جراحی دوم یا ترمیمی بینی

صرف نظر از مهارت جراح بینی حدود ده درصد از عمل های بینی نیاز به جراحی دوم یا ترمیمی پیدا می کنند. این جراحی ها حداقل باید یکسال بعد از جراحی اول انجام شوند.

سه دلیلی که جراحی دوم عمل بینی را سخت تر می کند.

جراحی دوم یا ترمیمی یکی از چالش برانگیزترین جراحی ها محسوب می شود چرا که جراح دوم کار سختی را به سه علت به دوش خواهد کشید.

  • اول اینکه بافت اولیه دستخوش تغییرشده و اصطلاحا فیبروز و چسبندگی ایجاد می نماید که جدا کردن این چسبندگی گاهی خیلی سخت می شود.
  • دوم این که اگر خدایی ناکرده جراحی دوم مطلوب بیمار یا پزشک قرار نگیرد همه ناراحتی ها متوجه پزشک دوم می گردد و این بار عاطفی و حتی زندگی کاری جراح دوم را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • سوم این که دربرخی موارد به علت نبود غضروف کافی نیاز به غضروف گوش یا دنده بیمار می شود که هم برای بیمار سخت است هم برای جراح چرا که عمل جراح را طولانی تر و او را خسته تر می نماید.

بنابراین به علت دشواری جراحی دوم باید در جراحی ترمیمی فقط جراح بر عیوب عمل قبلی متمرکز شود و از انجام کار اضافه پرهیز نماید زیرا کار اضافه ممکن است آسیب بیشتری به بیمار وارد نماید. نکته ای که باید به آن توجه کرد. این است که زمان جراحی دوم به هیچ وجه نباید زیر یکسال باشد.

یک مورد ممکن است استثنا باشد وآن وقتی است که به علت اشتباه فاحش بیمار نتواند به علل اجتماعی یک سال صبر کند و ضربه روحی شدیدی بواسطه بدشکلی متحمل شود و دراین زمان هم بهتر است بدشکلی تا جای ممکن اصلاح شود و باز اگر جراحی ترمیمی لازم بود یک سال بعد عمل دوم صورت گیرد.

جراح اول بهترین انتخاب است.

انتخاب جراح هم مهم است‌. اما خاطر نشان می شود که عملهای جراحی که قبل از ۷ الی ۸ سال پیش انجام می شد جراحی تخریبی محسوب می شد و خیلی به بینی آسیب می رساند اما امروز جراحی بینی با سازندگی و استحکام و به اصلاح نویسنده با  فونداسیون قوی صورت می گیرد. بنابراین عمل ترمیمی نسبت به گذشته کمتر است و دوم این که خیلی جراح ها امروزه علم این کار را دارند که دیگر تخریبی در بینی صورت نگیرد.

اما باز بهتر است به جراحی مراجعه شود که تجربه بالایی داشته باشد. دربعضی مواقع بیمار در عمل جراحی دوم نباید توقع بالایی داشته باشد و بیشتر باید به اصلاح عیوب فکر کند وایده آل گرا نباشد. مطلب دیگر این که بهتر است جراح اول بیمار را عمل نماید. زیرا دراین صورت معمولا هزینه خیلی کمتر خواهد بود ونباید به او بی اعتماد بود. اما اگر او توانایی این کار را نداشت بیمار را به جراح دیگر ارجاع نماید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی چقدر است؟

نکته بعد این که اولین هدف باید اصلاح مشکل تنفسی باشد چرا که بینی اول باید برای تنفس به کار گرفته شود وبعد به زیبایی آن فکر شود. با توجه به سختی کار جراح دوم و استرسی که به او وارد می شود و مسوولیت سنگینی که تقبل می نماید هزینه جراحی دوم بیشتر خواهدبود و معمولا ۱.۵ برابر قیمت جراحی اول خواهد بود. اما اگر از دنده یا غضروف گوش استفاده نماید این مبلغ بیشتر خواهد شد.

در آخر متذکر می گردد که علاوه بر غضروفهای خود فرد غضروفهای اشعه دیده مربوط به افراد دیگر هم در بازار وجود دارد و گاهی استفاده می شود. اما چون مربوط به بدن خود فرد نیست گاهی جذب می شود و احتمال عفونت هم دارد گاهی اوقات هم خیلی نتایج خوبی دارند اما درکل غضروف بدن خود فرد اولویت دارد. در پایان متذکر می شود که پزشک هم نمی خواهد بیمارش نیاز به عمل مجدد داشته باشد. اما باید دانست که املای نانوشته غلط ندارد واز این همه جراحی که صورت می گیرد بالاخره مواردی ایجاد می شود که نیاز به ترمیم خواهد داشت پس صبور باشی.

دکتر سیدمحمد لاجوردی

دکتر سید محمد لاجوردی متخصص گوش، حلق، بینی و جراح بینی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر سیدمحمد لاجوردیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بخیه بینی

باسلام
من حدود 4سال پیش جراحی زیبایی انجام دادم.اما هنوز ی بخیه کوچیک داخل بینیم(گوشه سمت چپ) هست
حتما باید برم دکتر خودم بکشش یا خودم میتونم بکشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیفت بینی با نخ

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من بینی کوچیکی دارم.سرشم افتادگی نداره.اما استخوان بینیم کجه.به سمت راست منحرفه یکم.میشه با لیفت بینی کجی استخوان رو برطرف کرد؟؟!؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
کشیدن صورت

سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من 33 سالمه زیر چشمم یه حالت دو تیکه داره انگار ورم کرده بعلاوه اینکه کنار دهانم خط خنده داره کم کم بوجود میاد با دست که پوست گونه ام و یکم میکشم صاف میشن میخام ببینم این لیفت با نخ همون کارو میکنه یعنی میتونه بکشه واقعا و جاش نمونه چقد ماندگاره هزینه اش چقد بعد مثلا عمل کنی میتونی برگردی شمال من شمال هستم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیفت بینی

سلام دکتر وقتتون بخیر. میخواستم سوال کنم از کجا میتونم مطمئن بشم پزشکی که بهش مراجعه میکنم از نظر تجربه و کیفیت مواد مصرفی قابل اعتماد هست یا نه؟ و اینکه بهتر کدوم روش رو برای لیفت استفاده کنم، ماندگاری کدوم بیشتره؟ عکس از نیمرخ بینی براتون ارسال میکنم اگه ممکنه بهم بگین روی بینی من لیفت جواب میده یا نهَ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکلات بعد عمل بینی

سلام
من انحراف بینی به سمت راست داشتم به اضافه یه قوس وبینی ام استخوانی بود
الان یه ماه میشه عمل بینی کردم
چسب رو همیشه میرفتم دکتر واسم تو مطب عوض میکردن یکبار که خودم باز کردم دیدم یه فرورفتگی رو استخون بینی ام وجودداره که کاملا اون رو زشت کرده خیلی ترسیدم به دکتر گفتم, اولین بار دعوام کرد گفتن تازه یه ماه نیست عمل کردی ورم هستش بالا وپایین ورم داره این فرو رفتگی ایجاد شده باید بخوابه دوباره واسم چسب زدن اماچندروز صبر کردم دوباره باز کردم دیدم همان فرورفتگی وجود داره خیلی ناراحت شدم وگریه کردم بهشون گفتم مگه استخون ورم میکنه استخون یکسره نیست این چرا یه تیکه فرو رفته گفتن اگه ورم نباشه واستون تو مطب درست میکنم نمیدونم چیکار کنم دارم دیوونه میشم یعنی استخونم رو زیاد از حد تراش دادن تا کی باید صبر کنم برای ترمیم شنیدم حتماباید ۶ماه تا یک سال صبر کنم اما ایشون گفتن زودتر برات درست میکنم ایا امکانش هست ؟ ...تواین یه ماه اینقد غصه خوردم که داغون شدم ...بینی هم داخلش خیلی خشکه خیلی کیپ میشه وباسرم شستشو میدم اجازه ندادن به داخل بینی ام دست بزنم وبا چیزی پاکش کنم .وهمچنین بعد یه ماه هنوز لبم ورم میکنه اینا عادیه ؟
تو رو خدا جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوهان بینی

با سلام . در مورد عمل سوهان بینی اطلاعاتی می خواستم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
لیفت بینی با نخ

سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر لاجوردی،من بینی مو ۳ سال پیش عمل کردم و نوک بینیم یه مقدار نسبت به بینیم بزرگه و نوکش افتاده میخوام بدونم با نخ قابل اصلاح است؟و اینکه تآثیر نخ تا چه زمانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دماغ

سلام من ۱۵ سالمه از دماغم خوشم نمیاد از رشد کافی هم رسیده
میخواستم بدونم میشه عمل کنم
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل بینی

با سلام آقای دکتر خسته نباشید دو روز بعد از برداشتن پانسمان بینی چسب رو ک تعویض کردم متوجه ی یک فرورفتگی سمت راست بالای پره ی بینیم شدم.بینیم از سمت راست از داخل متورم تر از سمت چپی هستش این فرو رفتگی می تونه بخاطر ورم باشه و از بین میره؟به توصیه ی دکترم زیرش و با گوش پاکن ضربه میزنم الان سه هفته شده و تغییر آنچنانی نکرده آیا این فرورفتگی رفع میشه؟مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
بوتاکس

سلام وقت بخیر
مادرم بوتاکس کرده دکتر اطراف لب هم تزیق کرد ولی الان با گذشت چند روز لبش کج شده مثل بیماران سکته ای
راهکاری هست که اثر بوتاکس رو از بین برد
مشاهده پاسخ دکتر