بهترین درمان افتادگی پلک چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

پوست انسان به‌مرورزمان انعطاف خود را از دست می‌دهد و موجب تغییرات ناخواسته در پوست صورت می‌شود. در بیشتر مواقع، سن از عواملی ایجاد این تغییرات است که معمولاً به شکل افتادگی، چین‌ و چروک در اطراف چشم ظاهر می‌شود. افتادگی پلک ها که درنتیجه این عوامل است موجب خسته و ناراحت به نظر رسیدن فرد می‌شود. درواقع هیچ‌کس دوست ندارد هیچ‌وقت خسته و ناراحت به نظر رسد.

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

عمل جراحی زیبایی پلک، راه‌حلی برای درمان این مهم است که تحت عنوان بلفاروپلاستی شناخته می‌شود. این عمل جراحی می‌تواند قسمت‌هایی از صورت را ترمیم کرده و ظاهری زیباتر و جوان‌تر برای شما به ارمغان آورد. جراح از طریق عمل بلفاروپلاستی نشانه‌های ناشی از افزایش سن در پلک بالایی و زیرین را از بین می‌برد. این عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از بین بردن یا تغییر حالت برآمدگی چشم
 • حذف یا بازسازی پوست اضافه
 • کاهش ورم آماس زیر چشم
 • کشیدن و لیفت عضلات این قسمت

علاوه براین جراح می‌تواند از طریق افزودن چربی چین‌وچروک‌های پلک را به‌منظور جوان‌سازی آن از بین ببرد. به کمک عمل بلفاروپلاستی، چشم‌ها نیز ظاهری شاداب‌تر پیدا می‌کند.

عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل بلفاروپلاستی به شکل سرپایی است. بی‌حسی موضعی، مسکن‌ها برای تخفیف درد در هنگام عمل توسط پزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این عمل نیز بیشتر برای جنبه‌های زیبایی کاربرد دارد.

برای عمل پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • شکافی در محل خطوط پلک، از داخل یا خارج پلک ایجاد می‌شود.
 • چربی‌هایی که موجب برآمدگی می‌شوند برداشته یا تغییر حالت داده می‌شوند.
 • پوست اضافه برداشته می‌شود.
 • عضلات و بافت‌های نگه‌دارنده اطراف تعدیل می‌گردد.

برای از بین بردن چین‌وچروک‌های پلک و جوان‌سازی آن نیز ممکن است پلک به کمک چربی پر شوند.

بهترین جایگزین عمل بلفاروپلاستی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت بلفاروپلاستی بهترین گزینه برای درمان افتادگی پلک است. همچنین می‌توان ادعا کرد جایگزین مناسبی برای بلفاروپلاستی وجود ندارد. بسیاری از افرادی که دارای افتادگی پلک هستند نیز این روش را نسبت به بقیه روش ترجیح می‌دهند و تنها گزینه مناسب برای درمان این مهم، عمل بلفاروپلاستی است. در مواردی بسیاری از افراد هستند که روش‌های جایگزین و بدون عمل جراحی را ترجیح می‌دهند. این افراد اغلب کسانی هستند که دارای علائم کمتری از پیری هستند. نتیجه عمل روش‌های جایگزین در برابر روش بلفاروپلاستی به‌طور کامل آشکار است.

10 الی 15 درصد از بیماران برای درمان پلک زیرین روش‌های جایگزین مانند فیلرها، لیزر و قرص را ترجیح می‌دهند. همچنین 5 الی 10 درصد از بیماران نیز برای درمان پلک بالایی از استفاده از روش‌های لیفت ابرو، تزریق بوتاکس بدون عمل جراحی و اولتراپی عمل بدون جراحی لیفت ابرو برمی‌گزینند. به‌راستی نتیجه عمل بلفاروپلاستی در مقایسه با دیگر روش‌های جایگزین برای درمان افتادگی پلک قابل قیاس نیست و هیچ‌یک از روش‌های جایگزین تأثیر و زیبایی عمل بلفاروپلاستی را ندارد.

گزینه‌های جایگزین عمل بلفاروپلاستی

درصورتی‌که پیری کمتر در شما است و روش‌های جایگزین عمل جراحی بلفاروپلاستی را ترجیح می‌دهید، موارد زیر از نمونه‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روش‌های جایگزین استفاده کرد:

– بوتاکس

بوتاکس برای افتادگی پلک

نوعی روش تزریقی ساده است که از طریق آرام کردن عضلات موجب ایجاد چین‌وچروک در هنگام عصبانیت، خندیدن در صورت دیده می‌شود صورت می‌گیرد. علاوه براین بوتاکس با کاهش سرعت پیری، اثرات ناشی از افزایش سن مانند چین‌وچروک‌های صورت را از بین می‌برد. این عمل باعث بالا رفتن ابرو و چشم می‌شود و ظاهری شاداب‌تر به‌صورت می‌بخشد. تأثیر بوتاکس بسیار چشمگیر است هرچند ممکن است در مقایسه با عمل بلفاروپلاستی دیده نشود. تأثیر بوتاکس پس از 3 الی 4 ماه مشهود است و پس‌ازآن، از طریق برخی موارد ادامه می‌یابد.

– اولتراپی

 این روش به کمک انرژی فراصوت که زیرپوست فرستاده می‌شود موجب احیای کلاژن‌ها و درنتیجه کشیده شدن سفت شدن پوست می‌گردد. درواقع این درمان باعث شروع فرایندی به نام نئوکلاجنسیس می‌شود که ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. اولتراپی نوعی روش بدون نیاز به عمل جراحی و صرف هزینه‌های گزاف است و برای موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • چانه
 • گردن
 • ابروها
 • ناحیه سینه

با لیفت ابروها از طریق اولتراپی، چشم‌ها درشت‌تر و آثار خستگی و ناراحتی حاصل از افتادگی پلک‌ها از بین می‌رود. نکات مهم در خصوص این روش عبارت‌اند از:

 • نتیجه 3 الی 12 ماه اول پس از درمان قابل‌مشاهده است.
 • تأثیر اولتراپی بسیار کمتر از بلفاروپلاستی است.
 • مدت تأثیر اولتراپی 1 الی 2 سال است.

چنانچه دنبال گزینه دیگری به‌جز بلفاروپلاستی و عمل جراحی هستید، اولتراپی گزینه مناسبی است.

– بازسازی پوست

این روش‌های بازسازی‌کننده پوست بسیار سریع محبوبیت فراوانی کسب کردند. این روش‌ها باعث سفت شدن و کشیده شدن پوست شده و شامل انواع زیر می‌شوند:

 • لیزر پوست
 • IPL
 • داروهای شیمیایی
 • میکرودرمابراژن و درمابراژن
 • میکرونیدلینگ

روش‌های بازسازی پوست باعث از بین رفتن خطوط اضافه، چین‌وچروک می‌شود. این روش‌ها به‌سادگی و با کمترین هزینه انجام می‌شود.

– تزریق فیلرهای پوستی

 فیلرهای پوستی با بازسازی حجم پوست باعث صافی و از بین رفتن چین‌وچروک‌های پوست می‌شوند. فیلرهای پوستی انواع گوناگون بسیاری دارند که از معروف‌ترین آن‌ها جوویدرم و ری استایلان است. استفاده از فیلرها روشی ساده برای جوان‌سازی پوست است. فیلرها می‌توانند در اطراف چشم و پلک زیرین تزریق شوند و افتادگی پلک را از بین ببرند.

همان‌طور که ملاحظه شد انواع مختلفی از روش‌های بدون نیاز به عمل جراحی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان افتادگی پلک را درمان کرد. علاوه براین می‌توان از طریق رعایت برخی فن‌های آرایشی نیز افتادگی پلک را کمرنگ‌تر کرد.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی بینی گوشتی

باسلام
ضمن عرض خسته نباشید
درصد موفقیت جراحی بینی گوشتی چقدر است؟چقدر احتمال گوشت اضافه اوردن داره؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل بینی همراه با حجم دهی لب

سلام خسته نباشید آقای دکتر.چندروز قبل اومدم پیشتون واسه مشکل بینی و گفتین که عمل لازم دارم میخواستم بدونم شما حجم دهی لب هم انجام میدین؟و میشه همراه با عمل بینیم لب رو هم حجم بدین؟ممنون میشم اگه جوابم رو بدین مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش

سلام اقای دکتر ایا انحراف بینی باعث میشه پرده گوش سوراخ یا پاره شود?
و اگر انحراف بینی عمل نشه مشکلی پیش نمیاد چون در نفس کشیدن زیاد مشکلی ندارم خروپف نمیکنم بعضی موقع ها بینی یه طرف کیپ میشه بعضی موقع ها اون طرف کیپ میشه ولی در نفس کشیدن مشکلی نیست
مشاهده پاسخ دکتر
4
از بین بردن چین و چروک صورت

با سلام با توجه به اینکه 50 سال سن دارم وپوست بنده کمی تیره یا گندومی هستم برای از بین بردن چین و چرک های عمیق پیشانی چه توصیه می کنید و باید چه پیش گیریهای را انجام بدهم واگر روش طبیعی یا کرم خاصی هست مرا راهنمایی کنید ممنونم با تشکر از شما مشاهده پاسخ دکتر
5
مشاوره جراحی زیبایی

درود بر شما. من برج هفت سال ۹۶ یک تصادف وحشتناک داشتم که منجر به ضربه مغزی شد و قسمت چپ سرم باز شد و بخاطر بخیه و ترمیم استخون جمجمه ام ابروی سمت چپم بالاتر از ابروی سمت راستمه و بخاطر ضربه ای که به بینی ام خورده انحراف پیدا کرده به سمت راست . عکسمو براتون میفرستم و میخوام صورتم درست بشه خواهش میکنم هزینه ترمیم و زیبایی بینی و کشیدن پوست پیشانی رو برام بفرستیم میخوام توسط شما درمان بشم دوتا چیز دیگه هم هست که به امید خدا وقتی خدمتتون رسیدم میگم . ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
هزینه عمل زیبایی بینی

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما جناب اقای دکتر عذر میخوام هزینه جراحی زیبایی بینی چقدر هست.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
7
ویریت جهت عمل زیبایی

سلام.میخواستم ویزیت شم جهت عمل زیبایی بینی.بینی استخوانی.قیمت و هزینه عمل مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام و خسته نباشيد، من پارسال دماغم رو بیمارستان الزهرا نزد شما عمل کردم، الان احتیاج به ترمیم دارد، کی و کجا میتونم شما رو ببینم؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
زیبایی بینی

آقای دکتر می خواستم ببینم جراحی زیبایی بینی گوشتی چقدر نتیجه می دهد؟ مشاهده پاسخ دکتر