بهترین درمان افتادگی پلک چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

پوست انسان به‌مرورزمان انعطاف خود را از دست می‌دهد و موجب تغییرات ناخواسته در پوست صورت می‌شود. در بیشتر مواقع، سن از عواملی ایجاد این تغییرات است که معمولاً به شکل افتادگی، چین‌ و چروک در اطراف چشم ظاهر می‌شود. افتادگی پلک ها که درنتیجه این عوامل است موجب خسته و ناراحت به نظر رسیدن فرد می‌شود. درواقع هیچ‌کس دوست ندارد هیچ‌وقت خسته و ناراحت به نظر رسد.

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

عمل جراحی زیبایی پلک، راه‌حلی برای درمان این مهم است که تحت عنوان بلفاروپلاستی شناخته می‌شود. این عمل جراحی می‌تواند قسمت‌هایی از صورت را ترمیم کرده و ظاهری زیباتر و جوان‌تر برای شما به ارمغان آورد. جراح از طریق عمل بلفاروپلاستی نشانه‌های ناشی از افزایش سن در پلک بالایی و زیرین را از بین می‌برد. این عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از بین بردن یا تغییر حالت برآمدگی چشم
 • حذف یا بازسازی پوست اضافه
 • کاهش ورم آماس زیر چشم
 • کشیدن و لیفت عضلات این قسمت

علاوه براین جراح می‌تواند از طریق افزودن چربی چین‌وچروک‌های پلک را به‌منظور جوان‌سازی آن از بین ببرد. به کمک عمل بلفاروپلاستی، چشم‌ها نیز ظاهری شاداب‌تر پیدا می‌کند.

عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل بلفاروپلاستی به شکل سرپایی است. بی‌حسی موضعی، مسکن‌ها برای تخفیف درد در هنگام عمل توسط پزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این عمل نیز بیشتر برای جنبه‌های زیبایی کاربرد دارد.

برای عمل پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • شکافی در محل خطوط پلک، از داخل یا خارج پلک ایجاد می‌شود.
 • چربی‌هایی که موجب برآمدگی می‌شوند برداشته یا تغییر حالت داده می‌شوند.
 • پوست اضافه برداشته می‌شود.
 • عضلات و بافت‌های نگه‌دارنده اطراف تعدیل می‌گردد.

برای از بین بردن چین‌وچروک‌های پلک و جوان‌سازی آن نیز ممکن است پلک به کمک چربی پر شوند.

بهترین جایگزین عمل بلفاروپلاستی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. همچنین می‌توان ادعا کرد جایگزین مناسبی برای بلفاروپلاستی وجود ندارد. بسیاری از افرادی که دارای افتادگی پلک هستند نیز این روش را نسبت به بقیه روش ترجیح می‌دهند و تنها گزینه مناسب برای درمان این مهم، عمل بلفاروپلاستی است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

10 الی 15 درصد از بیماران برای درمان پلک زیرین روش‌های جایگزین مانند فیلرها، لیزر و قرص را ترجیح می‌دهند. همچنین 5 الی 10 درصد از بیماران نیز برای درمان پلک بالایی از استفاده از روش‌های لیفت ابرو، تزریق بوتاکس بدون عمل جراحی و اولتراپی عمل بدون جراحی لیفت ابرو برمی‌گزینند. به‌راستی نتیجه عمل بلفاروپلاستی در مقایسه با دیگر روش‌های جایگزین برای درمان افتادگی پلک قابل قیاس نیست و هیچ‌یک از روش‌های جایگزین تأثیر و زیبایی عمل بلفاروپلاستی را ندارد.

گزینه‌های جایگزین عمل بلفاروپلاستی

درصورتی‌که پیری کمتر در شما است و روش‌های جایگزین عمل جراحی بلفاروپلاستی را ترجیح می‌دهید، موارد زیر از نمونه‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روش‌های جایگزین استفاده کرد:

– بوتاکس

بوتاکس برای افتادگی پلک

نوعی روش تزریقی ساده است که از طریق آرام کردن عضلات موجب ایجاد چین‌وچروک در هنگام عصبانیت، خندیدن در صورت دیده می‌شود صورت می‌گیرد. علاوه براین بوتاکس با کاهش سرعت پیری، اثرات ناشی از افزایش سن مانند چین‌وچروک‌های صورت را از بین می‌برد. این عمل باعث بالا رفتن ابرو و چشم می‌شود و ظاهری شاداب‌تر به‌صورت می‌بخشد. تأثیر بوتاکس بسیار چشمگیر است هرچند ممکن است در مقایسه با عمل بلفاروپلاستی دیده نشود. تأثیر بوتاکس پس از 3 الی 4 ماه مشهود است و پس‌ازآن، از طریق برخی موارد ادامه می‌یابد.

– اولتراپی

 این روش به کمک انرژی فراصوت که زیرپوست فرستاده می‌شود موجب احیای کلاژن‌ها و درنتیجه کشیده شدن سفت شدن پوست می‌گردد. درواقع این درمان باعث شروع فرایندی به نام نئوکلاجنسیس می‌شود که ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. اولتراپی نوعی روش بدون نیاز به عمل جراحی و صرف هزینه‌های گزاف است و برای موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • چانه
 • گردن
 • ابروها
 • ناحیه سینه

با لیفت ابروها از طریق اولتراپی، چشم‌ها درشت‌تر و آثار خستگی و ناراحتی حاصل از افتادگی پلک‌ها از بین می‌رود. نکات مهم در خصوص این روش عبارت‌اند از:

 • نتیجه 3 الی 12 ماه اول پس از درمان قابل‌مشاهده است.
 • تأثیر اولتراپی بسیار کمتر از بلفاروپلاستی است.
 • مدت تأثیر اولتراپی 1 الی 2 سال است.

چنانچه دنبال گزینه دیگری به‌جز بلفاروپلاستی و عمل جراحی هستید، اولتراپی گزینه مناسبی است.

– بازسازی پوست

این روش‌های بازسازی‌کننده پوست بسیار سریع محبوبیت فراوانی کسب کردند. این روش‌ها باعث سفت شدن و کشیده شدن پوست شده و شامل انواع زیر می‌شوند:

 • لیزر پوست
 • IPL
 • داروهای شیمیایی
 • میکرودرمابراژن و درمابراژن
 • میکرونیدلینگ

روش‌های بازسازی پوست باعث از بین رفتن خطوط اضافه، چین‌وچروک می‌شود. این روش‌ها به‌سادگی و با کمترین هزینه انجام می‌شود.

– تزریق فیلرهای پوستی

 فیلرهای پوستی با بازسازی حجم پوست باعث صافی و از بین رفتن چین‌وچروک‌های پوست می‌شوند. فیلرهای پوستی انواع گوناگون بسیاری دارند که از معروف‌ترین آن‌ها جوویدرم و ری استایلان است. استفاده از فیلرها روشی ساده برای جوان‌سازی پوست است. فیلرها می‌توانند در اطراف چشم و پلک زیرین تزریق شوند و افتادگی پلک را از بین ببرند.

همان‌طور که ملاحظه شد انواع مختلفی از روش‌های بدون نیاز به عمل جراحی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان افتادگی پلک را درمان کرد. علاوه براین می‌توان از طریق رعایت برخی فن‌های آرایشی نیز افتادگی پلک را کمرنگ‌تر کرد.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر