لیفت جراحی یا عمل کشیدن پوست صورت

لیفت جراحی یا رایتیدکتومی نوعی جراحی پلاستیک کشیدن پوست و کاهش چین‌وچروک و آثار ناشی از افزایش سن باهدف جوان‌سازی پوست صورت است. لیفت جراحی همچنین باعث از بین رفتن آثار ناشی از استرس و برخی مواد بر روی پوست می‌شود.

جراح پلاستیک برای انجام لیفت جراحی از طریق لیفت عضلات زیرین ظاهری زیبا برای پوست برای شما به ارمغان می‌آورد. جراح پلاستیک برای این کار نیازمند دقت و ظرافت خارق‌العاده‌ای است. روش‌های گوناگون بسیاری برای لیفت صورت وجود دارد. بسیاری از پزشکان روش‌های دیگر لیفت صورت که در واقع همان کشیدن پوست است را نسبت به لیفت جراحی ترجیح می‌دهند چراکه از لحاظ وقت و هزینه مقرون به‌صرفه‌تر است. برای برخی افراد لیفت جراحی یک سرمایه‌گذاری باارزش است، زیرا موجب ظاهری جوان‌تر در ادامه زندگی می‌گردد. در مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شد به این نتیجه رسید 5/68 درصد از افرادی که لیفت جراحی انجام داده‌اند پس از گذشت چند سال همچنان از حاصل این عمل راضی هستند. به همین میزان افرادی نیز بودند که به ادعا خودشان 10 سال جوان‌تر شدند.

لیفت جراحی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگرچه لیفت جراحی روشی بسیار مناسب برای جوان‌سازی صورت است اما برای تمام افراد توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد ممکن است برای انجام این کار روش‌های دیگر را ترجیح دهند ازاین‌رو توصیه می‌شود برای لیفت صورت ابتدا اطلاعاتی کسب کنید. در این صورت نتیجه عمل نیز موجب رضایت شما نیز خواهد بود.

پس از مشورت با پزشک، اگر بیماری مستعد لیفت صورت باشد پزشک انجام این عمل را به وی توصیه می‌کند در غیر این صورت خود بیمار نیز می‌تواند بیمار بر اساس تصمیم خود اقدام نماید. افراد مستعد لیفت صورت دارای ویژگی‌هایی هستند. در ادامه چند نمونه از این ویژگی آمده است:

مشاوره با پزشک

 • کشسانی پوست: از آنجا که پزشک برای رفع چین‌ و چروک و خطوط اضافی صورت ناگزیر به کشیدن پوست است لذا پوست باید دارای خاصیت ارتجاعی باشد. از این نتیجه بهتر عمل بستگی به سازگاری پوست با شکل تازه پس از عمل دارد.
 • ساختار قوی استخوان: استخوان‌ بندی قوی صورت در لیفت جراحی بسیار مهم است. ازاین‌رو افرادی که فاقد این مهم هستند برای نتیجه مؤثرتر ناگزیر به استفاده از ایمپلنت هستند.
 • تصمیم‌گیری: برخی افراد باهدف لیفت صورت و همچنین محدودیت‌های آن چندان آشنایی ندارند. کسب اطلاعات از جراح پلاستیک درزمینهٔ لیفت صورت در تصمیم‌گیری بسیار حائز اهمیت است.
 • سلامت جسمانی: یکی دیگر از موارد مهم بهره‌مندی از سلامت جسمی است. لیفت جراحی به دلیل انجام جراحی مستعد سلامت کامل جسمی و عدم سابقه بیماری است.
 • پوست شل ناحیه صورت و گردن: افرادی که برای لیفت صورت اقدام می‌کند در حقیقت خواستار کشیدن پوست و رفع چین‌ و چروک هستند. جراح پلاستیک نیز با کشیدن پوست صورت و گردن باعث رفع این خطوط اضافی می‌شود.

لیفت جراحی برای مردان هم توصیه می‌شود؟

لیفت جراحی تنها برای زنان نیست بلکه مردان هم می‌توانند با لیفت جراحی آثار افزایش سن در صورت را از بین ببرند و به چهره‌ای جوان‌تر دست یابند. بنا برگزارش موسسه جراحی پلاستیک آمریکا (ASAPS) از سال 2010 تاکنون عمل لیفت صورت برای آقایان به میزان %44 افزایش‌یافته است.

لیفت صورت در مردان

آیا محدودیت سنی برای لیفت جراحی وجود دارد؟

سن چندان عامل مهمی برای لیفت صورت نیست و همان‌طور که گفته شد میزان ارتجاعی بودن پوست و سلامت جسمی مهم‌تر است. معمولاً رده سنی افراد متقاضی بین 40 الی 70 سال است. درصورتی‌که افراد بالای 70 سال نیز در صورت داشتن شرایط ذکرشده نیز می‌توانند از آن بهره‌مند گردند.

چه عواملی برافزایش هزینه لیفت صورت مؤثر است؟

در صورت تشخیص نهایی توسط پزشک نسبت هزینه‌ها نیز مشخص می‌گردد. برخی عوامل همچنین در میزان هزینه‌ها تأثیر دارند. این عوامل عبارت‌اند از:

 • نوع لیفت صورت: انواع مختلف لیفت بر اساس محل و میزان پیری پوست تعیین می‌گردد. به‌طورکلی لیفت کامل صورت هزینه بیشتری نسبت به موارد موضعی دربرمی گیرد.
 • نوع بی‌حسی: بی‌حسی موضعی نسبت به بی‌حسی کامل هزینه بیشتری را شامل می‌شود.
 • روش: روش‌های پیشرفته مانند لیفت آندوسکوپی در مقایسه با روش‌های قدیمی‌تر گران تراست.
 • درمان اضافه: هرگونه درمان اضافه بر لیفت هزینه‌ای جداگانه در بردارد.
 • سابقه جراح: هزینه درمان توسط پزشک متخصص و مجرب معمولاً چیزی بیش از پزشکان دیگر است.
 • محل مراجعه: به‌طورکلی معمولاً هزینه لیفت در شهرهای بزرگ بالاتر از بقیه شهرها است.

روش‌های جراحی اضافه

در لیفت جراحی برخی عمل‌های زیبایی نیز ممکن است همراه آن باشد که عبارت‌اند از:

 • لیپوساکشن صورت
 • افزایش حجم لب‌ها
 • زیباسازی پلک چشم
 • ایمپلنت صورت

نتیجه

نوع پوست و سن افراد درنتیجه لیفت بسیار مؤثر است. ازاین‌رو توصیه می‌شود حتماً پیش از اقدام به این با جراح پلاستیک نسبت به هدف خود مشورت کنید. رشد پوست پس از عمل نیز همچنان ادامه دارد. به همین دلیل در صورت وجود هرگونه زخم در پوست پزشک برای رفع آن تلاش خواهد کرد.

هدف لیفت جراحی جوان‌سازی صورت است. اگرچه ممکن است راه‌حل نهایی این نباشد اما سرعت افزایش سن را تا حدودی کمتر می‌کند. نتیجه عمل پس از خوابیدن ورم صورت ظاهر می‌شود.

تأثیر و اهمیت لیفت صورت و جوان‌سازی پوست روزبه‌روز با پیشرفته‌تر شدن امکانات، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد.

خطرات

لیفت صورت هیچ‌گونه خطری ندارد اما عمل جراحی چندان بی‌خطر نیست. این‌گونه خطرات شامل موارد زیر هستند:

 • واکنش ضعیف نسبت به بی‌حسی: بی‌حسی در بیشتر افراد هیچ‌گونه تأثیر سو ندارد اما در برخی افراد ممکن است شامل عوارض از قبیل سکته و حملات قلبی شود.
 • عفونت: معمولاً تمام جراحی‌ها ممکن است همراه با عفونت باشد. پزشک در این صورت از طریق دارو و مواردی این فرایند را کنترل می‌کند.
 • هماتوم: خونریزی زیر جلدی باعث ورم و مشکلات بسیار می‌شود که از طریق عمل جراحی قابل‌درمان است.
 • مشکلات عصبی: در مواردی جراحی موجب آسیب به بافت‌های عصبی می‌شود.
 • زخم: زخم‌های ناشی از جراحی معمولاً پیدا نیست اما در مواردی ممکن است زخم‌ها به‌طور کامل محو نگردد.

خطرات بالا در موارد بسیار نادری مشاهده می‌شود اما عوارض جانبی عمل ممکن دامن‌گیر بیشتر افراد شود. عوارض جانبی ناشی از عمل شامل موارد زیر است:

 • بی‌حسی موقت
 • درد
 • کبودی
 • ورم
 • زخم
 • لمس شدن موقت موضع
 • بهبود کند زخم

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی بینی گوشتی

باسلام
ضمن عرض خسته نباشید
درصد موفقیت جراحی بینی گوشتی چقدر است؟چقدر احتمال گوشت اضافه اوردن داره؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل بینی همراه با حجم دهی لب

سلام خسته نباشید آقای دکتر.چندروز قبل اومدم پیشتون واسه مشکل بینی و گفتین که عمل لازم دارم میخواستم بدونم شما حجم دهی لب هم انجام میدین؟و میشه همراه با عمل بینیم لب رو هم حجم بدین؟ممنون میشم اگه جوابم رو بدین مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش

سلام اقای دکتر ایا انحراف بینی باعث میشه پرده گوش سوراخ یا پاره شود?
و اگر انحراف بینی عمل نشه مشکلی پیش نمیاد چون در نفس کشیدن زیاد مشکلی ندارم خروپف نمیکنم بعضی موقع ها بینی یه طرف کیپ میشه بعضی موقع ها اون طرف کیپ میشه ولی در نفس کشیدن مشکلی نیست
مشاهده پاسخ دکتر
4
از بین بردن چین و چروک صورت

با سلام با توجه به اینکه 50 سال سن دارم وپوست بنده کمی تیره یا گندومی هستم برای از بین بردن چین و چرک های عمیق پیشانی چه توصیه می کنید و باید چه پیش گیریهای را انجام بدهم واگر روش طبیعی یا کرم خاصی هست مرا راهنمایی کنید ممنونم با تشکر از شما مشاهده پاسخ دکتر
5
مشاوره جراحی زیبایی

درود بر شما. من برج هفت سال ۹۶ یک تصادف وحشتناک داشتم که منجر به ضربه مغزی شد و قسمت چپ سرم باز شد و بخاطر بخیه و ترمیم استخون جمجمه ام ابروی سمت چپم بالاتر از ابروی سمت راستمه و بخاطر ضربه ای که به بینی ام خورده انحراف پیدا کرده به سمت راست . عکسمو براتون میفرستم و میخوام صورتم درست بشه خواهش میکنم هزینه ترمیم و زیبایی بینی و کشیدن پوست پیشانی رو برام بفرستیم میخوام توسط شما درمان بشم دوتا چیز دیگه هم هست که به امید خدا وقتی خدمتتون رسیدم میگم . ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
هزینه عمل زیبایی بینی

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما جناب اقای دکتر عذر میخوام هزینه جراحی زیبایی بینی چقدر هست.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
7
ویریت جهت عمل زیبایی

سلام.میخواستم ویزیت شم جهت عمل زیبایی بینی.بینی استخوانی.قیمت و هزینه عمل مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام و خسته نباشيد، من پارسال دماغم رو بیمارستان الزهرا نزد شما عمل کردم، الان احتیاج به ترمیم دارد، کی و کجا میتونم شما رو ببینم؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
زیبایی بینی

آقای دکتر می خواستم ببینم جراحی زیبایی بینی گوشتی چقدر نتیجه می دهد؟ مشاهده پاسخ دکتر