عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی یا عمل بینی یکی از ضروری ترین عمل های زیبایی است که اگر در انتخاب جراح دقت کنید، نتیجه عمل زیبایی بینی شما کاملا طبیعی خواهد بود.


جراحی زيبايي بینی چیست؟ 

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از رایج‌ترین عمل‌های پلاستیک برای تغییر شکل دادن به بینی است. برای تغییر شکل بینی نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. نتیجه جراحی زیبایی بینی نیز به سایز بینی و عواملی از قبیل پوست بستگی دارد.

مهم‌ترین نکته نیز در هنگام مراجعه به پزشک باید به آن توجه داشته باشید این است که چه چیزی می‌خواهید و چه چیزی امکان‌پذیر است؟

چه افرادی به عمل جراحی زیبایی بینی نیاز دارند؟

دسته بندی ای که در بین مردم درباره انواع بینی وجود دارد با یک جراح بینی، کمی متفاوت است. در حالیکه مردم انواع بینی را به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی یا غضروفی تقسیم می کنند، برای یک جراح بینی میزان ضخامت پوست اهمیت بیشتری دارد و آنها بینی ها را به سه دسته بینی با پوست نازک، نرمال و ضخیم تقسیم بندی می کنند.

در تمام انواع بینی می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد. اما هنگامی که بینی دارای پوست ضخیم است، جراحی سخت تر می شود و جراح باید از تکنیک های بیشتری برای اصلاح بینی استفاده کند. ذکر این نکته ضروری است که فردی که دارای بینی با پوست ضخیم (گوشتی) باید انتظار معقول تری از نتیجه جراحی بینی داشته باشد.

عمل جراحی زیبایی بینی در بینی های گوشتی چگونه خواهد بود؟

به طور کلی تمرکز جراحی زیبایی بینی ، بر روی تغییر ساختار غضروفی و استخوانی است تا تغییر در پوست بینی. اگر منظور از بینی گوشتی مشکل در ساختار غضروف پایین بینی باشد، اصلاح آن به راحتی قابل انجام است.  ولی اگر منظور از بینی های گوشتی همان بینی های با پوست ضخیم باشند مخصوصا در قسمت تحتانی، داستان کمی متفاوت تر است. معمولا این افراد برخلاف  تصور دارای غضروف های ضعیفی هستند و بیشتر حجم بینی را پوست و لایه ی چربی زیرین آن فرا می گیرد.

جراح معمولا با استفاده از غضروف های بالای بینی ساختار غضروفی این افراد را تقویت می کند تا هم مشکل تنفسی پیش نیاید و هم به زیبایی دلخواه برسند. این کار معمولا نیازمند به دقت و حوصله بالای جراح است. کار دیگری که جراح برای بینی گوشتی انجام می دهد برداشتن چربی زیر پوست است،حتی ممکن است پزشک از شما بخواهد تزریقاتی را بعد از عمل برای از بین بردن کامل چربی ها انجام دهید.

 

جراحی بینی - دکتر لاجوردی

آیا جراحی زیبایی بینی های گوشتی بعد از عمل بر می گردد؟

بعد از عمل، پوست  بینی عمل فیبروز را انجام می دهد یا به زبان دیگر پوست به ترمیم خود می پردازد. در بینی های استخوانی و غضروفی به علت وجود اسکلت محکم  امکان اینکه با انجام فیبروز و ترمیم تغییر شکلی در بینی ایجاد شود وجود ندارد. اما در بینی های گوشتی غضروف ها معمولا ضعیف ترند و همانطور که گفته شد جراح باید استحکامات را با صبر و حوصله ایجاد کند.

در واقع می توان گفت اگر استحکامات قسمت زیرین به درستی انجام شود برگشتی وجود ندارد و نباید تورم ایجاد شده بعد از عمل را با آن اشتباه گرفت زیرا بعد از شش ماه به تدریج ورم بینی کاهش یافته و تا دو سال بینی کوچکتر خواهد شد و به زیبایی آن افزوده می شود.

کجی بینی من چگونه برطرف می شود؟

به عمل جراحی انحراف بینی سپتوپلاستی می گویند. ممکن است در بعضی از افراد این انحراف بینی که همان انحراف سپتوم بینی است آنقدر شدید باشد که باعث شود فرد در ظاهر دچار کجی بینی شود. در این موقع بیمار نیازمند هم عمل انحراف بینی و هم زیبایی بینی خواهد شد که در همان یک عمل انجام خواهد شد.

اگر فردی هستید که قصد یک عمل درمانی برای انحراف بینی دارید توصیه می شود اگر گزینه مناسبی برای عمل زیبایی نیز هستید این کار را همزمان انجام دهید، ولی اگر قصد عمل زیبایی بینی داشته باشید دیگر جای نگرانی وجود ندارد زیرا جراح بینی در همان ابتدا شما را از نظر انحراف بینی بررسی خواهد کرد و در عمل اولین اولویت پزشک برطرف کردن انحراف بینی است.

تشخیص انحراف بینی

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی های استخوانی و غضروفی چگونه خواهد شد؟

همانطور که گفته شد این بینی ها دارای استحکامات استخوانی و غضروفی محکمی هستند و پوست دارای چربی کمتری است. چون این نوع بینی ها دارای غضروف محکمی بوده، به این دلیل پس از جراحی فرمی زیبا به خود می گیرند و نتیجه ی جراحی در این دسته از بینی ها بسیار قابل قبول و ایده آل خواهد بود.

جراحی زیبایی بینی

فانتزی یا طبیعی ؟!!

در گذشته در کشور ما، بیشتر جراحی ها به صورت کاهش قسمت های مختلف بینی بود و نتیجه آن یک بینی عروسکی یا فانتزی می شد. خوشبختانه امروزه در خواست بینی فانتزی یا عروسکی کاهش یافته است و بیماران معمولا درخواست یک بینی طبیعی را از پزشک می کنند و خود پزشکان نیز ترجیح می دهند یک بینی طبیعی جراحی کنند. دلایل زیادی نیز برای ارجحیت یک بینی طبیعی نسبت به یک بینی کوچک شده و فانتزی وجود دارد. به طور مثال اگر فردی قصد جراحی دوباره را داشته باشد می تواند این کار را راحتتر انجام دهد و یا اینکه مشکلات احتمالی تنفسی در یک بینی طبیعی بعد از عمل کمتر از یک بینی عروسکی است.

اما اگر جزو افرادی هستید که به بینی فانتزی علاقه دارید باید بدانید پزشک به انتظارات معقول و انتظاراتی که برای بیمار مشکلی ایجاد نکند گوش می دهد و آنها را در جراحی زیبایی بینی تاثیر می دهد. به طور مثال زاویه ی طبیعی بینی با بالای لب 90 درجه است اما اگر بیماری تقاضای کمی سربالا بودن بینی را بکند ممکن است پزشک آن را تا 105 درجه افزایش بدهد.

جراحی بینی - دکتر لاجوردی

هزینه عمل زیبایی بینی چقدر است؟

واقعیت آن است که هزینه عمل جراحی زیبایی بینی در کشور ما بسیار متغیر است. به طوری که ممکن است اعدادی بین 2 تا 30 ملیون را بشنوید. هزینه ی عمل بینی معمولا در کلینیک های خصوصی بیشتر از بیمارستان هاست. همچنین معروفیت جراح و سختی نوع بینی در علت تفاوت این هزینه ها می تواند دخیل باشد.

به علت گسترده بودن این بحث به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ناگفته های جراحی زیبایی بینی در تهران را بخوانید. در این مقاله هزینه انواع عمل بینی مانند گوشتی و استخوانی ذکر شده است.

معیارهای انتخاب پزشک جراح بینی

شاید سخت ترین کاری که باید قبل از عمل جراحی زیبایی بینی انجام دهید انتخاب جراح بینی است. این 4 نکته طلایی را به یادداشته باشید:

۱- رشته تحصیلی جراح بینی

مهمترین فاکتور این است که متخصص و فارغ التحصیل در سه رشته گوش حلق بینی و جراحی سر و گردن (ENT) یا جراح پلاستیک یا جراح فک وصورت باشد. (دوگروه اول اولویت دارند.) دقت کنید هیچ رشته دیگری اعم از جراح عمومی ،متخصص عفونی و پزشک عمومی حق این کار رو ندارند. در بعضی موارد متاسفانه تکنسین این کار رو تحت نظر یک پزشک ناوارد انجام می دهد که این آفت درکشور ما وجود دارد.

۲- سابقه کار جراح

تدریس در دانشگاه وسابقه مقالات زندگینامه علمی جراح ملاک های مهمی هستند. بهتر است وب سایت و اینستاگرام و صفحات مجازی وی هم از منظر علمی نه صرفا تبلیغاتی دیده شود.

۳- با بیماران از قبل عمل شده صحبت شود.

البته درمورد بینی اگر احیانا مورد بدی را دیدید جراح را کنار نگذارید؛ زیرا بیماران بد را کسی عمل نمی کند اما جراحان معروف بیمارانی که مطمئن هستند نتیجه خوب است عمل می کنند. این یک کار روانشناسانه است بنابر این جراح را زود قضاوت نکنید شاید او بیماری را عمل کرده که خیلی ها عمل نمی نمودند به قول معروف باید دید بیمار قبلش چه بوده است.

۴- مسوولیت پذیری و کنار بیمار بودن تا پایان کار

جراح بینی باید خود را جای بیمار بگذارد و حساسیت های وی را درک کند اما عکس مطلب هم وجود دارد بیماران با اختلال وسواسی و  سایر مشکلات روانی هم گاهی جراح را آزار می دهند. بنابراین پزشک دلسوز را انتخاب نمایید.

قبل از عمل جراحى‌ پلاستيک‌ بينى‌

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی باید به پزشک خود مراجعه شود و در مورد تصمیم خود راجع انجام عمل با وی صحبت کنید. همچنین باید پزشک را در جریان سابقه هرگونه بیماری و مصرف دارو از قبیل داروهای گیاهی و شیمیایی قرار دهید.

پزشک در زمان مراجعه ممکن است بررسی و عکس‌برداری از بینی را به عمل بیاورد.  به افرادی دارای اضافه‌وزن و باردار پیشنهاد می‌شود عمل جراحی بینی را به تعویق بیندازند.

آیا دچار استرس شده اید؟

ترس از عمل جراحی زیبایی بینی

ممکن است شما هم مانند بسیاری از بیماران دچار نگرانی هایی باشید. قسمتی از این این نگرانی به نتیجه عمل باز میگردد. بهتر است با انتخاب و مشاوره درست با یک پزشک مجرب و کسب اطلاعات صحیح درباره این عمل به نگرانی های خود پایان دهید.

همچنین بعضی از بیماران با فکر به اتاق عمل و بیهوشی دچار استرس می شوند. ذکر این نکته ضروری است که بیهوشی امروزه دارای عوارض بسیار کمی است. مگر آنکه فرد دچار بیماری های زمینه ای یا قلبی باشد که پزشک با اطلاع از این بیماری ها تدابیر لازم در هنگام عمل را انجام می دهد. پس این نگرانی بی مورد است. همچنین این استرس تاثیری بر روی نتیجه عمل جراحی شما نخواهد گذاشت.

روش های انجام عمل جراحی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی معمولاً به دو صورت انجام می‌شود. عمل بسته که تغییر شکل بینی از داخل سوراخ بینی انجام می‌شود و عمل باز که به‌صورت ایجاد برشی کوچک در سوراخ‌های بینی و لیفت پوست به سمت بالا است. نوع عمل بستگی به ناحیه‌ی موردنظر بینی دارد که برای عمل جراحی انتخاب‌شده است. شکاف ایجادشده نیز ممکن است به‌صورت صاف، V شکل و زیگزاگ باشد.

1- تغییر شکل تیغه بینی

در عمل قوس بینی، استخوان یا غضروفی که موجب برآمدگی بینی می‌شود برداشته می‌شود. در این صورت بینی شکسته شده و به دلیل نزدیک شدن استخوان‌ها بینی باریک‌تر می‌شود.

2- تغییر شکل نوک بینی

در صورتی عمل جراحی زیبایی بینی برای قسمت نوک بینی انجام شود، غضروف موجود در این ناحیه به‌صورت عمل باز و بسته باید برداشته یا تغییر شکل یابد.

3- تغییر اندازه طول بینی

پزشک با تغییر و کاهش اندازه تیغه به جمع شدن نوک و کاهش اندازه طول بینی کمک می‌کند. تغییر شکل غضروف موجود در نوک بینی نیز موجب کاهش طول بینی می‌شود.

4- تغییر اندازه عرض بینی

پزشک از طریق شکستن استخوان بینی و تغییر موقعیت آن عرض بینی را کاهش داده و موجب باریک‌تر شدن بینی می‌شود.

5- بالا بردن قسمت نوک و قوس بینی

پزشک با استفاده از استخوان، غضروف و ایمپلنت شکل صاف نوک و قوس بینی را تغییر می‌دهد. این عمل معمولاً با اضافه کردن همراه است. استخوان و غضروفی که برای این منظور استفاده می‌شود ممکن است از بینی یا دیگر قسمت‌ها مثل استخوان دنده، باسن و گوش برداشته شود.

6- تغییر شکل تیغه

آسیب دیدن تیغه می‌تواند موجب تغییر شکل آن و اختلال در تنفس شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این عمل به این منظور انجام می‌شود. این عمل ممکن است به‌صورت عمل جداگانه و هم‌زمان انجام شود.

بعد از عمل چه چیزی در انتظار شماست؟

در روز اول کمی خونریزی و در روزهای اول ورم دور چشم و بینی کاملا طبیعی است که با انجام اقدماتی می توانید آنها را کاهش دهید. طی روزهای نخست پس ازعمل از هرگونه ضربه به بینی باید جلوگیری شود. به طور مثال طاقباز بخوابید و هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباسهای دگمه دار یا زیپ دار استفاده کنید تا ضربه ای به بینی وارد نشود اما معمولا یک هفته برای مرخصی و بازگشت به سر کار کافی است.

برای اظهار نظر نهایی در مورد نتیجه عمل دستکم باید یک سال صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل، درحالی که هنوز ورم بینی بهطور کامل فروکش نکرده است، با نگاهی موشکافانه ساعتها در مقابل آیینه، بینی خود را نظاره می کنند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف است و به سایر اعضای صورت توجهی ندارد، موجب می شود از یک سو بسیاری از بی تقارنیهای طبیعی به صورت عیب جلوه کند و از سوی دیگر، زیبایی و تناسب جدید بینی با دیگر اجزای صورت، با تمرکز صرف بر بینی نادیده گرفته شود.

عمل جراحی زیبایی بینی قبل و بعد

 

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراحی زیبایی بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر