عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستى یک روش برای حذف پوست اضافه یا حذف چربی از پلک ها است. اصطلاح “لیفت پلک” نامناسب است زیرا پلک  را در حین عمل جراحی به طور واقعی بالا نمى برند. شما می توانید هزینه این جراحی را در انتهای مقاله مشاهده بفرمایید.

چرا عمل جراحی زیبایی پلک انجام می شود؟

پف پلک ها و افتادگی پلک دو دلیل عمده برای انجام عمل جراحی زیبایی پلک هستند. ولی انواع بد شکلی ها در پلک ها و گوشه های داخلی و خارچی چشم می تواند یک فرد را کاندید این جراحی کند. پوست و چربى اضافى پلک فوقانی می تواند پلک های سنگین ، ظاهر پیر، و پلک پف کرده، و گاهى تضعیف بینایی را به دنبال داشته باشد . بلفاروپلاستی فوقانى برای حذف پوست و چربی بیش از حد انجام می شود و می تواند دید بینایى را بهبود بخشد.

درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

جراحی پلک بالا

در عمل جراحی پلک بالا از برش هایى برای برداشتن پوست و چربی استفاده می شود. سپس با استفاده از سوزن و بخیه ى نازک، پوست دو طرف برش را به هم بر مى گردانند تا بتوانند چین پلک را ایجاد کنند. نکته ای باید قبل از عمل جراحی پلک بالا به آن دقت نمود این است که آیا به همراه افتادگی و پف پلک بالا، ابرو نیز دارای افتادگی است یا خیر؟ زیرا اگر قبل از عمل بلفاروپلاستی افتادگی ابرو درمان نشود، نتیجه عمل دلخواه نخواهد بود.

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین می تواند شامل برش های پوستی مستقیما زیر خط مژه یا برش داخل پلک باشد . این روش اجازه می دهد تا دسترسی به پلک بدون برش های قابل مشاهده باشد و این تکنیک را مناسب بیمارانى که نیاز به حذف و یا اضافه کردن چربى دارند، مى کند . این روش می تواند با لایه برداری مجدد پوست پلک توسط لیزر ترکیب شود تا خطوط و چین و چروک را کاهش دهد.

چه کسی کاندید خوبی برای جراحی پلک است؟

کسانی که انتظارات واقع گرایانه و شرایط سلامتى خوبى دارند ، مناسب عمل جراحی پلک هستند.

چگونه برای جراحی پلک آماده شویم؟

قبل از جراحی پلک، بیمار باید بررسی دقیق و بحث در مورد بلفاروپلاستی و خطرات بالقوه و مزایای مربوط به این روش را انجام دهد. بیمار باید با دقت دستورالعمل های قبل از عمل جراحی را انجام دهد و قبل از روز جراحی دستورالعمل های بعد از عمل را کامل بررسی کند. این امر به بیمار اجازه می دهد تا هنگام بازگشت از جراحی به خانه داروهایی برای تسکین درد و یا موارد لازم مانند بسته های ژل، اشک مصنوعی و گاز را در خانه داشته باشند.

مراحل عمل جراحی پلک

عمل جراحی پلک شامل مراحل زیر است:

مرحله 1 – بیهوشی

داروهایى برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شود. انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین گزینه را برای شما توصیه می کند.

مرحله 2 – برش

خطوط برش برای عمل جراحی پلک طراحی شده اند تا زخم های آن ها در ساختار طبیعی پلک به خوبی پنهان شوند.

پلک فوقانی را می توان از طریق برش هایى لا به لاى چین هاى خود پلک تصحیح کرد. این کار اجازه ى برداشتن یا گذاشتن چربى ، سفت کردن عضلات و برداشت پوس اضافى را مى دهد.

 پلک تحتانى را مى توان با یک برش دقیقا زیر  مژه هاى پایینى تصحیح کرد. از طریق این برش پوست اضافی از پلک پایین برداشته می شود. هم چنین چربی اضافی را می توان جایگزین یا حذف کرد.

مرحله 3 – بستن برش ها

برش های پلک معمولا با بخیه یا چسب مخصوص بسته می شوند. بخیه ها بعد از یک هفته برداشته می شوند. جراح ممکن است استفاده از  لیزر یا پماد شیمیایی برای کاهش تغییر رنگ پلک های پایینى را توصیه کند.

مرحله 4 – نتیجه را ببینید.

نتیجه ى عمل جراحی پلک به تدریج ظاهر می شود، زیرا تورم و کبودی به وجود می آیند. پس از مدتى پلک و نواحى اطراف صاف تر و زیباتر مى شوند و ظاهرى جوان تر به شما مى بخشند .

مدت زمان بهبودى جراحی پلک چقدر است؟

معمولا مدت زمان بهبودى بیماران پس از جراحى پلک اندک است. اگرچه کبودی و تورم معمولا در روز بعد از جراحی بدتر می شوند، اما به سرعت شروع به ناپدید شدن می کند. در طی 48 ساعت اول، استفاده از کمپرس سرد می تواند تا حد زیادی خونریزی و تورم در اطراف چشم و صورت را کاهش دهد. فعالیت های سبک مانند راه رفتن نیز به بهبودى سرعت مى دهند . معمولا بانداژ نازکى در محل برش قرار می دهند و پس از چند روز آن را بر مى دارند، در حالی که بخیه ها حدود یک هفته باید باقی بمانند. گاهی اوقات از بخیه هایى استفاده مى شود که خودشان جذب می شوند که نیازی به کشیدن ندارند.

بعد از هفت تا ده روز پس از بلفاروپلاستی، بیشتر افراد به فعالیت های طبیعی خود باز می گردند. دو هفته پس از جراحی پلک، بیشتر کبودی و تورم از بین خواهد  فت.

خطرات بالقوه و عوارض جراحی پلک چیست؟

همانند هر عمل جراحی، خطرات بالقوه و عوارضى براى بلفاروپلاستی وجود دارد. خطرات عمده شامل عفونت، خونریزی، زخم، عدم توانایی بستن چشم، خشکى چشم، موقعیت غیر طبیعی پلک ، و از بین رفتن بینایى است.

هزینه جراحی زیبایی پلک بالا و پایین چقدر است؟ 

 هزینه عمل جراحی پلک بالا یا بلفاروپلاستی پلک بالا یک عمل outpatient یا سرپایی می باشد که به بیهوشی معمولا نیازندارد و در مطب هم قابل انجام است مگراین که بیمارمشکل زمینه ای داشته باشد و قیمت آن هم از دو میلیون تا 6 میلیون متغیراست. متاسفانه گاهی همکاران غیرمتخصص ما این کار را ارزان ترانجام می دهند که اولا تخصص لازم راندارند دوم این که این عمل ریزه کاریهای بسیاردارد که آنها اشراف نداشته و صرفا برداشتن کمی پوست پاسخ گونخواهدبود. بنابراین اگرجایی این عمل را ارزان وزیریک میلیون تومان انجام دادند به احتمال قوی شخص متخخص نیست.

امادرمورد بلفاروپلاستی پلک پایین این عمل سخت تر است وبهتر است با بیهوشی دراتاق عمل انجام شود و پزشکان غیرمتخصص که این کاررا درگذشته انجام داده اند با عوارض زیادی همراه بوده است. هزینه عمل پلک پایین به تنهایی بین 5 الی ده میلیون است زیرا هم سخت تراست هم بسیار ظریف است .بازکمترازاین قیمتها فرد احتمالا متخصص نیست.البته وقتی مجموع هردوپلک بالا وپایین را بخواهیم عمل کنیم باز بین 4 الی ده میلیون تومان هزینه دارد که اصطلاحا قیمت پلک بالا درپایین سرشکن می شود. تنها درمواردی این قیمتها ارزانترمی شود که شخص درمراکز آموزشی درمانی عمل شود.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر