم یا شکستگی ها یا پارگی هایی که در قسمت نرم گوش به وجود می  آید. این جراحی کاربرد های زیبایی نیز دارد مانند کسانی که زاویه گوش با سر  آنها زیاد است که در اصلاح به آنها گوش های آینه ای می گوییم.

همچنین ممکن است شما نیاز به اتوپلاستى داشته باشید اگر:

✅ گوش یا گوش هاى شما خیلی دور از سر شما باشد.

✅ گوش های شما نسبت به سر شما بزرگ باشند.

✅ از جراحی گوش قبلی خود ناراضی باشید.

✅ اتوپلاستى به طور معمول در هر دو گوش برای ایجاد تقارن انجام می شود.

عکس های قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی گوش

 

عوارض جراحی زیبایی گوش چیست؟

همانند تمام جراحی ها ،خطراتی در این جراحی وجود دارد مانند عفونت، یا جمعش شدن مایع بین غضروف و پوست یا عدم رضایت بیمار از شکل گوش. ولی معمولا در این عمل این عوارض نادر هستند و جای نگرانی وجود ندارد و اکثر بیماران از نتیجه جراحی راضی هستند.

بسیاری از بیماران در مورد تاثیر این عمل بر روی شنوایی می پرسند که باید گفت این عمل هیچ تاثیری بر روی شنوایی ندارد.

چگونه براى جراحى آماده شوید؟      

در ابتدا، شما در مورد اتوپلاستى با یک جراح پلاستیک صحبت می کنید. در طول اولین ویزیت احتمالا جراح پلاستیک مواردى انجام خواهد داد شامل :

سابقه ى پزشکی

آمادگی پاسخ دادن به سوالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته، به ویژه در مورد عفونت گوش را داشته باشید . در مورد هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف مى کنید یا اخیرا مصرف کرده اید و همچنین هر جراحی دیگری که داشته اید صحبت کنید .

معاینه ى فیزیکی 

برای تعیین گزینه های درمان پزشک گوش هاى شما را بررسی می کند ، از محل قرار گیرى، اندازه، شکل و تقارن آن ها. پزشک ممکن است از گوش های شما برای پرونده ى پزشکیتان عکس بگیرد.

درباره انتظارات خود بحث کنید. توضیح دهید که چرا شما می خواهید اتوپلاستى انجام دهید و ظاهر پس از جراحى کم انتظار دارید را بیان کنید. اطمینان حاصل کنید که خطرات احتمالى  از جمله بازسازى مجدد را درک می کنید.

قبل از اتوپلاستی ممکن است نیاز باشد به موارد زیر توجه کنید :

سیگار نکشید.

سیگار کشیدن جریان خون در پوست را کاهش می دهد و می تواند روند بهبود را کند کند. اگر سیگارى باشید، پزشک به شما توصیه می کند قبل از عمل جراحى و در هنگام بهبودی سیگار کشیدن را متوقف کنید.

اجتناب از داروهای خاص 

 شما به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی اجتناب کنید چرا که باعث خونریزی می شود.

در دوره ى بهبودى حتما کسى از شما مراقبت کند. پس ازجراحى حتما براى مرخص شدن  و شب بعد از جراحى به کمک نیاز دارید .

چه انتظاری مى توانید داشته باشید ؟

اتوپلاستى را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این روش با آرام بخش و بی حسى موضعی انجام می شود که فقط بخشی از بدن شما را بى حس می کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی ، که شما را بیهوش مى کند ، توصیه می شود.

در طول جراحى

تکنیک های اتوپلاستی بر اساس نوع اصلاح مورد نیاز متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند محل برش ها و زخم های ناشی از آن را تعیین می کند.

پزشک شما ممکن است در مخل هاى زیر برش ایجاد کند:

# پشت گوش شما

# درون چین های داخلی گوش شما

پس از برش، پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافى را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار مى دهد و با بخیه های داخلی آن را محکم نگه می دارد. از بخیه های دیگرى برای بستن برش استفاده می شود. این روش معمولا حدود دو ساعت طول می کشد.

مراحل عمل جراحی گوش

مرحله 1 – بیهوشی

داروهایى برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شود. انتخاب ها شامل آرامبخش موضعی و داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین گزینه برای شما را توصیه می کند.

مرحله 2 – برش

براى اصلاح گوش های بیرون زده از تکنیک های جراحی استفاده مى شود تا چین داخلى لاله ى گوش را ایجاد کرد یا افزایش داد (فقط در لبه ى داخلى گوش) و غضروف بزرگ گوش ( بزرگترین و عمیق ترین غضروف گوش خارجی) را کوچک کرد . برش های اتوپلاستی به طور کلی روی سطح پشت گوش ایجاد می شود. هنگامی که برش در جلوی گوش ضروری باشد، در بین چین ها برش مى زنند تا مشخص نشوند. بخیه های داخلی و غیر قابل جابه جایى برای استحکام و ایمنى غضروف تازه شکل داده شده استفاده می شود.

مرحله 3 – بستن برش

از بخیه های خارجی براى بستن برش استفاده مى شود. بر اساس تکنیک های مختلف بخیه ها به صورتى زده مى شوند، تا بخیه هاى دیگر را کج نکنند و از شکل خود نیاندازند .

مرحله 4 – دیدن نتیجه

نتیجه ى جراحی گوش هاى بیرون زده بسیار زود پدیدار مى شوند . زمانى که گوش ها به طور دائم نزدیک به سر قرار بگیرند، زخم های جراحی در پشت گوش پنهان مى شوند.

پس از عمل جراحى

پس از اتوپلاستی، براى محافظت و پشتیبانی از گوش ها ، آن ها را با بانداژ مى پوشانند. به احتمال زیاد احساس ناراحتی و خارش خواهید کرد. داروهایی را که به پزشک به شما توصیه می کند را مصرف کنید. اگر داروهاى ضد درد را مصرف کردید و ناراحتی شما افزایش یافت، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

برای جلوگیرى از  فشار آمدن بر روى گوش هاى خود، از خوابیدن به پهلو ها احتناب کنید. همچنین مالش یا فشار بیش از اندازه بر روی برش ها نیاورید .  پیراهن های دکمه دار و راحت بپوشید تا حین تعویض لباس فشارى به گوش ها وارد نشود .

چند روز پس از اتوپلاستی، پزشک بانداژ را بر مى دارد. احتمالا گوش هایتان تورم و قرمزى خواهند داشت. باید به مدت شش هفته از یک هدبند شل براى محافظت از گوش ها در شب استفاده کنید . با این کار هنگام غلتیدن در رختخواب، از کشیده شدن گوش ها جلوگیرى مى شود.

در مورد زمان کشیدن بخیه ها از پزشک خود سوال کنید  . بعضی بخیه ها خودشان مى افتند ولى برخى دیگر باید چند هفته پس از عمل توسط پزشک کشیده شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانى ادامه ى فعالیت های روزمره، مانند حمام کردن و فعالیت فیزیکی ایرادى ندارد .

نتیجه

جراحی زیبایی اتوپلاستی یک عمل با قدمت بسیار زیاد است که در طول سالیان دراز کامل شده است و جزء عمل هایی محسوب می شود که اکثر بیماران از نتیجه آن راضی هستند.  پس از برداشتن بانداژ متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش هاى خود خواهید شد. این تغییرات دائمی هستند. اگر از نتیجه راضی نیستید، با جراح خود در مورد احتمال جراحی مجدد مشورت کنید.

 هزینه اتوپلاستی گوش

بهتر است قبل از این که برای جراحی زیبایی گوش اقدام کنید یک جلسه مشاوره با آقای دکتر سید محمد لاجوردی داشته باشید.

در این جلسه مشاوره شما می توانید از هزینه ی این جراحی نیز مطلع شوید.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
لیفت بینی با نخ و ژل

سلام بینی من استخوانی و کمی انحراف داره و نوکش پایین ایا با لیفت درست میشه؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

با سلام و خسته نباشید. من یک هفته ست که عمل جراحی بینی رو انجام دادم. آیا باید خمیازه کشیدن رو به آرامی انجام بدم؟ خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی اشکال داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
رقص بعد از عمل بینی

سلام. من نزدیک یک ساله که رقص باله کار می کنم و قراره که ماه بعد عمل زیبایی بینی انجام بدم. میخواستم بدونم انجام رقص بعد از عمل بینی ضرر داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
بهترین چرک خشک کن برای عفونت گوش

با سلام مدتی است که به خاطر سرماخوردگی، گوش من عفونت کرده و با وجود مصرف آنتی بیوتیک، تغییر خاصی ندیدم میخواستم بدونم چرک خشک کن خوب برای عفونت گوش چی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل زیبایی بینی بدون بیهوشی

با سلام.دختر من لوزه سوم داره و گفتن که باید عمل شه. هزینه عمل لوزه سوم تو بیمارستان های دولتی چقدر هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
عمل زیبایی بینی بدون بیهوشی

سلام دکتر. من یه مدته دارم تحقیق می کنم شنیدم که میشه نوک بینی رو بدون بیهوشی و رفتن به اتاق عمل جراحی کرد. راستش من از بیهوشی می ترسم. چنین چیزی امکان پذیر هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
هزینه عمل نوک بینی

با سلام. من پسری 25 ساله هستم. نوک بینی من افتادگی داره یه سری لیفت انجام دادم که جواب نداد. می خواستم بدونم هزینه جراحی نوک بینی چقدر هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل لوزه سوم

سلام خسته نباشید. پسر من 5 سالش هست. حساسیت شدید داره و دکتر گفته که لوزه سوم داره. اگه بخوایم عملش کنیم بمونیم تا بزرگ تر شه یا همین سن خوبه؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
افتادگی نوک بینی

سلام آقای دکتر من 6 ماه پیش بینیم رو عمل کردم ولی شنیدم بعد از مدتی نوک دماغ می افته. چطور میشه از افتادگی نوک بینی بعد از عمل جلوگیری کرد؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
جراحی بینی گوشتی

باسلام
ضمن عرض خسته نباشید
درصد موفقیت جراحی بینی گوشتی چقدر است؟چقدر احتمال گوشت اضافه اوردن داره؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر